MS v basketbale: Česi dosiahli historické víťazstvo, Američania v dráme zdolali Turecko

Český reprezentant Ondřej Balvín (vpravo) a Nick Fazekas
Český reprezentant Ondřej Balvín (vpravo) a Nick Fazekas — Foto: TASR/AP

Naši západní susedia zdolali Japonsko presvedčivo o 13 bodov.

Peking 3. septembra (TASR) - Basketbalisti Turecka premárnili v utorok na MS v Číne šancu na prvotriedne prekvapenie. V dueli E-skupiny v Šanghaji bolo blízko k triumfu nad favorizovaným tímom USA, napokon však prehrali tesne 92:93 až po predĺžení.

Turci pritom v úplnom závere riadneho času viedli o dva body. Desatinu sekundy pred sirénou však Cedi Osman fauloval súpera pri trojkovom pokuse a Američania si dvoma premenenými trestnými hodmi v podaní Jaysona Tatuma vynútili predĺženie.

V ňom mali opäť navrch Turci, ale v koncovke pri náskoku o jeden bod (92:91) nepremenili štyri trestné hody za sebou a pykali - Middleton dve sekundy pred koncom dvoma "šestkami" otočil skóre v prospech USA. Američania majú dve výhry a istý postup ďalej, na MS neprehrali od roku 2006. Turkom nepomohlo ani 23 bodov Ersana lIyasovu.

V ďalšom stretnutí E-skupiny si Česi poradili s Japoncami 89:76 a zachovali si postupovú nádej. Dosiahli zároveň historicky prvé víťazstvo na MS v ére samostatnosti.

Austrália zvládla aj svoje druhé vystúpenie v H-skupine, keď zdolala Senegal 81:68. Vďaka triumfu si zabezpečila postup do ďalšej fázy rovnako ako Litva. V F-skupine má vo vrecku účasť v ďalšej fáze Brazília po tesnom triumfe nad Gréckom 79:78.

Nemecko zaváhalo a v G-skupine prehralo s Dominikánskou republikou 68:70, takže už po dvoch stretnutiach stratilo šancu na postup. Navyše už nedosiahne ani priamu miestenku na OH 2020 v Tokiu.