Chorý lesník z hospicu chcel posledný raz navštíviť les. Hasiči mu želanie splnili
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Chorý lesník z hospicu chcel posledný raz navštíviť les. Hasiči mu želanie splnili

Príbeh z amerického hospicu chytá za srdce. Pracovníci zdravotníckeho zariadenia dúfajú, že jeho príbeh pomôže ostatným ľuďom oceniť ich prácu.

Edward Reid — Foto: Facebook/Evergreen Hospice Volunteers

KIRKLAND 15. septembra - Dlhodobo chorý muž nemohol opustiť priestory zariadenia od marca roku 2014. Keď sa blížila jeho smrť, dúfal, že ešte raz pocíti prírodu. Počas života totiž pracoval ako správca parku, a tak si svoju lásku k nej zachoval aj v staršom veku, informuje portál Good News Network.

Edward Reid trpí sklerózou multiplex, pre ktorú musel uplynulé roky života stráviť v hospici. Personál v Evergreen Health Hospice v meste Kirkland v americkom štáte Washington sa o 62-ročného muža staral, ako len mohol. Keď jedného z pracovníkov Edward požiadal, či by ešte aspoň raz nemohol zájsť do lesov, ktoré tak vrúcne miloval, nemohli nesúhlasiť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: National Park Service

Opäť cítil les

Pracovníci privolali na pomoc hasičský zbor Snohomish County, ktorý muža vzal do Meadowdale Beach Park v meste Edmonds. Celé tri hodiny ho pomocou ležadla na kolieskach vozili po lese. Občas zastavili pri kríkoch a na čistinkách, aby bývalý správca opäť pocítil moc prírody. Hasiči dokonca zozbierali zopár konárov, ku ktorým si Edward s láskou privoňal.

„Kolieska vozíka sú ako kolieska na nákupnom vozíku, takže sa nám nešlo dvakrát ľahko,“ opísal zážitok pracovník hospicu Leah Gardner pre ABC News a dodal: „Neustále sa usmieval [Edward] a hovoril, aký je šťastný. Bol nám nesmierne vďačný.“

Fotografia chorého Edwarda. Konečne sa vrátil do lesov, ktoré tak veľmi miloval.
Fotografia chorého Edwarda. Konečne sa vrátil do lesov, ktoré tak veľmi miloval. Foto: Facebook/Evergreen Hospice Volunteers

Reid onedlho na to skonal. Pracovníci zdravotníckeho zariadenia dúfajú, že jeho príbeh pomôže ostatným ľuďom oceniť ich prácu. „Ľudia si často myslia, že práca v hospici je depresívna. Tento príbeh je však ukážkou emocionálnej odmeny, ktorú nám dodáva starostlivosť o umierajúcich,“ píše sa v príspevku, ktorý zverejnili na svojom účte na sociálnej sieti Facebook.

Ako sa prejavuje skleróza multiplex?

V auguste do štúdia Dobrých novín zavítala Radana Holicsi, ktorá taktiež trpí sklerózou multiplex. Okrem iného rozprávala aj o tom, ako sa toto chronické ochorenie prejavuje. U každého sa prvotné príznaky sklerózy multiplex prejavia inak.

„Niektorí pacienti uvádzajú zrakové poruchy, dvojité či zahmlené videnie, iní majú urologické problémy, brnenie v končatinách či kŕče. Samozrejme, že k tomu patria aj psychické problémy,“ objasnila s dodatkom, že mnohí ľudia si mýlia sklerózu multiplex s chorobou, pri ktorej sa zabúda.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…