Kvalifikácia EURO 2020: Ronaldo dal Litve štyri góly, prestrelka v Anglicku

Cristiano Ronaldo po svojom štvrtom góle
Cristiano Ronaldo po svojom štvrtom góle — Foto: TASR/AP

Futbalisti Anglicka vyhrali v utorňajšom dueli kvalifikácie EURO 2020 doma nad Kosovom 5:3.

Bratislava 10. septembra (TASR) - Ukončili tak 15-zápasovú sériu súpera bez prehry, Kosovčania predtým naposledy vyšloi naprázdno v októbri 2017 na Islande. Zverenci trénera Garetha Southgatea si upevnili post lídra A-skupiny, zatiaľ nestratili ani bod.

Kosovo síce šokovalo v Southamptone favorita už po 35 sekundách hry, keď po obrovskej chybe obrancu Michaela Keanea skóroval legionár z Lazia Rím Valon Berisha, no odpoveď domácich bola rýchla. Po rohovom kope v 8. minúte vyrovnal hlavou Raheem Sterling. Ešte do prestávky pridali Angličania ďalšie štyri zásahy.

Česi sa vyšvihli na druhé miesto

Najskôr sa presadil Harry Kane, potom si prihrávku Jadona Sancha zrazil do vlastnej bránky Mergim Vojvoda a Sancho po asistenciách Sterlinga dal sám ďalšie dva góly. V druhom polčase hostia znížili na 3:5 zásluhou Berishu a Vedata Muriqiho z jedenástky. Sterling okrem gólu asistoval pri ďalších troch.

Šancu vyšvihnúť sa na druhú priečku v "áčku" využili Česi, ktorí vyhrali v Čiernej Hore 3:0. Hostia boli herne i strelecky aktívnejší, ale v prvom polčase ani raz nedokázali prekonať brankára Danijela Petkoviča. Po zmene strán sa ale v priebehu štyroch minút po štandardkách presadili Tomáš Souček a Lukáš Masopust, v nadstavenom čase ešte penaltu premenil Vladimír Darida.

Štvorgólový Ronaldo

Portugalsko uspelo v Litve jednoznačne 5:1 a je na druhej priečke v B-skupine za lídrom Ukrajinou. Štyri góly favorita zaznamenal Cristiano Ronaldo. Útočník Juventusu už v 7. minúte otvoril skóre z pokutového kopu po ruke domácich v šestnástke, za domácich vyrovnal takmer po polhodine hry hlavou Vytautas Andriuškevičius.

Po prestávke Ronaldo najskôr skompletizoval svoj hetrik - v 62. minúte aj jeho nevydarená strela skončila v sieti po chybe brankára Ernestasa Šetkusa a v 65. minúte zblízka zvýšil na 3:1. Svoj štvrtý zásah pridal strelou z prvej k ľavej žrdi štvrťhodinu pred koncom. Demolíciu domácich zavŕšil v nadstavení William Carvalho. Tretie v skupine je Srbsko, ktoré podľa očakávania vyhralo v Luxembursku 3:1.