Finančný výbor odobril zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane
TASR
TASR

Finančný výbor odobril zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane

Novelu predložili poslanci Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibor Bastrnák a Béla Bugár.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/martaposemuckel

Bratislava 5. septembra (TASR) - Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala od budúceho roka zvýšiť z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona o dani z príjmov vo štvrtok schválil parlamentný finančný výbor, a to aj napriek protestom samospráv proti tomuto opatreniu.

Novelu predložili poslanci Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibor Bastrnák a Béla Bugár. K novele budú predložené ešte dva pozmeňujúce návrhy v parlamentnom ústavnoprávnom výbore, ktoré majú odstrániť pripomienky v oblasti legislatívy a pripomienky rozpočtovej rady.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka

Navrhované opatrenie je súčasťou koaličného sociálneho balíčka. Poslanci Mosta-Híd však upustili od svojho pôvodne predstaveného zámeru, aby sa nezdaniteľná časť základu dane zvyšovala postupne až na 22,7-násobok od roku 2021. V súčasnom návrhu hovoria o zvýšení len od budúceho roka.

Opatrenie kritizovali samosprávy, podľa ktorých im zníži príjmy a spôsobí problémy. „Boli sme ústretoví aj k samosprávam. Všetky vyzbierané dane idú vyšším územným celkom (VÚC) a samosprávam. Finančne to znamená, že samosprávy budú mať aj v budúcom roku nárast príjmov," uviedla na výbore Sárközy. Tiež avizovala, že na ústavnoprávnom výbore predloží ešte dva pozmeňujúce návrhy.

„Rozpočtová rada kritizovala, že dochádza k nespravodlivosti, čo sa týka tzv. vyklesávania. To je upravené v pozmeňujúcom návrhu, ktoré podávam v ústavnoprávnom výbore. Odstránili sme obidva nedostatky," dodala Sárközy.

Čo je cieľom novely?

Cieľom novely je podľa poslancov Mosta-Híd zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, práve na to má poslúžiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. „Európska komisia (EK) vo svojej aktuálnej správe o Slovensku konštatuje, že Slovensko sa príliš spolieha vo svojom rozpočte na daňové zaťaženie práce. Kým priemerné daňové a odvodové príjmy z práce v roku 2016 boli v Únii na úrovni 49,7 % z celkovej výšky zdaňovania, tak na Slovensku to bolo až 53,9 %," upozornili poslanci s tým, že EK osobitne upozornila na vysoké daňovo-odvodové zaťaženie pri zamestnancoch zarábajúcich menej ako priemernú mzdu v porovnaní s inými krajinami Európskej únie.

„Daňové zaťaženie zamestnancov v posledných rokoch sa dokonca zvyšuje, čo súvisí s tým, že nezdaniteľné časti základu dane rastú pomalšie, ako rastú mzdy," tvrdia poslanci. Výsledkom podľa nich je to, že daň z príjmu tvorí postupne vyššiu časť zo mzdy zamestnanca.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…