Česi pomáhajú v zhorenom Amazone. V popole hľadajú zvieratá, ktoré prežili
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Česi pomáhajú v zhorenom Amazone. V popole hľadajú zvieratá, ktoré prežili

Od januára do augusta bolo zaznamenaných takmer 73-tisíc požiarov. V minulom roku ich pritom bolo necelých 40-tisíc. Ide o najväčšie množstvo požiarov v amazonskom dažďovom pralese od roku 2013 po tom, ako ich počet v uplynulých dvoch rokoch klesal.

— Foto: Facebook

BRAZÍLIA 16. septembra - Rozsiahle požiare, ktoré zasiahli „pľúca Zeme“, za sebou zanechali hrozivú spúšť. Domorodé kmene sa darmo pokúšali ubrániť svoje prirodzené domovy, oheň zničil všetko. V ohrození sa však ocitli aj živočíchy, ktoré v oblasti žijú. Práve o ne sa starajú miestne organizácie na ochranu zvierat. Český denník Blesk priniesol správu o tom, že spoločnosti oslovili veterinára Sebastiana Franca, ktorý pôsobí u našich susedov. Odletel do Južnej Ameriky a vzal si aj niekoľko českých kolegov.

„Zlaté české ručičky“ v pralese

Dorazili do oblasti Pantanal, ktorá je známa tým, že ide o najväčšie mokraďové územie na svete. Samotný názov Pantanal pochádza z portugalského slova „pântano“, čo znamená mokraď, močiar. Žijú v nej aj vzácne druhy zvierat.

Ich cieľom je zachrániť čo najviac živočíchov.
Ich cieľom je zachrániť čo najviac živočíchov. Foto: Facebook

„Celé to spustila Společnost Laguna s veterinárom Sebastianom Francom a v spolupráci s Antonínom Hnízdilom z Bioparku Štít,“ spomína v rozhovore pre PrimaMazlíček.cz predsedkyňa Společnosti Laguna Magdalena Žohová. „Hneď na to sa pripojil Petr Augustýn zo zoo Faunapark Horní Lipová, ktorý nám pomáha realizovať zbierky. A potom sa začali pripájať ďalší veterinári a všetci, ktorým nie je ľahostajný osud zvierat v postihnutej oblasti,“ vysvetlila.

Spoločnosť, nanešťastie, iba občas nájde živé zviera.
Spoločnosť, nanešťastie, iba občas nájde živé zviera. Foto: Facebook

Pridali sa k ním ďalší odborníci a miestny hasičský zbor. „Bohužiaľ, veľké časti lesov sú úplne spálené, väčšina zvierat je spálená, iba občas sa podarí nájsť ešte žijúcich tvorov,“ dodáva. Veterinári sa však neprestávajú snažiť a aj naďalej pátrajú po zvieratách, ktorým by mohli podať pomocnú ruku. Majú so sebou ťažký náklad plný liekov a veterinárnych pomôcok.

Výstražný prst prírody pre celú planétu

Počet lesných požiarov v tejto juhoamerickej krajine vzrástol počas prvých mesiacov roku 2019 v porovnaní s vlaňajškom až o 84 percent. Vyplýva to z údajov brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum (INPE). Informovali o tom agentúra AFP a britská stanica BBC.

Rozsiahla plocha amazonského dažďového pralesa zničeného požiarom sa nachádza v brazílskej oblasti Vila Nova Samuel 27. augusta 2019.
Rozsiahla plocha amazonského dažďového pralesa zničeného požiarom sa nachádza v brazílskej oblasti Vila Nova Samuel 27. augusta 2019. Foto: TASR/AP

Od januára do augusta bolo zaznamenaných takmer 73-tisíc požiarov. Za celý rok 2018 ich pritom bolo necelých 40-tisíc, uviedol INPE. Ide o najväčšie množstvo požiarov v amazonskom dažďovom pralese od roku 2013 po tom, ako ich počet v uplynulých dvoch rokoch klesal.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…