Dobré noviny
Aj učiteľkin obľúbenec a najlepší žiak v triede môže šikanovať iných. Ako rodič tomu viete zabrániť
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Aj učiteľkin obľúbenec a najlepší žiak v triede môže šikanovať iných. Ako rodič tomu viete zabrániť

— Foto: Pixabay

V uplynulom čase sa odborníci stretávajú s novým druhom šikany. Spadajú doňho deti, ktoré majú dobré socializačné schopnosti, sú charizmatické a učitelia ich majú radi.

BRATISLAVA 12. októbra - Šikana. Večný a neutíchajúci problém, ktorý ide ruka v ruke s deťmi. Aj na slovenských školách sú deti, ktoré musia trpieť šikanu od iných detí, v horšom prípade, dokonca, od spolužiakov. Tá sa neprejavuje iba fyzickým násilím, ale aj prostredníctvom internetu. Čo spôsobuje šikanu? A ako jej rodičia môžu zabrániť? Odpovede hľadalo aj britské BBC.

Poznáme viac druhov šikany

„Dlhý čas sme si mysleli, že existuje iba jeden typ šikany. Bolo ním agresívne dieťa, ktoré malo problémy so sebaúctou prameniace z domáceho násilia a nedbalosti rodičov,“ povedala v rozhovore pre BBC Dorothy Espelageová, profesorka zo Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill. Tento model sa však obmenil časom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Flickr

Ide aj o moc v spoločnosti

„Ak by ste ma šikanovali a boli obľúbenejší, populárnejší ako ja, bolo by pre mňa obtiažnejšie brániť sa,“ pokračuje profesorka a dodáva, že „hoci domáce násilie a agresia starších súrodencov sú dôvodmi toho, že sa z detí stanú šikanéri, nejde o jediné dôvody.“

Z detí, ktoré sú svedkami domáceho násilia, no navštevujú školy, ktoré podporujú programy proti šikane, sa nutne nemusia stať šikanéri. Je preto dôležité, aby o tomto probléme hovorila aj škola a venovala sa mu rovnako ako osnovám výučby. Koniec koncov, škola má okrem vzdelávacej aj funkciu výchovnú.

Šikana vedie k rôznym psychickým problémom, ktoré sa môžu prejaviť u postihnutých detí.
Šikana vedie k rôznym psychickým problémom, ktoré sa môžu prejaviť u postihnutých detí. Foto: Pixabay

V uplynulom čase sa odborníci stretávajú s novým druhom šikany, ktorý nazvali Machiavelliho šikana. Deti, ktoré spadajú do tejto kategórie, majú dobré socializačné schopnosti, sú charizmatické a učitelia ich majú radi. Takíto jedinci radi využívajú svoje prednosti na to, aby sa povyšovali nad ostatné deti a šikanovali ich.

„Sociálne dominantní šikanéri chcú byť vodcami skupiny. Ostatné deti tak zaraďujú do akejsi hierarchie,“ informuje profesorka Espelageová.

Šikanéri konajú pre to, že chcú byť stredobodom pozornosti.
Šikanéri konajú pre to, že chcú byť stredobodom pozornosti. Foto: Wikimedia CC

Ďalším dejiskom je internet

Vplyvom moderných technológií sa šikana dostala aj na pole internetu. Takýto druh šikany sa nazýva kyberšikana. To, čo môže začať ako nevinné „chatovanie“, môže prerásť do niečoho vážnejšieho, kedy už hovoríme o problémoch a ich vážnom dopade na detskú psychiku.

Medzi šikanou v škole a šikanou na internete však jestvuje spojenie. A to hlavne teraz, keď už väčšina detí má vlastný mobilný telefón. Chcú sa socializovať, nechcú „vytŕčať z davu“. Šikana z prostredia školy sa preto často objavuje aj na internete.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: PxHere

Šikana na Slovensku

Kontaktovali sme uznávanú psychologičku Gabrielu Hernéyiovú, ktorá nám odpovedala na niekoľko otázok o šikane na Slovensku.

Ako dochádza k šikane? Sú deti, ktoré šikanujú, samy obeťami šikany? Napríklad v prípade domáceho násilia?

Agresor je často dieťa, ktoré má doma tvrdú, vojenskú výchovu bez lásky a súcitu, a takýto model správania používa aj pri svojich spolužiakoch. K šikane dochádza často na ukrytých miestach: na toaletách, školských dvoroch, a silnejší sa snažia ponížiť slabších. Ale šikanovanie je vtedy, ak trvá dlhšiu dobu, nejde o jednorazové „vybavovanie si účtov“. Ak dieťa vidí a zažíva doma násilie a agresívne reakcie rodičov, správa sa podľa ich vzoru aj medzi rovesníkmi.

Čo môžu rodičia robiť, keď sa dozvedia, že ich dieťa šikanuje iných?

Rodičia si často nepripustia skutočnosť, že ich dieťa šikanuje, snažia sa nadľahčiť situáciu a neveria danej skutočnosti. Toto správanie sa ťažko dokazuje, agresori sú veľmi vynaliezaví a sofistikovane ubližujú obeti, tak že to nik nevidí. Málokedy je pri šikane svedok, vtedy je potrebné, aby sa obeť obrátila na pomoc školského psychológa, ktorý erudovane môže pomôcť vyriešiť situáciu.

Čo ak rodičia agresora nemajú záujem riešiť situáciu?

Ak sa situácia skomplikuje, a rodičia odmietajú riešiť situáciu, je potrebné opätovne sa obrátiť na odborníkov, psychológov. Buď na školského psychológa, ak je na škole, alebo na pedagogicko psychologickú poradňu. Nejde len o problém dvoch žiakov, ale často ide o atmosféru a klímu celej triedy či školy.

Odborníčka sa v štúdiu Dobrých novín objavila už niekoľko ráz. Naposledy rozprávala o tom, ako by to malo správne fungovať medzi rodičmi s deťmi. „Každé dieťa má svoj vzor. Práve rodič je tým prvým a najväčším vzorom pre dieťa,“ uviedla v rozhovore.

Už ste čítali?