Jana začala na materskej vyrábať folklórne šperky, ktoré sú jediné svojho druhu
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Jana začala na materskej vyrábať folklórne šperky, ktoré sú jediné svojho druhu

Jana chce zachovať slovenské zvyky a tradície. Už sedem rokov sa venuje výrobe slovenských dizajnových drevených šperkov. 

— Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej

IVANKA PRI NITRE 22. septembra - Jana Torzewská Kamenská sa venuje výrobe šperkov, ktoré vznikajú v limitovaných edíciách. Jej cieľom je zachovať jedinečnosť a unikátnosť. Pri tvorbe šperkov sa inšpiruje ľudovými motívmi a slovenským folklórom. 

Ťažšie začiatky 

Výrobe a dizajnovaniu šperkov Retro Bijou sa začala venovať počas materskej dovolenky v roku 2012. „Začala som háčkovať detské čiapky a neskôr aj náušnice. Najprv som ich predávala na internetovej stránke SAShE, s odstupom času som túžila vybudovať si značku. Mala som posledných 20 eur, za ktoré som si vybavila živnosť, nakoľko som nikdy nechcela predávať na čierno. Dnes sa občas pousmejem nad tým, ako ma trápilo, keď si ľudia nekupovali moje šperky, koľko chýb som narobila, koľko som sa naplakala a ako dlho som sa hľadala,“ povedala pre Dobré noviny Jana Torzewská Kamenská.

Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej
Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej
Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej

Už v útlom detstve sa začala zaujímať o ľudové tradície, umenie či folklór. Veľkou inšpiráciou jej boli starí rodičia. „Starký Emil mi ukázal svet salašníctva, kožušníctva, výroby oštiepkov i črpákov. Na druhej strane, starká Emília veľa vyšívala. Z oteckovej strany moje cítenie a osobnosť najviac ovplyvnila jeho mamička – moja starká Rozália. Ona mi vštepila cit a lásku k Podpoľaniu a ľudovej piesni,“ dodala s tým, že tvorí na pamiatku starých rodičov.

Inšpiruje sa ľudovými motívmi 

V súčasnosti sa pri tvorbe inšpiruje ľudovými motívmi z Podpoľania, ale aj z iných oblastí. „Inšpiráciu nachádzam v ľuďoch, svojej rozvetvenej rodine, fanúšikoch, kamarátoch, folkloristoch, zákazníkoch, ktorí sú mi oporou a poskytnú či predajú mi rôzne výšivky alebo krojové súčasti na spracovanie. Som im za to nesmierne vďačná,“ prezradila.

Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej
Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej

Všetky dizajny sú výsledkom jej práce. „Ľudové motívy nekupujem alebo nesťahujem z internetových databáz, nepoužívam poľské, ruské či maďarské vzory a nevydávam ich za slovenské. To, čo putuje na slovenský trh, má vždy svoj základ v slovenskom folklóre či výšivke,“ vysvetlila.

Jej šperky sú výnimočné 

Každá jej kolekcia je pestrá a výnimočná. Jej produkty sú zamerané na jednotlivé obce, mestá či regióny. Bola prvou šperkárkou, ktorá prišla s myšlienkou drevených folk šperkov.​ „V ponuke mám náušnice s motívom modrotlače, náušnice, ktoré sú inšpirované telgártskymi šurcami, teda kvetovanými výšivkami zo záster i mnohé ďalšie. Najviac však využívam podpolianske, štylizované či archaizované motívy,“ uviedla s tým, že prednedávnom vyrobila náušnice a prívesky s motívmi kvetov z výšiviek krivou ihlou.

Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej
Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej
Foto: archív Jany Torzewskej Kamenskej

Výrobe šperkov sa venuje už sedem rokov popri zamestnaní. „Od začiatku tvorím po večeroch, víkendoch, mnohokrát aj na úkor domácnosti či rodiny. Veľká vďaka patrí môjmu manželovi, ktorý to so mnou nevzdal a taktiež aj mojim rodičom, vďaka ktorým som sa dopracovala k dielničke,“ uzavrela Jana Torzewská Kamenská.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…