Bratislava: Oblasti okolo Dunaja sú pre cyklistov i vodákov o čosi lákavejšie
TASR
TASR

Bratislava: Oblasti okolo Dunaja sú pre cyklistov i vodákov o čosi lákavejšie

Deje sa tak v rámci medzinárodného projektu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom s názvom Danube bike and boat.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 7. septembra (TASR) – Oblasti okolo Dunaja, najmä v okolí Malého a Mošonského Dunaja od Bratislavy až po Komárno, sa stávajú opäť o čosi lákavejšie a dostupnejšie pre cyklistov a vodákov. Deje sa tak v rámci medzinárodného projektu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom s názvom Danube bike and boat. Jeho cieľom je na oboch stranách vybudovať potrebnú rekreačnú infraštruktúru so zameraním na vodáctvo a cykloturizmus.

Jedným z partnerov projektu je aj bratislavská mestská časť Vrakuňa. "Vrakuňa je nástupnou bránou pre vodákov po Malom Dunaji, a tiež križovatkou na cyklotúry smerujúce do Ružinova, Podunajských Biskupíc alebo Ivanky pri Dunaji, či Zálesia," uviedol pre TASR projektový manažér a zároveň miestny poslanec Stanislav Bruna.

V rámci projektu zrealizovala vrakunská samospráva dve investičné aktivity. Jednou z nich je vybudovanie novej oddychovej zóny pri kruhovom objazde, ktorej súčasťou je aj nástupný pontón a odstavné plochy pre vodákov. Druhou je nová cyklotrasa, vďaka ktorej sa cyklisti dostanú z mestskej časti k letisku, čím sa napojí na cyklotrasy smerujúce do Ivanky pri Dunaji a Juravu. Starosta Vrakune Martin Kuruc v tejto súvislosti verí, že čoskoro sa cyklisti dostanú bezpečne z Vrakune až do Rače či Sv. Jura.

"Vytvorili sme aj mapový podklad, ktorý sleduje všetky atraktivity od Bratislavy po Kolárovo, kde sa vlieva Malý Dunaj do Váhu. Cyklisti a vodáci tam majú popísané, čo všetko môžu po svojich cestách stretnúť, sú tam obrázky atraktivít, teda identifikované pamätihodnosti a zákutia, ale tiež odkazy na webové stránky, či poskytovateľov služieb cestovného ruchu," poznamenal Bruna. Vytvorené mapy sú dve, jedna je väčšia a komplexnejšia a druhá je menšia, turistická.

Do tohto projektu medzinárodnej spolupráce je zapojených celkovo deväť partnerov zo slovenskej a maďarskej strany. Oficiálne bol spustený koncom roka 2017 a ukončený by mal byť v septembri tohto roka. Zámerom bolo napríklad využiť bohaté prírodné a kultúrne dedičstvo cezhraničného územia, vytvoriť konkurencieschopnú európsku turistickú destináciu Vnútrozemská delta Dunaja v oblasti Žitný ostrov a Szigetkoz, zvýšiť atraktívnosť cezhraničného regiónu Podunajskej oblasti, či sceliť cezhraničnú destináciu pozdĺž riek Malý a Mošonský Dunaj, vrátane hlavného toku Dunaja.

Jeho súčasťou má byť okrem iného napríklad aj rekreačná, vodácka a cykloturistická infraštruktúra na viac ako 30 miestach na Slovensku a v Maďarsku, zrekonštruovaný skanzen s vodným mlynom v Jelke, Centrum vodáckej turistiky v Šamoríne či Korzo v Zálesí.

"Program cezhraničnej spolupráce, ktorý zastrešuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vytvára priestor pre investície na zlepšenie technického stavu prírodných a kultúrnych pamiatok, ale aj rozvoj vybraných prvkov zelenej infraštruktúry, prípadne klasickej infraštruktúry, ktorou sa cezhraničné regióny spájajú," poznamenal Michal Feik z ministerstva.

Na všetky programy cezhraničnej spolupráce je vyčlenených takmer 600 miliónov eur. Do tejto kategórie spadajú aj projekty cezhraničnej slovensko-maďarskej spolupráce, ktorého súčasťou je aj spomínaný projekt Danube bike and boat. V rámci slovensko-maďarskej spolupráce bolo vyhlásených 11 výziev, pričom schválených bolo 93 projektov vo výške 125 miliónov eur. Celkovo je v rámci tejto spolupráce vyčlenených takmer 156 miliónov eur.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…