Jubilejný festival Sám na javisku prinesie niekoľko noviniek
TASR
TASR

Jubilejný festival Sám na javisku prinesie niekoľko noviniek

Víťaz Grand prix z festivalu Nová dráma Peter Brajerčík so svojím predstavením Moral insanity otvorí v utorok v Trenčíne 25. ročník medzinárodného festivalu jedného herca Sám na javisku.

Slovenský herec Milan Chalmovský z divadla Skrat v hre Mono počas 24. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na javisku — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 10. septembra (TASR) - Ako informovala PR manažérka festivalu Tereza Barčáková, jubilejný ročník festivalu prinesie niekoľko noviniek. Okrem tradičných hracích priestorov, akými sú Prvá komorná divadelná scéna či kino Hviezda, sa umelci predstavia aj v štúdiu M@S v Trenčíne, v zasadačke mestského úradu v Trenčíne či v Kultúrnom dome v Záblatí.

Témou tohto ročníka sú hranice, symbolicky vyjadrené slovným spojením, mottom Z okraja na okraj, novinkou je divadelné predstavenie, ktoré vzniklo na objednávku a bude sa zaoberať jeho témou.

Slovenská divadelná scéna bude mať zastúpenie v podaní standup komika Juraja Šoka Tabačka, tanečníčky a performerky Sone Ferienčíkovej, či herca a dramaturga Mária Drgoňu. Kontroverzné bude predstavenie Tiso v podaní Mariána Labudu ml. so spoveďou jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu.

Domáce Dogma divadlo s inscenáciou Móda a skutočnosť s Tomášom Plánkom odohrá predstavenie v netradičných priestoroch – v Kultúrnom dome v Záblatí. Návštevníci budú mať zabezpečenú bezplatnú kyvadlovú dopravu z centra mesta. Susedov z Českej republiky bude zastupovať Markéta Ptačníková a Martin Pechlát.

Keďže Sám na javisku je medzinárodný festival, diváci sa môžu tešiť na Belgičanku, Poliaka či Slovinca. Slovinský bábkoherec, hudobník a performer Matija Solce oživí aj celkom obyčajné predmety a v prípade rôznorodých pozostatkov ľudského tela môžu vznikať obzvlášť podivné príbehy, situácie a atmosféra. Koncert Timber Rattle (USA) a prednáška Mareka Godoviča s názvom (NE)monotónne o monodráme budú tvoriť sprievodný program festivalu.

Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku vznikol v roku 1995 v Trenčíne. Je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku a poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií, ktorých dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…