Dobré noviny
Prešov: Deň soli sa v Solivare koná po druhýkrát, pripravili aj pamätnú mincu
TASR
TASR

Prešov: Deň soli sa v Solivare koná po druhýkrát, pripravili aj pamätnú mincu

Na snímke zrekonštruovaná budova Varne František.
Na snímke zrekonštruovaná budova Varne František. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Najlákavejšou časťou programu bude podľa organizátorov Živé múzeum, ktoré pripravuje Lukáš Maťufka so svojim divadlom Portál. V objekte Gápľa vďaka nim ožije história zaplavenej bane.

Prešov 7. septembra (TASR) - Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš má spoločne s Múzeom Solivar snahu postupne prebudiť a oživiť areál Solivaru, ktorý je unikátnym svojho druhu na Slovensku. "Jednou z ciest je aj podujatie "Deň soli", ktoré sa po minuloročnom veľmi dobrom ohlase koná v sobotu," informoval Branislav Švorc z OOCR Región Šariš.

Vlani počas prvého ročníka si organizátori pripomenuli historickú udalosť návštevy cisára Františka II. Habsburského, ktorý v roku 1800 uviedol do prevádzky Varňu František a zahájil tak výrobu soli varením zo soľanky. "Druhý ročník podujatia je opäť bohatý na pestrý program pre rodiny s deťmi i jednotlivcov rôzneho veku. Pripravili sme ukážky varenia soli, tvorivé dielne pre deti, historické vozidlá, ochutnávku dobových jedál a stánky s remeslami," priblížil Švorc.

Okrem toho odprezentujú novú pamätnú mincu - Soľnobanský toliar, ktorú si môžu zberatelia počas podujatia aj zakúpiť. Táto pamätná minca bola vydaná pri príležitosti 220. výročia od udelenia listiny cisárom Františkom II. Habsburským, ktorou zriadil osadu tvorenú pracovníkmi Soľnej Bane žijúcich v jej okolí s vlastným štatútom. "Unikátna minca má priemer 40 milimetrov a bola vyrobená v dvoch limitovaných edíciách - rýdze striebro a zliatina ZAMAC. Predná strana toliara zobrazuje budovu Sklad soli, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru. Zadná strana toliara zobrazuje dvojhlavého orla s kráľovskou korunou, ktorý v jednej ruke drží meč a v druhej kráľovské žezlo," ozrejmil Švorc s tým, že takýto motív sa používal na grajciaroch v rokoch 1792 – 1835.

Najlákavejšou časťou programu bude podľa organizátorov Živé múzeum, ktoré pripravuje Lukáš Maťufka so svojim divadlom Portál. V objekte Gápľa vďaka nim ožije história zaplavenej bane. Podujatie, ktoré odštartuje o 11.00 h a vyvrcholí večer, finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Novinkou múzea je aj nová a prehľadná webová stránka www.muzeumsolivar.sk, na ktorej nájdu návštevníci všetky dôležité informácie nielen o jeho histórii, ale aj o otváracích hodinách a pripravovaných podujatiach. Aktuálne informácie nájdu záujemcovia aj na novom profile na sociálnej sieti facebook. Sklad soli slúžil po stáročia na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Od októbra 2014 do septembra 2015 prechádzal objekt rozsiahlou rekonštrukciou, výsledkom ktorej je reprezentatívny multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor určený pre výstavné, prezentačné, kongresové či edukačné aktivity.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?