Festival Divadelná Nitra ponúkne takmer 60 sprievodných podujatí
TASR
TASR

Festival Divadelná Nitra ponúkne takmer 60 sprievodných podujatí

Medzinárodný festival Divadelná Nitra prinesie okrem zahraničných a slovenských inscenácií aj bohatý sprievodný program.

Riaditeľka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, archívna snímka — Foto: TASR/Dano Veselský

Nitra 18. septembra (TASR) - Jeho 28. ročník ponúkne v období od 27. septembra do 2. októbra takmer 60 podujatí určených pre dospelé i detské publikum. Nadviaže v nich na ústrednú tému festivalu, ktorou sú podoby slobody.

V diskusiách, workshopoch, happeningoch, koncertoch, detskom programe a ďalších akciách budú okrem toho rezonovať témy ochrany prírody, dôležitosť slobody slova, naliehavosť tolerancie a ochoty pomôcť.

„Naše úvahy sa budú týkať slobody občianskej, umeleckej, politickej, slobody zvierat i slobody prírody. Skrátka, slobodnej spoločnosti a slobodného sveta. Divadelní tvorcovia, osobnosti kultúrneho i spoločenského života i návštevníci festivalu budú mať možnosť verejne a vzájomne komunikovať svoju predstavu slobody," povedala riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.

Centrom sprievodného programu bude námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre a Festivalový stan. Sprievodný program v piatok 27. septembra odštartujú divadelné predstavenia pre deti a akcie zo sekcie Festival deťom. V podvečer prvého dňa festivalu sa odohrá otvárací koncert v podaní Agi Hlavenkovej & band, ktorý bude spojený s odhalením Steny slobody. Na tú môžu okoloidúci napísať alebo nakresliť svoju predstavu slobody.

Rôzne workshopy a interaktívne aktivity ponúkne návštevníkom festivalu sekcia Zaži, zapoj sa, vzdelaj sa. „Projekt Darujem ti tulipán spojí prostredníctvom výtvarného a hudobného workshopu zrakovo postihnuté deti, deti irackých azylantov a vidiace deti. Ako vyzerá ráno nevidiaceho, si budú môcť vidiaci záujemcovia vyskúšať v interaktívnom objekte empathy BLACK BOX," pripomínajú organizátori.

Festival zaradil do sprievodného programu aj viacero filmových projekcií a koncertov. Okrem spomínaného otváracieho koncertu čakajú návštevníkov koncerty Kiero Grande, Basostroja a Mariána Slávku a DJ set od Galaxia soul. Okrem toho sa každý deň mimo hlavného programu odohrajú viaceré divadelné predstavenia.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…