Jubilejný festival Sám na javisku prinesie niekoľko noviniek
TASR
TASR

Jubilejný festival Sám na javisku prinesie niekoľko noviniek

Víťaz Grand prix z festivalu Nová dráma Peter Brajerčík so svojím predstavením Moral insanity otvorí v utorok v Trenčíne 25. ročník medzinárodného festivalu jedného herca Sám na javisku.

Slovenský herec Milan Chalmovský z divadla Skrat v hre Mono počas 24. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na javisku — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 10. septembra (TASR) - Ako informovala PR manažérka festivalu Tereza Barčáková, jubilejný ročník festivalu prinesie niekoľko noviniek. Okrem tradičných hracích priestorov, akými sú Prvá komorná divadelná scéna či kino Hviezda, sa umelci predstavia aj v štúdiu M@S v Trenčíne, v zasadačke mestského úradu v Trenčíne či v Kultúrnom dome v Záblatí.

Témou tohto ročníka sú hranice, symbolicky vyjadrené slovným spojením, mottom Z okraja na okraj, novinkou je divadelné predstavenie, ktoré vzniklo na objednávku a bude sa zaoberať jeho témou.

Slovenská divadelná scéna bude mať zastúpenie v podaní standup komika Juraja Šoka Tabačka, tanečníčky a performerky Sone Ferienčíkovej, či herca a dramaturga Mária Drgoňu. Kontroverzné bude predstavenie Tiso v podaní Mariána Labudu ml. so spoveďou jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu.

Domáce Dogma divadlo s inscenáciou Móda a skutočnosť s Tomášom Plánkom odohrá predstavenie v netradičných priestoroch – v Kultúrnom dome v Záblatí. Návštevníci budú mať zabezpečenú bezplatnú kyvadlovú dopravu z centra mesta. Susedov z Českej republiky bude zastupovať Markéta Ptačníková a Martin Pechlát.

Keďže Sám na javisku je medzinárodný festival, diváci sa môžu tešiť na Belgičanku, Poliaka či Slovinca. Slovinský bábkoherec, hudobník a performer Matija Solce oživí aj celkom obyčajné predmety a v prípade rôznorodých pozostatkov ľudského tela môžu vznikať obzvlášť podivné príbehy, situácie a atmosféra. Koncert Timber Rattle (USA) a prednáška Mareka Godoviča s názvom (NE)monotónne o monodráme budú tvoriť sprievodný program festivalu.

Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku vznikol v roku 1995 v Trenčíne. Je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku a poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií, ktorých dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…