Slovenský europoslanec v EÚ presadil iniciatívu, ktorá má zastaviť úbytok včiel a užitočného hmyzu
TASR
TASR

Slovenský europoslanec v EÚ presadil iniciatívu, ktorá má zastaviť úbytok včiel a užitočného hmyzu

Hojsík, ktorý je členom liberálno-centristickej politickej skupiny Obnovme Európu (RE), o tejto iniciatíve informoval TASR.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com

Brusel 5. septembra (TASR) - Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) a ekológ Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) stojí za novou celoeurópskou iniciatívou, ktorej cieľom je zastaviť úbytok opeľovačov a užitočného hmyzu.

Poukázal na skutočnosť, že 75-percentný úbytok hmyzu v Európe nie je scenár žiadneho sci-fi filmu, ale k tomuto zisteniu sa dopracovala nedávna nemecká štúdia, ktorá potvrdila obavy, že ide o trend odzrkadľujúci kvalitu nášho životného prostredia a ohrozujúci poľnohospodársku produkciu.

Pílime is pod sebou konár

„Rozhodne sa nerozprávame o probléme vyskytujúcom sa len v niekoľko regiónoch či krajinách. Úbytok opeľovačov a užitočného hmyzu je kontinentálny až globálny problém ekologického, ale aj spoločensko-ekonomického rázu," povedal Hojsík, ktorý vo Výbore EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) predstavil a aj presadil iniciatívu na celoeurópsky monitoring opeľovačov. O iniciatíve v hodnote päť miliónov eur sa hlasovalo v stredu popoludní.

Na snímke zvolený poslanec do Európskeho parlamentu a Martin Hojsík
Na snímke zvolený poslanec do Európskeho parlamentu a Martin Hojsík Foto: TASR/Jaroslav Novák

Hojsík pripomenul, že vedci sa zhodujú na tom, že veľký podiel na tomto "alarmujúcom trende" nesie ľudská činnosť a súčasný spôsob poľnohospodárskej produkcie. „Sami si pod sebou pílime konár," konštatoval Hojsík. Ním navrhnutá iniciatíva presadzuje, aby výsledné výstupy, indikátory opeľovačov, boli zahrnuté do novej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

„Používanie chemických pesticídov, nadužívanie hnojív a iných škodlivých látok v intenzívnom poľnohospodárstve sú totiž jednými z menovaných negatívnych faktorov, ktoré stoja za ekologickým armagedonom, ako situáciu označujú vedci," dodal.

EÚ musí začať konať

Prínos Hojsíkovej iniciatívy v stanovisku pre TASR podporila aj belgická europoslankyňa Frédérique Riesová (RE), ktorá je už 20 rokov členkou ENVI a známou bojovníčkou proti zavádzaniu kultúr z geneticky modifikovanými organizmami (GMO) v Európe. Stredajšie hlasovanie vo výbore ENVI je podľa nej dôkazom, že nastal čas na činy a výsledky a Európska únia musí začať konať. „Ako poslankyňa Európskeho parlamentu beriem tému úbytku opeľovačov veľmi vážne," uviedla Riesová.

Hojsík zároveň pripomenul, že už v minulých mesiacoch niektoré obchodné reťazce ukázali, ako by sa ľuďom žilo bez opeľovačov, keď na tento problém upozornili prázdnymi regálmi. „To však nestačí. Jedná sa o komplexný problém, ktorý si vyžaduje komplexné riešenie, a ktorý chcem v rámci svojho mandátu riešiť. Nemôžeme v rámci jednej politiky akceptovať aktivity, kvôli ktorým opeľovači vymierajú, aby sme ich potom v rámci inej práce zachraňovali," zdôraznil Hojsík.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…