Pocta pre Gretu Thunbergovú. Dostala ocenenie, ktoré tento rok ani nechceli udeliť
TASR
TASR

Pocta pre Gretu Thunbergovú. Dostala ocenenie, ktoré tento rok ani nechceli udeliť

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová a mládežnícke hnutie Fridays for Future v pondelok vo Washingtone prevzali prestížne ocenenie udeľované ľudskoprávnou organizáciou Amnesty International.

Greta Thunbergová — Foto: TASR/AP

Washington 17. septembra (TASR) - Informovala o tom v utorok agentúra AFP. Amnesty sa rozhodla udeliť Grete Thunbergovej titul Veľvyslanec svedomia za jej aktivity, ktorých cieľom je upozorniť verejnosť na riziká súvisiace so zmenou klímy. Šestnásťročná Švédka prebrala cenu v pondelok na pôde Univerzity Georgea Washingtona v metropole USA.

Vo svojom príhovore upozornila, že "opatrenia nutné na zvládnutie tejto krízy dnes jednoducho neexistujú." Vyzvala, že "každý z nás" musí všetkými možnými spôsobmi tlačiť na to, aby ľudí zodpovedných za tento stav a tých, ktorí sú pri moci, donútil konať.

Cena je aj pre milióny mladých ľudí

Dodala, že cena Amnesty nie je určená len pre ňu, ale aj pre milióny mladých ľudí, ktorí sa od minulého roka zúčastňovali na klimatických štrajkoch konaných každý piatok.

Školáci a študenti sa takto pridali ku Grete, ktorá od augusta roku 2018 každý piatok vynecháva vyučovanie, aby svojím protestom pred budovou švédskeho parlamentu donútila politikov konať a upozornila verejnosť na pálčivosť krízy súvisiacej so zmenou klímy. Ďalší zo série týchto štrajkov bude v piatok 20. septembra.

Greta Thunbergová a Kumi Naidoo
Greta Thunbergová a Kumi Naidoo Foto: TASR/AP

V sobotu potom bude nasledovať prvý mládežnícky summit o klíme mládeže, ktorý sa bude konať na pôde OSN. Následne sa v pondelok v New Yorku začne vrcholný summit o klíme (Climate Action Summit), ktorý generálny tajomník OSN António Gutterres zvolal pre to, že najväčší znečisťovatelia životného prostredia na svete neplnia svoje ciele týkajúce sa emisií skleníkových plynov.

Pôvodne cenu nechceli udeliť

Generálny tajomník Amnesty International Kumi Naidoo predtým pre AFP uviedol, že titul Veľvyslanec svedomia za rok 2019 pôvodne neplánovali udeliť. Súviselo to s vlaňajším bezprecedentným rozhodnutím odobrať túto cenu mjanmarskej líderke Aun Schan Su Ťij. Amnesty ju totiž obvinila z "hanebnej zrady hodnôt, ktoré kedysi vyznávala" a z "ľahostajnosti" voči utrpeniu národa Rohingov.

Naidoo však dodal, že na Amnesty zapôsobil vplyv na postoje ľudí, aký Thunbergová a ďalší mládežnícki aktivisti už majú a aký by mohli dosiahnuť v budúcnosti. Ako príklad uviedol, že po tom, ako sa jeho poslanci stretli s Thunbergovou, britský parlament vyhlásil stav klimatickej krízy. Ako príklad uviedol, že po tom, ako sa jeho poslanci stretli s Thunbergovou, britský parlament vyhlásil stav klimatickej krízy.

Greta Thunbergová a Kumi Naidoo
Greta Thunbergová a Kumi Naidoo Foto: TASR/AP

„Táto cena je prejavom uznania za to, že už urobili niečo, čo mnohí z nás, hoci sa tomu venujeme desaťročia, nedokázali. Dokázali skutočne inšpirovať oveľa väčší počet ľudí," uviedol. Upozornil tiež, že "títo študenti stredných škôl zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri vzdelávaní svojich rodičov."

Zmena klímy sa stáva ja otázkou ľudských práv

Naidoo pripomenul, že zmena klímy sa čoraz viac stáva aj otázkou ľudských práv a dotýka sa tak všetkých aspektov práce Amnesty: od utečencov cez práva pôvodného obyvateľstva až po obranu obhajcov ľudských práv. Poukázal na to, že rastie počet environmentálnych aktivistov, ktorí sa stali obeťou vraždy. Zdôraznil, že „zmena klímy navyše ohrozuje samotnú schopnosť človeka existovať na tejto planéte a bez ľudských bytostí nebudú ani ľudské práva."

Cena Veľvyslanec či Veľvyslankyňa svedomia je najvyšším ocenením, aké udeľuje Amnesty International. Každoročne ňou prejavujeme uznanie ľuďom, ktorí preukázali jedinečné líderské schopnosti a odvahu postaviť sa za ľudské práva.

Veľvyslancami svedomia sa v minulosti stali juhoafrický bojovník proti apartheidu a neskorší prezident Nelson Mandela, pakistanská aktivistka za právo žien na vzdelávanie Malála Júsufzajová, americký herec Harry Belafonte, čínsky umelec Ai Weiwei a ďalší.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…