Pozerajte sa vašim deťom do očí a nepoužívajte zdrobneniny. V budúcnosti sa vám za to poďakujú
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Pozerajte sa vašim deťom do očí a nepoužívajte zdrobneniny. V budúcnosti sa vám za to poďakujú

Výskumníci rodičom prízvukujú, že ich dieťa nepretržite vníma celý svet. Je ako taká špongia, ktorá saje všetko okolo seba. Venujte sa im preto čo najviac. V budúcnosti vám za to budú vďačné.

Ilustračné foto. — Foto: Flickr

SHEFFIELD 12. septembra - Ak máte malé dieťa, staráte sa oň, pretože vám na ňom záleží a ľúbite ho. Každou minútou mu však dávate návod a učíte ho. Neexistuje nič lepšie pre výchovu, ako neustála komunikácia. S deťmi je potrebné sa rozprávať, ako s „malými dospelými“, inak by sa u nich v budúcnosti mohli objaviť rôzne vokalizačné poruchy. Priveľké množstvo zdrobnenín je takisto na príťaž, hoci niekedy rodičia nedokážu odolať.

Ste prvým učiteľom svojho dieťaťa

Nová štúdia, ktorú skomponovali vedci z Veľkej Británie, odhalila, že existuje spôsob, ako u detí zdokonaliť jazykové schopnosti, a to už pred dovŕšením dvoch rokov. Rodičia by sa s deťmi mali zhovárať ešte skôr, ako sa ich ratolesti naučia používať slová.

Vedci sledovali 11- a 12-mesačné deti. Pozorovali ich vokalizačné schopnosti, gestá, správanie a to, ako im odpovedajú vlastní rodičia. „Takáto analýza ešte nikdy neprebehla,“ vysvetlil v rozhovore pre britský The Guardian doktor Ed Donnellan zo Sheffieldskej univerzity, vedúci autor štúdie.

Batoľatá sú veľmi zvedavé. Chcú chytiť a ochutnať všetko navôkol.
Batoľatá sú veľmi zvedavé. Chcú chytiť a ochutnať všetko navôkol. Foto: Wikimedia CC

Výskumníci nakrúcali deti a ich opatrovníkov v pohodlí domova. „Potom sme záznamy vzali na univerzitu, kde sme ich veľmi dôkladne prezreli. Sledovali sme všetky vokalizácie a gestá, očný kontakt, prosto akúkoľvek snahu o odpoveď rodičom,“ vysvetlila profesorka Michelle McGillionová z Univerzity vo Warwicku. Bola spoluautorkou štúdie, ktorú publikovali v časopise Developmental Science a prezentovali na Britskom vedeckom festivale.

Najlepším spôsobom, ako deti naučiť farby, je pomenovať ich priamo. Žiadna slniečková, trávičková, nebíčková, ale žltá, zelená a modrá.
Najlepším spôsobom, ako deti naučiť farby, je pomenovať ich priamo. Žiadna slniečková, trávičková, nebíčková, ale žltá, zelená a modrá. Foto: Pixabay

Úspešná štúdia

Rodičov požiadali, aby vyplnili dotazník s otázkami, či ich dieťa dokáže rozoznať slová označujúce zvieratá, denné rutiny, ako napríklad spánok a jedlo. Štatistiky ukázali, že deti vo veku 19-ich mesiacov, dokážu povedať priemerne sto slov. Tie, ktoré boli podmienené vyššiemu záujmu od rodičov, toto číslo navýšili o 30 %. „To znamená, že deti sa pokúšajú o komunikáciu ešte skôr, ako poznajú prvé slová. Pri takejto činnosti dávajú rodičom možnosť odpovedať, a keď sa tak stane, ich učenie sa, zdá sa, zlepší,“ dodáva Donnellan. Vedci tak vyzývajú rodičov, aby sa s deťmi rozprávali čo najviac, komunikovali s nimi ako s malými dospelými a udržiavali očný kontakt. Aj vďaka tomu si deti rýchlejšie rozvinú jazykové schopnosti a zručnosti a prvé slová im pôjdu oveľa ľahšie.

Štúdia odhalila, že s deťmi sa naozaj treba rozprávať ako s „malými dospelými“.
Štúdia odhalila, že s deťmi sa naozaj treba rozprávať ako s „malými dospelými“. Foto: Little Rock Air Force Base

Výskumníci rodičom tiež prízvukujú, že ich dieťa vníma nepretržite celý svet. Je ako taká špongia, ktorá saje všetko okolo seba. Venujte sa im preto čo najviac. V budúcnosti vám za to budú vďačné.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…