Na štarte Medzinárodného maratónu mieru bude 14-tisíc bežcov, novinkami sú eko aktivity či iWatt
TASR
TASR

Na štarte Medzinárodného maratónu mieru bude 14-tisíc bežcov, novinkami sú eko aktivity či iWatt

Maratónsky expres, eko aktivity či nová aplikácia iWatt patria k novinkám, ktoré prinesie 96. ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach.

95. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach 7. októbra 2018. Na snímke v cieli uprostred na prvom mieste kenský bežec Raymond Kipchumba Choge — Foto: TASR/František Iván

Košice 17. septembra (TASR) - Organizátori najstaršieho európskeho maratónu zároveň prezradili aj mená niektorých favoritov, medzi ktorými nechýbajú ani slovenskí vytrvalci. Na štart sa vo všetkých disciplínach postaví viac než 14-tisíc bežcov.

Počty účastníkov pre rok 2019 naplnili plánované limity už 2. septembra. V štartovej listine má zastúpenie 61 krajín, 27 z nich je mimo Európy. Vysoké hodnotenie nedávnych ročníkov MMM z pohľadu dosiahnutých športových výsledkov aj organizačného zabezpečenia sa prejavilo na striebornej známke kvality IAAF a aj 5-hviezdičkového certifikátu European Athletics.

Výsledkovým skóre sa predošlý ročník košického maratónu zaradil pred viaceré "gold" maratóny na 11. miesto v Európe a 23. miesto na svete. Zaujímavosťou je, že Košice sú s 240-tisíc obyvateľmi výrazne najmenším mestom vo svetovej tridsiatke, pričom tieto mestá majú priemerne 6,3 milióna obyvateľov.

Čo bude novinkami?

Jednou z tradičných súčastí košického maratónu je minimaratón U.S.Steel Family Run. Jeho popularita stále rastie, o čom svedčí aj fakt, že na štarte budú rodiny z 23 krajín. Novinkou bude Maratónsky expres, ktorý v sobotu 5. októbra o 11.00 vyrazí z Bratislavy, aby priviezol bežcov z celého Slovenska do Košíc s predpokladaným príchodom o 16.17. Na cestu späť sa vyberie v nedeľu o 14.45.

Týždeň pred štartom MMM, 29. septembra, absolvuje historický vlak od 9.00 cestu na pamätné miesto maratónu do Turne nad Bodvou, kde sa 28. októbra 1924 začala písať história košického maratónu.

Organizátori 96. ročníka MMM avizujú príchod viacerých vzácnych hostí. Medzi nimi bude mať špeciálne miesto Nórka Ingrid Kristiansenová, ktorej meno ponesie tradičná Juniorská štafeta. Jej príchod zapadá do programu Po stopách maratónskych legiend.

Aplikácia, ktorá odmení bežcov

Projekt Bež so srdcom prinesie aj tentoraz príležitosť zapojiť sa do charitatívneho programu. Do programu bolo možné prispievať už od marca darovaním ľubovoľnej sumy. Vyzbieraná čiastka bude použitá na dobročinný účel, pričom tentoraz poputuje troj subjektom: Úsmev ako dar-Projekt Vincentínium, OZ Usmej sa na mňa a Liga proti rakovine.

Ďalšiu z noviniek prinesie aplikácia iWatt, ktorá odmení užívateľov za každý zdolaný kilometer. „Je to slovenská aplikácia, ktorej cieľom je rozhýbať Slovensko. Jej podstata spočíva v tom, že nech jej užívateľ vyvinie akúkoľvek energiu, napríklad chôdzu či beh, bude táto energia premenená do tvz. energie na rozdávanie. Jej jednotkou je tzv. iWatt a nazbierané iWatty následne možno premeniť na výhody pre seba alebo ich niekomu poslať. Peniaze do aplikácie venovali naši partneri, ktorí sa rozhodli ju podporiť. Zároveň sa zostavuje istý rebríček športových klubov podľa nazbieraných iWattov a na základe neho sú potom rozdeľované financie," uviedol Marek Novotný, ktorý stojí za vývojom aplikácie.

Košický maratón sa hlási aj k potrebám ochrany životného prostredia a preto sa už popri trati neobjaví 140-tisíc plastových pohárov. „Takéto veľké podujatie je zároveň veľký producent odpadu. S ním sa snažíme vyrovnať najlepšie ako vieme. V tomto roku sme z trate úplne vylúčili plastové poháre. Na trati bude špeciálna skupina ľudí, ktorá sa bude starať o recykláciu odpadu. K našim eko aktivitám bude patriť aj spomínaný Maratónsky expres. Eko je téma, ktorej sa budeme venovať aj v budúcnosti," prezradil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Vizitky favoritov 96. ročníka MMM:

Muži: Werkuneh Seyoum Aboye (Silver label IAAF, Etiópia, 1984, os. rekord: 2.09:25 v Ríme 2017), Seboka Nigusse Erre (Et., 1984, 2.09:14 v Amsterdame 2015), Tibor Sahajda (SR, 1990, 2.15:59 v Košiciach 2018), Jozef Urban (SR, 1986, 2.21.51 v Košiciach 2017)

Ženy: Faith Cheruto Chemaoiová (Silver llabel IAAF, Keňa, 1979, 2.28:54 vo Valencii), Lelelem Berha Yachemová (Et., 1992, 2.28.52 v Castellone 2019), Petra Pastorová (ČR, 1977, 2.36:44 v Prahe 2013), Lucia Vlčáková (SR), 1994, 2.51:54 v Seville 2019)

 

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…