Pozerajte sa vašim deťom do očí a nepoužívajte zdrobneniny. V budúcnosti sa vám za to poďakujú
Výskumníci rodičom prízvukujú, že ich dieťa nepretržite vníma celý svet. Je ako taká špongia, ktorá saje všetko okolo seba. Venujte sa im preto čo najviac. V budúcnosti vám za to budú vďačné.
SHEFFIELD 12. septembra - Ak máte malé dieťa, staráte sa oň, pretože vám na ňom záleží a ľúbite ho. Každou minútou mu však dávate návod a učíte ho. Neexistuje nič lepšie pre výchovu, ako neustála komunikácia. S deťmi je potrebné sa rozprávať, ako s „malými dospelými“, inak by sa u nich v budúcnosti mohli objaviť rôzne vokalizačné poruchy. Priveľké množstvo zdrobnenín je takisto na príťaž, hoci niekedy rodičia nedokážu odolať.
Ste prvým učiteľom svojho dieťaťa
Nová štúdia, ktorú skomponovali vedci z Veľkej Británie, odhalila, že existuje spôsob, ako u detí zdokonaliť jazykové schopnosti, a to už pred dovŕšením dvoch rokov. Rodičia by sa s deťmi mali zhovárať ešte skôr, ako sa ich ratolesti naučia používať slová.
Vedci sledovali 11- a 12-mesačné deti. Pozorovali ich vokalizačné schopnosti, gestá, správanie a to, ako im odpovedajú vlastní rodičia. „Takáto analýza ešte nikdy neprebehla,“ vysvetlil v rozhovore pre britský The Guardian doktor Ed Donnellan zo Sheffieldskej univerzity, vedúci autor štúdie.
Výskumníci nakrúcali deti a ich opatrovníkov v pohodlí domova. „Potom sme záznamy vzali na univerzitu, kde sme ich veľmi dôkladne prezreli. Sledovali sme všetky vokalizácie a gestá, očný kontakt, prosto akúkoľvek snahu o odpoveď rodičom,“ vysvetlila profesorka Michelle McGillionová z Univerzity vo Warwicku. Bola spoluautorkou štúdie, ktorú publikovali v časopise Developmental Science a prezentovali na Britskom vedeckom festivale.
Úspešná štúdia
Rodičov požiadali, aby vyplnili dotazník s otázkami, či ich dieťa dokáže rozoznať slová označujúce zvieratá, denné rutiny, ako napríklad spánok a jedlo. Štatistiky ukázali, že deti vo veku 19-ich mesiacov, dokážu povedať priemerne sto slov. Tie, ktoré boli podmienené vyššiemu záujmu od rodičov, toto číslo navýšili o 30 %. „To znamená, že deti sa pokúšajú o komunikáciu ešte skôr, ako poznajú prvé slová. Pri takejto činnosti dávajú rodičom možnosť odpovedať, a keď sa tak stane, ich učenie sa, zdá sa, zlepší,“ dodáva Donnellan. Vedci tak vyzývajú rodičov, aby sa s deťmi rozprávali čo najviac, komunikovali s nimi ako s malými dospelými a udržiavali očný kontakt. Aj vďaka tomu si deti rýchlejšie rozvinú jazykové schopnosti a zručnosti a prvé slová im pôjdu oveľa ľahšie.
Výskumníci rodičom tiež prízvukujú, že ich dieťa vníma nepretržite celý svet. Je ako taká špongia, ktorá saje všetko okolo seba. Venujte sa im preto čo najviac. V budúcnosti vám za to budú vďačné.