Veľký prehľad zliav na cestovanie: Zistite, aké výhody máte tento týždeň vo vašom meste
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Veľký prehľad zliav na cestovanie: Zistite, aké výhody máte tento týždeň vo vašom meste

Počas Európskeho týždňa mobility máte aj vy možnosť zažiť dobrý pocit a byť prínosom pre našu planétu. Tohtoročným sloganom je PREJDIME SA SPOLU!

Foto: Ilustračné — Foto: TASR

BRATISLAVA 16. septembra - Emisie oxidu uhličitého predstavujú alarmujúci problém. Svedčí o tom aj varovanie Svetovej meteorologickej organizácie, že ak nedôjde k zníženiu emisií oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov, bude to mať fatálne následky.

Stačí nájsť odhodlanie 

Cestá doprava produkuje omnoho viac oxidu uhličitého ako iné spôsoby dopravy. Aj napriek tomu však autá hrajú v cestovaní najväčší prím.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: TASR

Ak chceme byť šetrnejší k životnému prostrediu, stačí nájsť odhodlanie a ísť do práce či do školy pešo, na bicykli, alebo verejnou dopravou. Na dlhšie trasy je šetrným riešením cestovanie vlakom.

Cestovanie so zľavou 

Železničná spoločnosť Slovensko práve preto vyzýva ľudí, aby v rámci Európskho týždňa mobility (ETM) využívali služby národného dopravcu. ETM potrvá od 16. do 22. septembra. Cestovať so zľavou vo výške 50 % môžete vo všetkých osobných vlakoch, v regionálnych expresoch, ale aj v tatranských električkách a zubačkách.

Foto: TASR

Chodci či cyklisti podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSSK Filipa Hlubockého nezaťažujú životné prostredie vôbec. Na druhej strane, nie je možné všade chodiť na bicykli alebo pešo. „Železničná doprava predstavuje práve preto najekologickejšiu alternatívu cestovania na dlhšie vzdialenosti. Vymeniť auto za vlak je vždy správnym rozhodnutím a rozdiel z pohľadu produkcie CO2 je skutočne markantný,“ uviedol pre TASR Filip Hlubocký.

Európsky týždeň mobility v mestách 

Bratislava

Cestovanie verejnou dopravou na území Bratislavského kraja je od pondelka (16. 9.) o čosi lacnejšie. Počas najbližších dvoch týždňov si budete môcť kúpiť ročný predplatný cestovný lístok so zľavou takmer 25 %. Zároveň platí 10 % zľava na všetky lístky zakúpené mobilnou aplikáciu Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Táto zľava nebude časovo obmedzená.

Žilina

Žilinský samosprávny kraj ponúka v prímestských autobusoch možnosť cestovať so zľavou až do výšky 47 percent. Počas celého týždňa je pre Žilinčanov pripravených množstvo podujatí s cieľom zdôrazňovať výhody čistejších spôsobov dopravy.

Na snímke sú žiaci základných škôl, ktoré sa zapojili do akcie Európsky týždeň mobility
Na snímke sú žiaci základných škôl, ktoré sa zapojili do akcie Európsky týždeň mobility Foto: TASR

Prešov

Prešovský samosprávny kraj (PSK) poskytne cestujúcim zľavu vo výške 75 percent u všetkých svojich autobusových dopravcov. Ide o SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty. 

Košice

Čo sa týka Košického samosprávneho kraja, plne platiacich cestujúcich odvezú prímestské autobusy spoločností Eurobus a Arriva Michalovce za zľavené cestovné, ktoré štandardne mimo týždňa mobility využívajú žiaci, študenti, deti, ťažko zdravotne postihnutí a ich sprievodcovia. 

Samotné mesto Košice sa do ETM zapojí rôznymi podujatiami či bezplatným cestovaním mestskou hromadnou dopravou (MHD) s platným vodičským preukazom.

Poprad

Zapája sa aj mesto Poprad, pričom popradská samospráva sa rozhodla pripraviť viacero aktivít. „Prvou bude možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť aj desiatky áut. Nechať svoje auto doma a zvoliť si inú alternatívu, môžu obyvatelia ako i návštevníci mesta aj v stredu 18. septembra. Pre všetkých je totiž pripravená 5-hodinová jazda zadarmo na nových verejných bicykloch,“ informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová.

Využiť môžete aj „pešibus“

Po vzore mesta Nováky sa počas ETM 2019 objaví v Banskej Bystrici a Trnave napríklad aktivita nazvaná „Pešibus". „Rodič či iný dospelý dobrovoľník kráča po vopred určenej trase do školy a na dohodnutých zastávkach mu rodičia odovzdávajú svoje deti, žiakov prvého až štvrtého ročníka, ktoré tak v skupine, pod dohľadom a bezpečne prídu do cieľa,“ približuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…