Bratislavské divadlo Ticho a spol. chystá minifestival Uhol pohľadu
TASR
TASR

Bratislavské divadlo Ticho a spol. chystá minifestival Uhol pohľadu

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 10. septembra (TASR) - Bratislavské Komorné kultúrne centrum Ticho a spol. v spolupráci s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov pripravuje minifestival Uhol pohľadu. Podujatím chcú divákom odkomunikovať reálne problémy ľudí trpiacich mentálnym hendikepom. TASR o tom informovala dramaturgička Ticha a spol. Miroslava Košická.

Impulz k vytvoreniu minifestivalu vyšiel podľa nej z dlhodobej spolupráce s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov: „Kontinuálnou prácou sme boli ako tvorcovia, ale aj ako ľudia nútení konfrontovať sa so skreslenými predstavami, ktoré my, tí zdraví, máme o životoch a problémoch ľudí s postihnutím."

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov. Audiovizuálnu časť programu zastúpi dokumentárny film režisérok Lenky Vochocovej a Kateřiny Bubeníčkovej Nemusíš s láskou, stačí s citom (2015). Dokument, ktorý otvára tabuizovanú tému sexuality mentálne znevýhodnených ľudí, premietnu v pondelok 16. septembra o 19.00 h.

Brnianske Divadlo Aldente, ktoré pracuje s detskými hercami s Downovým syndrómom, vystúpi s inscenáciou Who am I?! 18. septembra o 19.30 h. Predstavenie v réžii Jitky Vrbkovej vzniklo predovšetkým z drobných príbehov samotných hercov. Podujatie uzavrie 20. septembra o 19.00 h domáce divadlo mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov svojou najnovšou inscenáciou Kukátkom.

„Ľudia s mentálnym znevýhodnením sa medzi nami pohybujú len výnimočne a my s nimi nevieme komunikovať, vyhýbame sa im, máme strach. O nich. Z nich. O nás. Z nepoznaného," zdôvodnila prácu na inscenácii spoluautorka predstavenia a hlavná koordinátorka divadelných aktivít zoskupenia Stopy snov Martina Lukáč Jakubcová. „Rozpráva príbeh o strachu, ktorý z bezpečia robí väzenie," uzavrela.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…