Bývalý reprezentačný tréner František Hossa má 65 rokov
TASR
TASR

Bývalý reprezentačný tréner František Hossa má 65 rokov

Okrem bronzu z majstrovstiev sveta, sa ako asistent hlavného trénera podieľal v sezóne 1991/1992 aj na historickom federálnom ligovom titule Dukly Trenčín.

František Hossa — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Smižany/Bratislava 12. septembra (TASR) - Bývalý hokejový obranca František Hossa, ktorý ako hlavný tréner v roku 2003 na svetovom šampionáte vo Fínsku priviedol slovenskú reprezentáciu k bronzovým medailám, bude mať v piatok 13. septembra 65 rokov.

Okrem bronzu z majstrovstiev sveta, sa ako asistent hlavného trénera podieľal v sezóne 1991/1992 aj na historickom federálnom ligovom titule Dukly Trenčín. Už ako hlavný kormidelník priviedol trenčiansku Duklu v ročníku 1993/1994 k titulu v slovenskej najvyššej hokejovej súťaži. Ako kouč sa v sezóne 1999/2000 podieľal aj na ligovom titule Slovana Bratislava.

Trénerskú kariéru začal v Topoľčanoch

František Hossa sa narodil 13. septembra 1954 v Smižanoch. S vrcholovým hokejom začínal v LS Poprad, ale od roku 1977 sa usadil v Trenčíne, kde zažil najúspešnejšie obdobie v hráčskej kariére. V drese Dukly si vybudoval renomé spoľahlivého obrancu, odohral deväť sezón, pričom v 358 zápasoch strelil 32 gólov.

Po ukončení hráčskej kariéry sa vydal na trénerskú dráhu, ktorú odštartoval v Topoľčanoch. Ako asistent hlavného trénera Júliusa Šuplera sa na striedačku Dukly Trenčín postavil v sezóne 1989/1990.

Trénoval Slovan, Trenčín či Zvolen

Dvojica Šupler - Hossa doviedla trenčiansky tím v ročníku 1991/1992 k historickému federálnemu titulu. Hráčsku kostru vtedajšej Dukly tvorili dnes už legendy slovenského hokeja: brankári Vladimír Hiadlovský a Igor Murín, obrancovia Róbert Švehla či Ľubomír Sekeráš, útočníci ako Žigmund Pálffy, Róbert Petrovický, Miroslav Hlinka, Ľubomír Kolník či Ján Pardavý.

Kormidlo hlavného trénera trenčianskej Dukly prevzal František Hossa v ročníku 1992/1993. O sezónu neskôr s Duklou, za ktorú pravidelne nastupovali hráči ako Miroslav Šatan, Radoslav Hecl, Richard Pavlikovský, Rastislav Pavlikovský či Ronald Petrovický, vybojoval titul majstra Slovenska. V ročníku 1994/1995 obsadila v Tipsport lige Dukla pod jeho vedením druhé miesto.

Po úspešnom ťažení v Trenčíne a pôsobení na striedačkách Martina a Zvolena, prevzal František Hossa v priebehu sezóny 1999/2000 ako hlavný tréner tím bratislavského Slovanu. Svoje pôsobenie na lavičke belasých okorenil ligovým titulom. Ten Slovan vybojoval po dramatickej sérii s HKM Zvolen, ktorú vyhral 3:2.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…