Bratislavské divadlo Ticho a spol. chystá minifestival Uhol pohľadu
TASR
TASR

Bratislavské divadlo Ticho a spol. chystá minifestival Uhol pohľadu

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 10. septembra (TASR) - Bratislavské Komorné kultúrne centrum Ticho a spol. v spolupráci s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov pripravuje minifestival Uhol pohľadu. Podujatím chcú divákom odkomunikovať reálne problémy ľudí trpiacich mentálnym hendikepom. TASR o tom informovala dramaturgička Ticha a spol. Miroslava Košická.

Impulz k vytvoreniu minifestivalu vyšiel podľa nej z dlhodobej spolupráce s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov: „Kontinuálnou prácou sme boli ako tvorcovia, ale aj ako ľudia nútení konfrontovať sa so skreslenými predstavami, ktoré my, tí zdraví, máme o životoch a problémoch ľudí s postihnutím."

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov. Audiovizuálnu časť programu zastúpi dokumentárny film režisérok Lenky Vochocovej a Kateřiny Bubeníčkovej Nemusíš s láskou, stačí s citom (2015). Dokument, ktorý otvára tabuizovanú tému sexuality mentálne znevýhodnených ľudí, premietnu v pondelok 16. septembra o 19.00 h.

Brnianske Divadlo Aldente, ktoré pracuje s detskými hercami s Downovým syndrómom, vystúpi s inscenáciou Who am I?! 18. septembra o 19.30 h. Predstavenie v réžii Jitky Vrbkovej vzniklo predovšetkým z drobných príbehov samotných hercov. Podujatie uzavrie 20. septembra o 19.00 h domáce divadlo mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov svojou najnovšou inscenáciou Kukátkom.

„Ľudia s mentálnym znevýhodnením sa medzi nami pohybujú len výnimočne a my s nimi nevieme komunikovať, vyhýbame sa im, máme strach. O nich. Z nich. O nás. Z nepoznaného," zdôvodnila prácu na inscenácii spoluautorka predstavenia a hlavná koordinátorka divadelných aktivít zoskupenia Stopy snov Martina Lukáč Jakubcová. „Rozpráva príbeh o strachu, ktorý z bezpečia robí väzenie," uzavrela.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…