Žilinský literárny festival otvorí rakúsky autor Martin Pollack
TASR
TASR

Žilinský literárny festival otvorí rakúsky autor Martin Pollack

Šestnásty ročník Žilinského literárneho festivalu (ŽLF) otvorí vo štvrtok (19. 9.) v Novej synagóge v Žiline rakúsky spisovateľ Martin Pollack, autor kníh Americký cisár a Smrť v bunkri.

Martin Pollack — Foto: wikimedia.org/Amrei-Marie

Žilina 17. septembra (TASR) – Podľa knihy Americký cisár vznikla rovnomenná divadelná hra režiséra Michala Ditteho a podľa knihy Smrť v bunkri vznikol film Tlmočník režiséra Martina Šulíka. Heslom štvordňového festivalu je podľa hlavného organizátora Luboša Mišíka z občianskeho združenia ŽLF slovo MAŤ.

„Prvým významom je mať festival, druhým je dumať nad niečím a tretím je mať ako matka. Snaha bola využiť toto slovo a skloňovať ho, obracať rôznymi spôsobmi. A využívať ho, aby sme ľuďom priblížili, prečo je podľa nás zaujímavá literatúra. Toto je najvýznamnejšie posolstvo – urobiť festival pre širšie masy ľudí ako doteraz a priblížiť ľuďom literatúru, ktorá vie byť vážna, ale vie byť aj zrozumiteľná," vysvetlil Mišík.

Doplnil, že program je koncentrovaný v Novej synagóge a Nadácii Polis v Žiline. „Popri rozhovoroch o písaní či prekladateľstve sa uskutočnia aj debaty s novinármi na horúce spoločenské témy. Budú hľadať odpovede na otázky, ktoré trápia našu aj európsku spoločnosť. Hosťami debát budú Andrej Bán, Zuzana Petková, Adam Valček, Miroslav Marcelli, Miroslav Kocúr. Špecifikám ženského písania bude venovaná samostatná debata s Vandou Rozenbergovou a Petrou Nagyovou," uviedol hlavný organizátor festivalu.

O skúsenostiach, ako napísať a vydať úspešnú knihu, sa s návštevníkmi ŽLF podelia blogeri a publicisti Milo Janáč, Ondrej Sokol, Šimon Ondruš, Michal Belej a Samo Marec. „O tom, ako sa píšu dobrodružné knihy sa návštevníci festivalu dozvedia z rozhovorov s autormi ako Vojtěch Matocha (Prašina) či Michal Hvorecký (Tahiti). Na festivale privítame aj víťazov najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže Anasoft litera 2019, ktorých vyhlásia 18. septembra 2019," uviedol Mišík.

Na malom knižnom trhu sa v sobotu (21. 9.) stretne v Novej synagóge viac ako 20 vydavateľov, aby návštevníkom predstavili to najlepšie z aktuálnej literárnej produkcie. „Podujatie je známe skvelou atmosférou, dobrým jedlom a bohatým programom pre deti. Tento rok, okrem iného, venujeme špeciálny seminár aj tomu, ako vybrať vhodnú knihu pre deti a ako v nich podporovať lásku k literatúre," uzavrel Mišík.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…