Bratislavské divadlo Ticho a spol. chystá minifestival Uhol pohľadu
TASR
TASR

Bratislavské divadlo Ticho a spol. chystá minifestival Uhol pohľadu

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 10. septembra (TASR) - Bratislavské Komorné kultúrne centrum Ticho a spol. v spolupráci s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov pripravuje minifestival Uhol pohľadu. Podujatím chcú divákom odkomunikovať reálne problémy ľudí trpiacich mentálnym hendikepom. TASR o tom informovala dramaturgička Ticha a spol. Miroslava Košická.

Impulz k vytvoreniu minifestivalu vyšiel podľa nej z dlhodobej spolupráce s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov: „Kontinuálnou prácou sme boli ako tvorcovia, ale aj ako ľudia nútení konfrontovať sa so skreslenými predstavami, ktoré my, tí zdraví, máme o životoch a problémoch ľudí s postihnutím."

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov. Audiovizuálnu časť programu zastúpi dokumentárny film režisérok Lenky Vochocovej a Kateřiny Bubeníčkovej Nemusíš s láskou, stačí s citom (2015). Dokument, ktorý otvára tabuizovanú tému sexuality mentálne znevýhodnených ľudí, premietnu v pondelok 16. septembra o 19.00 h.

Brnianske Divadlo Aldente, ktoré pracuje s detskými hercami s Downovým syndrómom, vystúpi s inscenáciou Who am I?! 18. septembra o 19.30 h. Predstavenie v réžii Jitky Vrbkovej vzniklo predovšetkým z drobných príbehov samotných hercov. Podujatie uzavrie 20. septembra o 19.00 h domáce divadlo mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov svojou najnovšou inscenáciou Kukátkom.

„Ľudia s mentálnym znevýhodnením sa medzi nami pohybujú len výnimočne a my s nimi nevieme komunikovať, vyhýbame sa im, máme strach. O nich. Z nich. O nás. Z nepoznaného," zdôvodnila prácu na inscenácii spoluautorka predstavenia a hlavná koordinátorka divadelných aktivít zoskupenia Stopy snov Martina Lukáč Jakubcová. „Rozpráva príbeh o strachu, ktorý z bezpečia robí väzenie," uzavrela.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…