MS v basketbale: Francúzi vo štvrťfinále šokujúco vyradili USA, končia aj Česi

Francúzsky pivot Rudy Gobert
Francúzsky pivot Rudy Gobert — Foto: TASR/AP

Basketbalisti USA neobhája titul majstrov sveta.

Peking 11. septembra (TASR) - V stredajšom štvrťfinále šampionátu v Číne nečakane prehrali s Francúzskom 79:89. Američania získali zlato na predchádzajúcich turnajoch v rokoch 2010 i 2014, na MS prehrali naposledy v semifinále v roku 2006 s Gréckom. Posledným semifinalistom sa stali Austrálčania, ktorí po víťazstve 82:70 ukončili prekvapujúce ťaženie Čechov.

V súboji s robustnými Francúzmi sa Američania trápili už v prvom polčase, ktorý prehrali o šesť bodov 39:45. Za súperom zaostávali v percentuálnej úspešnosti streľby a výrazne v doskokoch. Favorit zabral až na konci tretej štvrtiny, v 28. minúte vyrovnal na 60:60. Strelecky tím USA ťahal najmä Donovan Mitchell, najlepší strelec duelu s 29 bodmi.

Zbabraný záver

Pred záverečnou štvrtinou viedli Američania o tri body, v 33. minúte dokonca aj o sedem bodov 74:67. Záver už ale patril Francúzom. V ich drese zaznamenali najviac bodov Evan Fournier (22) a Rudy Gobert (21), ktorý pridal aj 16 asistencií.

Američania naposledy stroskotali už vo štvrťfinále MS na domácom šampionáte v roku 2002. Od semifinálovej prehry na MS 2006 ťahali šnúru 58 víťazných duelov na podujatiach FIBA a na OH. V Číne sa im tak nepodarí ako prvej krajine zaznamenať víťazný hetrik na MS.

Česi dlho držali krok

Česi dokázali s "protinožcami" držať krok až do polovice tretej štvrtiny, kedy bol stav 43:43. Lenže zvyšná časť desaťminútovky sa skončila v pomere 20:5 v prospech Austrálie. Ťahúňom žlto-zelených bol rozohrávač San Antonia Spurs Patty Mills, ktorý si pripísal 24 bodov a 6 asistencií.

Čechom nepomohol ani ďalší komplexný výkon Tomáša Satoranského. Od budúceho ročníka NBA hráč Chicaga Bulls zaznamenal 13 bodov aj asistencií, spoločne s 9 doskokmi. Iba jeden doskok mu tak chýbal k triple double, čo na tomto podujatí ešte nik nedosiahol. Najlepším strelcom bol pivot talianskej Pistoie Patrik Auda, autor 21 bodov.

Francúzi sa v piatok o 14.00 SELČ stretnú v boji o finále v Pekingu s Argentínou. Španieli nastúpia proti Austrálii už o štyri hodiny skôr. Francúzi a Španieli ako dva najlepšie umiestnené európske tímy získali aj priamu miestenku na OH 2020. Čechov čakajú ešte zápasy v skupine o 5. - 8. miesto. Vo štvrtok nastúpia proti Poliakom, Srbi sa stretnú s USA.