Začína sa Týždeň dobrovoľníctva, pomôcť môžu jednotlivci aj skupiny
TASR
TASR

Začína sa Týždeň dobrovoľníctva, pomôcť môžu jednotlivci aj skupiny

Dobrovoľnícke centrá v tomto týždni plánujú rôzne aktivity, vďaka ktorým si ľudia môžu vyskúšať, aké je to vykonávať dobrovoľnícku činnosť.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 16. septembra (TASR) – V pondelok sa na Slovensku začína Týždeň dobrovoľníctva, v rámci ktorého jednotlivci aj skupiny kamarátov, kolegov či spolužiakov môžu venovať svoj čas tým, ktorí to potrebujú, a nezištne pomôcť organizáciám vo všetkých krajoch Slovenska.

„Väčšinou ide o jednoduché aktivity, ako je napríklad úprava prostredia, zariadenia, buď exteriéru, alebo interiéru, ďalej maľovanie, kosenie či hrabanie,“ hovorí prezidentka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií Alžbeta Brozmanová Gregorová. Doplnila, že neraz ide aj o prácu s klientmi organizácií, teda rôzne tvorivé dielne, aktivity, vychádzky a stretnutia s klientmi. „Treba to chápať ako takú ochutnávku dobrovoľníctva,“ dodala Brozmanová Gregorová.

Dobrovoľnícke centrá v tomto týždni plánujú rôzne aktivity, vďaka ktorým si ľudia môžu vyskúšať, aké je to vykonávať dobrovoľnícku činnosť. Informácie o nich nájdu aj na webovej stránke projektu www.tyzdendobrovolnictva.sk.

V bratislavskej Starej tržnici sa napríklad v sobotu (21. 9.) predstaví 30 neziskových organizácií v rámci Trhu dobrovoľníctva. Každý človek si tam môže pre seba nájsť vhodnú dobrovoľnícku aktivitu. „Trh dobrovoľníctva je ideálnou príležitosťou zoznámiť sa s prácou organizácií a zistiť, ako fungujú. Ľudia tak najlepšie pochopia, prečo a ako im treba pomôcť,“ tvrdí riaditeľka Bratislavského dobrovoľníckeho centra (BDC) Gabriela Podmaková.

BDC na svojej webovej stránke uvádza prehľad dobrovoľníckych aktivít v Bratislavskom kraji na celý týždeň. Zahŕňajú napríklad čítanie seniorom, rozhovory alebo prechádzanie sa s nimi, skrášľovanie záhrady v domove seniorov či v materskej škole. Tiež upratovanie detskej herne, rekonštrukciu tréningového centra pre vodiace a asistenčné psy, umývanie okien v rôznych priestoroch, označovanie kníh v knižnici či pomoc pri tvorivých dielňach ľudí s mentálnym postihnutím.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…