V Žiline si budú môcť autobusy „vypnúť červenú“. Majú na to výborný dôvod, ktorým by sa mohli inšpirovať aj iné mestá
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

V Žiline si budú môcť autobusy „vypnúť červenú“. Majú na to výborný dôvod, ktorým by sa mohli inšpirovať aj iné mestá

Do systému je zapojených deväť svetelne riadených križovatiek.

Foto: Ilustračné — Foto: TASR

ŽILINA 18. septembra - Žilina je prvým mestom na Slovensku, ktoré má k dispozícii komplexný systém aktívnej preferencie mestskej hromadnej dopravy. V spolupráci s Dopravným podnikom mesta Žilina spustili jedinečný projekt, ktorý by mal výrazne znížiť meškanie spojov verejnej dopravy a ušetriť pohonné hmoty.

Systém je založený na obojsmernej komunikácii 

Cieľom projektu je eliminovať meškania vozidiel MHD, ktoré vznikajú zdržaním pred križovatkami. „Vozidlá MHD doteraz čakali v rade vozidiel pred križovatkou. Projekt vo svojej podstate rieši a zabezpečuje pre vozidlá MHD podmienenú preferenciu. To znamená, že ak vozidlo MHD mešká, radič križovatky, ktorý riadi cyklus a jednotlivé fázy na križovatke, zoberie do úvahy požiadavku vozidla MHD o poskytnutie preferencie,“ povedal pre Dobré noviny dopravno-prevádzkový námestník Dopravného podniku mesta Žilina Ján Šimko.

Systém je založený na bezdrôtovej aktívnej obojsmernej komunikácii medzi vozidlami MHD a radičmi jednotlivých križovatiek. „Rádiomodemom sú vybavené všetky vozidlá MHD a taktiež každý radič križovatky. Komunikácia nastáva v smere vozidlo – radič, ako aj v smere radič – vozidlo,“ dodal.

Foto: TASR
Na snímke sú trolejbusy ŠKODA 27Tr-Solaris počas oficiálneho spustenia do prevádzky v areáli Dopravného podniku mesta Žilina
Na snímke sú trolejbusy ŠKODA 27Tr-Solaris počas oficiálneho spustenia do prevádzky v areáli Dopravného podniku mesta Žilina Foto: TASR

Čo sa týka kombinácie radič – vozidlo, radič informuje vodiča vo vozidle, či má zastávku opustiť, nakoľko má pripravené podmienky na voľný prejazd alebo má počkať, nakoľko ešte nie je zabezpečený prejazd bez zastavenia. „Ak vodič počká na zastávke a vyštartuje až na pokyn od radiča križovatky, zabezpečí sa tým aj zníženie nákladov na pohon, pretože vozidlo sa bude rozbiehať iba raz, a to zo zastávky. Pred križovatkou by už nemalo zastaviť, ale prejsť plynulo,“ vysvetlil systém fungovania.

Mobilná aplikácia pomôže cestujúcim

Cestujúci majú k dispozícii aj aplikáciu Invipo, prostredníctvom ktorej sa môžu dozvedieť zaujímavé informácie. „Cestujúci môžu zistiť, kde sa vozidlá jednotlivých liniek nachádzajú a ktorým smerom idú. Po kliknutí na zastávku zistia aj plánované odchody spojov jednotlivých liniek, ktoré danú zastávku obsluhujú,“ objasnil.

V ďalšej sekcii aplikácie môžu sledovať práce na ceste, uzávery či nehody. „Túto sekciu by malo v budúcnosti napĺňať samotné mesto Žilina. Treťou sekciou je úroveň dopravy a poslednou sú dopravné kamery, ktoré ponúkajú možnosť náhľadu na situáciu na spomínaných deviatich križovatkách vo forme statických obrázkov. Obnovovacia frekvencia je 30 sekúnd,“ uzavrel Ján Šimko. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…