Slovenskí futbalisti si skomplikovali situáciu. V boji o ME 2020 doma jasne podľahli Chorvátom

Slovenskí futbalisti prehrali v piatkovom kvalifikačnom zápase EURO 2020 v Trnave s Chorvátskom vysoko 0:4. Zverenci českého trénera Pavla Hapala sa najbližšie predstavia v E-skupine o tri dni v Budapešti proti Maďarsku.

Na snímke zľava chorvátski futbalisti Ante Rebič, Marcelo Brozovič, Slovák Juraj Kucka, Chorvát Luka Modrič, Slovák Stanislav Lobotka a jeho spoluhráč Dávid Hancko — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Trnava 6. septembra (TASR) - Na trnavskom Štadióne Antona Malatinského inkasovali Slováci v 45. minúte po strele Nikolu Vlašiča a v 47. minúte aj z kopačky Ivana Perišiča. Na 3:0 pre vicemajstrov sveta zvýšil v 72. minúte po individuálnej akcii Bruno Petkovič. A v 89. minúte na konečných 0:4 upravil hlavou Dejan Lovren. Slovensko má v tabuľke po štyroch zápasoch šesť bodov, Chorváti a Maďari po deväť.

5. kolo kvalifikácie EURO 2020

E-skupina:

Slovensko - Chorvátsko 0:4 (0:1)
Góly: 45. Vlašič, 47. Perišič, 72. Petkovič, 89. Lovren. Rozhodovali: Brych - Borsch, Lupp (všetci Nem.), 18.098 divákov.

SR: Dúbravka - Valjent, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka (63. Haraslín), Lobotka - Rusnák (46. Božník), Hamšík, Mak (79. Ďuriš) - Duda

Chorvátsko: Livakovič - Bartolec, Lovren, Vida, Barišič - Modrič, Brozovič - Rebič (70. Brekalo), Vlašič (81. Badelj), Perišič - Petkovič (83. Pašalič)

V prvom polčase sa hral zaujímavý futbal s množstvom šancí. Hostia začali náporom, už v prvej minúte Dúbravku prinútil k zákroku Vlašič. Slováci pôsobili zakríknutejšie, Makov prienik s pádom v šestnástke penaltu nepriniesol. V 8. minúte nebezpečne vypálil Modrič a o pár okamihov napálil brvno Dúbravkovej brány Brozovič.

Na druhej strane odpovedal štipľavou strelou Mak, Livakovič musel vyboxovať. Následne pohrozil Bartolac, ale oveľa väčšiu šancu mal v 29. minúte po rohu Vida, ku ktorému sa lopta vrátila, ale on z úplnej blízkosti prestrelil. O pár sekúnd predviedol po vysunutí od Kucku pekné sólo Duda, ale už nemal silu lepšie zakončiť. O ďalších pár okamihov sa pekným sólom prezentoval Petkovič, ale Dúbravka perfektným reflexom nohou loptu vyrazil.

Na snímke vľavo Chorvát Nikola Vlašič sa teší po strelení úvodného gólu
Na snímke vľavo Chorvát Nikola Vlašič sa teší po strelení úvodného gólu Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zaslúžené vedenie po prvom polčase

V 35. minúte spojnicu Dúbravkovej brány trafil Perišič a ten istý hráč o minútu z uhla opäť nebezpečne vystrelil, ale Dúbravka nohou vyrazil na roh. Chorváti išli zaslúžene do vedenia v poslednej minúte prvého polčasu, keď Vlašič dostal veľa priestoru a umiestnenou strelou k pravej tyčke otvoril skóre.

Hapal do druhého polčasu poslal namiesto Rusnáka Boženíka. Domáci si nepostrážili jeho začiatok a pykali po strele Perišiča, ktorú nešťastne tečoval za chrbát Dúbravku Škriniar. Znížiť mohol Mak, no jeho strelu z uhla Livakovič vyrazil. V 54. minúte Dúbravka s námahou vyrazil strelu Petkoviča.

Chorváti si druhú polovicu ustrážili

Chorváti hrali v pohode, stále boli nebezpeční a ich akcie zaváňali ďalším gólom. A aj ho dosiahli v 72. minúte, keď sa Petkovič pohral so stredom domácej obrany a rutinérsky prekonal Dúbravku. Na Slovákov už "padla deka" a hostia bavili ďalšími peknými akciami.

Na snímke kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík (vpravo) a Chorvát Karlo Bartolec Foto: TASR/Pavel Neubauer

Hapalovci sa síce snažili znížiť, ale nedarilo sa im niečo vymyslieť. Naopak, inkasovať mohli po akciách striedajúcich Brekala a Pašaliča, ktorého skvele uvoľnil Modrič. Napokon ale v 89. minúte na konečných 0:4 upravil hlavou Dejan Lovren.

Hlasy po zápase (RTVS):

Marek Hamšík, kapitán SR: „V prvom rade je to naša chyba, podali sme slabý výkon, čo sa odzrkadlilo aj na výsledku. Mohlo z toho byť aj vyššie víťazstvo Chorvátov. Bolo to o kolektívnom výkone, ktorý bol z našej strany slabý."