Košičania vysadia 300-tisíc stromov. Chcú zlepšiť klímu v meste
TASR
TASR

Košičania vysadia 300-tisíc stromov. Chcú zlepšiť klímu v meste

Dokopy 300 000 stromov by malo v najbližších rokoch pribudnúť v Košiciach a ich blízkom okolí. Informovali o tom zástupcovia Dobrovoľníckeho centra Košíc (DCK) na pondelkovom brífingu.

Na snímke oficiálne vysadenie prvého stromčeka v rámci projektu košických dobrovoľníkov – Sadíme strom života v areáli penziónu Set v Košiciach 9. septembra 2019. — Foto: TASR – František Iván

Košice 9. septembra (TASR) – Ako uviedli, verejnosť môže v rámci pilotného projektu Sadíme Strom života požiadať o výsadbu na svojom pozemku. Cieľom je zlepšiť klímu v meste a ochladiť ho v čase horúčav. Počas jesene plánujú vysadiť prvých 5000 stromčekov.

„V prvej fáze sme sa v rámci Košickej dobrovoľníckej jesene zamerali na širokú verejnosť. Pevne veríme, že sa nám budú ozývať súkromníci, fyzické osoby aj firmy - niektorí sa už ozývajú. Spolupracujeme aj s mestskými časťami (MČ)", povedal riaditeľ DCK Martin Ištvan s tým, že prvá takáto dobrovoľnícka aktivita je naplánovaná na 21. septembra na Sídlisku Nad Jazerom.

Vysadiť chcú 300-tisíc stromov

Medzi vytypované lokality patrí aj Sídlisko Ťahanovce, DCK doposiaľ oslovilo i košické MČ Dargovských hrdinov, KVP a Staré Mesto. Ako Ištvan pripomenul, záujem o sadenice prejavili aj materské a základné školy a stromy môžu tiež pribudnúť v záhradách pri rodinných domoch. Potenciál vidí práve v súkromnom sektore medzi individuálnymi žiadateľmi.

Na snímke oficiálne vysadenie prvého stromčeka v rámci projektu košických dobrovoľníkov
Na snímke oficiálne vysadenie prvého stromčeka v rámci projektu košických dobrovoľníkov Foto: TASR/František Iván

"Vysadením 300 000 stromov v Košiciach by sme vedeli znížiť teplotu v meste počas letných horúčav aspoň o dva až tri stupne Celzia. Čistí to vzduch aj vodu a znižuje sa mestský tepelný ostrov, čiže pre mestskú klímu by to bolo veľmi prospešné," povedala odborná garantka občianskeho združenia MVO Ľudia a voda Dana Kravčíková.

Projekt je rozvrhnutý na niekoľko rokov, výsadba sa bude realizovať na voľných plochách. DCK sa v tejto oblasti plánuje radiť aj s odborníkmi. O aký druh stromu pôjde, rozhodnú po analýze pôdy a konzultácii s majiteľom pozemku.

Menej náročné ihličnany

„Väčšinou chceme ihličnany, lebo sú menej náročné na údržbu a starostlivosť. Aj v zime bude na ne krajší pohľad, keďže sú zelené po celý rok. Samozrejme, sadiť budeme aj listnaté stromy. Skladba bude podľa toho, aká je konkrétna parcela," spresnil hlavný koordinátor projektu Peter Džubera.

Na snímke oficiálne vysadenie prvého stromčeka v rámci projektu košických dobrovoľníkov
Na snímke oficiálne vysadenie prvého stromčeka v rámci projektu košických dobrovoľníkov Foto: TASR/František Iván

Financovanie výsadby je podľa jeho slov zabezpečené z prostriedkov súkromného darcu, ktorý DCK oslovil s myšlienkou "strom za každého Košičana", respektíve vysadiť 300 000 stromov.

„Veľmi radi privítame aj ostatných ľudí, ktorí chcú a môžu prispieť na tento projekt, aby sme sa k tomu číslu postupne dostávali," dodal. DCK zároveň vyzvalo ostatné mestá, aby sa pokúsili o podobný projekt.

Okrem projektu Sadíme Strom života plánuje DCK počas pravidelnej Košickej dobrovoľníckej jesene budovať aj dažďové záhrady či revitalizovať materské školy.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…