Francúzi zakázali používanie pesticídov, ktoré ničia biodiverzitu a ohrozujú zdravie ľudí
Paríž a štyri ďalšie veľké mestá vo Francúzsku zakázali vo štvrtok používanie pesticídov na svojom území.
Paríž 12. septembra (TASR) - Stalo sa tak v čase, keď v tejto krajine naberá na sile hnutie proti používaniu chemických prípravkov a vedie sa spor o znenie zákona, pokiaľ ide o minimálne vzdialenosti medzi domami a oblasťami postrekovania, uviedla agentúra AFP.
Zákaz používania pesticídov platí okrem Paríža aj v meste Lille na severe Francúzska, ako aj v mestách Nantes na západe, Grenoble na juhovýchode krajiny a v stredofrancúzskom Clermont-Ferrande. Všetky tieto mestá zavedenie zákazu pesticídov zdôvodnili okrem iného potrebou chrániť biodiverzitu a zdravie občanov.
Ide skôr o symbolickú akciu
Vo svojom spoločnom vyhlásení tieto mestá súčasne vyjadrujú podporu tým starostom a primátorom v obciach, kde na miestnej úrovni zakázali používanie pesticídov, čo však narazilo na odpor prefektúr. Tie sa voči rozhodnutiu komunálnych politikov odvolali.
Francúzske médiá v súvislosti s iniciatívou pätice miest konštatujú, že ide skôr o symbolickú akciu. Zákon platný od roku 2017 totiž zakazuje používanie chemických produktov pri údržbe mestskej zelene a ciest. Od januára tohto roku platí nariadenie, že súkromné osoby a záhradkári môžu používať na ochranu rastlín iba prípravky prírodného pôvodu.
Čoho sa bude zákaz týkať?
Zákaz sa tak podľa denníka Le Monde bude týkať najmä zostávajúcich zelených plôch - napríklad na území kondomínií a podnikov vrátane železničnej spoločnosti SNCF, o ktorej je známe, že na likvidáciu buriny pozdĺž tratí a v ich okolí používa vo veľkom glyfosát.
Stéphane Baly, šéf skupiny poslancov environmentálnej strany Európa Ekológia - Zelení (EELV) v meste Lille, podľa Le Monde spresnil, že spoločný postup primátorov veľkých miest má za cieľ aj vyvinúť tlak na vládu, ktorá chce navrhnúť stanovenie minimálnej vzdialenosti medzi domami a oblasťami s aplikovanými pesticídmi na 5-10 metrov v závislosti od plodiny.
Ekológovia a združenia na ochranu verejného zdravia to odmietli ako nedostačujúce. Návrh príslušného zákona je od štvrtka do 1. októbra vo verejnom pripomienkovaní, dodal Le Monde.