Festival Divadelná Nitra ponúkne takmer 60 sprievodných podujatí
TASR
TASR

Festival Divadelná Nitra ponúkne takmer 60 sprievodných podujatí

Medzinárodný festival Divadelná Nitra prinesie okrem zahraničných a slovenských inscenácií aj bohatý sprievodný program.

Riaditeľka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, archívna snímka — Foto: TASR/Dano Veselský

Nitra 18. septembra (TASR) - Jeho 28. ročník ponúkne v období od 27. septembra do 2. októbra takmer 60 podujatí určených pre dospelé i detské publikum. Nadviaže v nich na ústrednú tému festivalu, ktorou sú podoby slobody.

V diskusiách, workshopoch, happeningoch, koncertoch, detskom programe a ďalších akciách budú okrem toho rezonovať témy ochrany prírody, dôležitosť slobody slova, naliehavosť tolerancie a ochoty pomôcť.

„Naše úvahy sa budú týkať slobody občianskej, umeleckej, politickej, slobody zvierat i slobody prírody. Skrátka, slobodnej spoločnosti a slobodného sveta. Divadelní tvorcovia, osobnosti kultúrneho i spoločenského života i návštevníci festivalu budú mať možnosť verejne a vzájomne komunikovať svoju predstavu slobody," povedala riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.

Centrom sprievodného programu bude námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre a Festivalový stan. Sprievodný program v piatok 27. septembra odštartujú divadelné predstavenia pre deti a akcie zo sekcie Festival deťom. V podvečer prvého dňa festivalu sa odohrá otvárací koncert v podaní Agi Hlavenkovej & band, ktorý bude spojený s odhalením Steny slobody. Na tú môžu okoloidúci napísať alebo nakresliť svoju predstavu slobody.

Rôzne workshopy a interaktívne aktivity ponúkne návštevníkom festivalu sekcia Zaži, zapoj sa, vzdelaj sa. „Projekt Darujem ti tulipán spojí prostredníctvom výtvarného a hudobného workshopu zrakovo postihnuté deti, deti irackých azylantov a vidiace deti. Ako vyzerá ráno nevidiaceho, si budú môcť vidiaci záujemcovia vyskúšať v interaktívnom objekte empathy BLACK BOX," pripomínajú organizátori.

Festival zaradil do sprievodného programu aj viacero filmových projekcií a koncertov. Okrem spomínaného otváracieho koncertu čakajú návštevníkov koncerty Kiero Grande, Basostroja a Mariána Slávku a DJ set od Galaxia soul. Okrem toho sa každý deň mimo hlavného programu odohrajú viaceré divadelné predstavenia.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…