Bývalý reprezentačný tréner František Hossa má 65 rokov
TASR
TASR

Bývalý reprezentačný tréner František Hossa má 65 rokov

Okrem bronzu z majstrovstiev sveta, sa ako asistent hlavného trénera podieľal v sezóne 1991/1992 aj na historickom federálnom ligovom titule Dukly Trenčín.

František Hossa — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Smižany/Bratislava 12. septembra (TASR) - Bývalý hokejový obranca František Hossa, ktorý ako hlavný tréner v roku 2003 na svetovom šampionáte vo Fínsku priviedol slovenskú reprezentáciu k bronzovým medailám, bude mať v piatok 13. septembra 65 rokov.

Okrem bronzu z majstrovstiev sveta, sa ako asistent hlavného trénera podieľal v sezóne 1991/1992 aj na historickom federálnom ligovom titule Dukly Trenčín. Už ako hlavný kormidelník priviedol trenčiansku Duklu v ročníku 1993/1994 k titulu v slovenskej najvyššej hokejovej súťaži. Ako kouč sa v sezóne 1999/2000 podieľal aj na ligovom titule Slovana Bratislava.

Trénerskú kariéru začal v Topoľčanoch

František Hossa sa narodil 13. septembra 1954 v Smižanoch. S vrcholovým hokejom začínal v LS Poprad, ale od roku 1977 sa usadil v Trenčíne, kde zažil najúspešnejšie obdobie v hráčskej kariére. V drese Dukly si vybudoval renomé spoľahlivého obrancu, odohral deväť sezón, pričom v 358 zápasoch strelil 32 gólov.

Po ukončení hráčskej kariéry sa vydal na trénerskú dráhu, ktorú odštartoval v Topoľčanoch. Ako asistent hlavného trénera Júliusa Šuplera sa na striedačku Dukly Trenčín postavil v sezóne 1989/1990.

Trénoval Slovan, Trenčín či Zvolen

Dvojica Šupler - Hossa doviedla trenčiansky tím v ročníku 1991/1992 k historickému federálnemu titulu. Hráčsku kostru vtedajšej Dukly tvorili dnes už legendy slovenského hokeja: brankári Vladimír Hiadlovský a Igor Murín, obrancovia Róbert Švehla či Ľubomír Sekeráš, útočníci ako Žigmund Pálffy, Róbert Petrovický, Miroslav Hlinka, Ľubomír Kolník či Ján Pardavý.

Kormidlo hlavného trénera trenčianskej Dukly prevzal František Hossa v ročníku 1992/1993. O sezónu neskôr s Duklou, za ktorú pravidelne nastupovali hráči ako Miroslav Šatan, Radoslav Hecl, Richard Pavlikovský, Rastislav Pavlikovský či Ronald Petrovický, vybojoval titul majstra Slovenska. V ročníku 1994/1995 obsadila v Tipsport lige Dukla pod jeho vedením druhé miesto.

Po úspešnom ťažení v Trenčíne a pôsobení na striedačkách Martina a Zvolena, prevzal František Hossa v priebehu sezóny 1999/2000 ako hlavný tréner tím bratislavského Slovanu. Svoje pôsobenie na lavičke belasých okorenil ligovým titulom. Ten Slovan vybojoval po dramatickej sérii s HKM Zvolen, ktorú vyhral 3:2.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…