Začína sa Týždeň dobrovoľníctva, pomôcť môžu jednotlivci aj skupiny
TASR
TASR

Začína sa Týždeň dobrovoľníctva, pomôcť môžu jednotlivci aj skupiny

Dobrovoľnícke centrá v tomto týždni plánujú rôzne aktivity, vďaka ktorým si ľudia môžu vyskúšať, aké je to vykonávať dobrovoľnícku činnosť.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 16. septembra (TASR) – V pondelok sa na Slovensku začína Týždeň dobrovoľníctva, v rámci ktorého jednotlivci aj skupiny kamarátov, kolegov či spolužiakov môžu venovať svoj čas tým, ktorí to potrebujú, a nezištne pomôcť organizáciám vo všetkých krajoch Slovenska.

„Väčšinou ide o jednoduché aktivity, ako je napríklad úprava prostredia, zariadenia, buď exteriéru, alebo interiéru, ďalej maľovanie, kosenie či hrabanie,“ hovorí prezidentka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií Alžbeta Brozmanová Gregorová. Doplnila, že neraz ide aj o prácu s klientmi organizácií, teda rôzne tvorivé dielne, aktivity, vychádzky a stretnutia s klientmi. „Treba to chápať ako takú ochutnávku dobrovoľníctva,“ dodala Brozmanová Gregorová.

Dobrovoľnícke centrá v tomto týždni plánujú rôzne aktivity, vďaka ktorým si ľudia môžu vyskúšať, aké je to vykonávať dobrovoľnícku činnosť. Informácie o nich nájdu aj na webovej stránke projektu www.tyzdendobrovolnictva.sk.

V bratislavskej Starej tržnici sa napríklad v sobotu (21. 9.) predstaví 30 neziskových organizácií v rámci Trhu dobrovoľníctva. Každý človek si tam môže pre seba nájsť vhodnú dobrovoľnícku aktivitu. „Trh dobrovoľníctva je ideálnou príležitosťou zoznámiť sa s prácou organizácií a zistiť, ako fungujú. Ľudia tak najlepšie pochopia, prečo a ako im treba pomôcť,“ tvrdí riaditeľka Bratislavského dobrovoľníckeho centra (BDC) Gabriela Podmaková.

BDC na svojej webovej stránke uvádza prehľad dobrovoľníckych aktivít v Bratislavskom kraji na celý týždeň. Zahŕňajú napríklad čítanie seniorom, rozhovory alebo prechádzanie sa s nimi, skrášľovanie záhrady v domove seniorov či v materskej škole. Tiež upratovanie detskej herne, rekonštrukciu tréningového centra pre vodiace a asistenčné psy, umývanie okien v rôznych priestoroch, označovanie kníh v knižnici či pomoc pri tvorivých dielňach ľudí s mentálnym postihnutím.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…