Dokumentarista Pavol Barabáš uviedol svoju poctu Svetozárovi Stračinovi
TASR
TASR

Dokumentarista Pavol Barabáš uviedol svoju poctu Svetozárovi Stračinovi

Film o významnom slovenskom skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní predstavil v stredu (4. 9.) v bratislavskom Kine Lumiére.

Režisér Pavol Barabáš — Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 5. septembra (TASR) - Režisér, scenárista a cestovateľ Pavol Barabáš, autor širokej škály horských a dobrodružných filmov, prináša do kín dokument Svetozár Stračina. Snímka pripomenie umelca, ktorý sa vymyká akémukoľvek "priečinkovému" zaradeniu. Bohému, ktorý bytostne vnímal a rozvíjal autentický folklór, skladateľa, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa folklóru vyhýbajú.

Svetozár Stračina zanechal po sebe rozsiahle dielo a nezameniteľný odkaz, ktorý nemá nasledovníkov. Barabášov dokument pripomenie Stračinovu spoluprácu s Martinom Ťapákom, Martinom Hollým a ďalšími režisérmi, ktorá priniesla napríklad film Noční jazdci, ale aj divácky obľúbené tituly Rysavá jalovica či Pacho, hybský zbojník. Počiny, vďaka ktorým mnohí slovenskí diváci vôbec po prvý raz zaregistrovali filmovú hudbu.

Ľudia sa mi čudujú, tvrdí

Barabáš priznáva, že sa veľa ľudí diví, prečo nakrútil film o Stračinovi. „Vnímajú viac, že som pochodil kus sveta, spoznal mnoho kultúr a zachytil ich tradície," hovorí dokumentarista a cestovateľ, ktorý nakrúcal zaniknuté prírodné kmene, navštívil krajiny, ktoré medzičasom prišli o svoje zvyky a stratili vzťah k svojej zemi.

„Zažil som stret kultúr i etniká s vyhasnutými očami, ktoré prevalcoval globalizačný valec. Čím viac človek spoznáva planétu, tým viac získava nadhľad, ktorý mu pomáha odhaľovať to vzácne doma. Inak sa začne dívať na hodnoty krajiny a národa, ktoré sú pre svoju blízkosť často neviditeľné," konštatoval Barabáš.

Dodáva, že práve preto sú pre neho vzácni ľudia, ktorí podnecujú svoje okolie k tvorivosti a odkrývajú nové pohľady na seba samých. „Pri hudbe Svetozára Stračinu som si uvedomil, že on hľadal a zachytával esenciu, ktorá dáva ľuďom pocit spolupatričnosti. To krehké, čo utvára spoločenstvo," vysvetlil.

Do kín príde už dnes

Dokument Svetozár Stračina prináša bližší pohľad na jeho tvorbu prostredníctvom priateľov, spolupracovníkov a hudobných odborníkov. Je spojením množstva archívnych záberov a rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali, či už osobne alebo prostredníctvom jeho práce. Medzi nimi figurujú muzikologička Alžbeta Lukáčová, hudobný redaktor Juraj Dubovec či najznámejší choreograf SĽUK-u Juraj Kubánka.

Film uvádza do kín od 5. septembra Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…