Dobré noviny
Rieku pred 50 rokmi prehlásili za biologicky mŕtvu, teraz sa v nej narodilo 138 tuleňov
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Rieku pred 50 rokmi prehlásili za biologicky mŕtvu, teraz sa v nej narodilo 138 tuleňov

— Foto: reprofoto Youtube

Skvelé správy k nám prichádzajú spoza Lamanšského prielivu. Desiatky tuleních mláďat sa narodili a vyrástli v ústi rieky, ktorá pre ne predstavuje zdroj potravy.

LONDÝN 3. septembra - Za uplynulý rok sa v ústi anglickej rieky Temža narodilo stotridsaťosem tuleních mláďat. Hoci rieku pred sedemdesiatimi rokmi biológovia prehlásili za biologicky mŕtvu, teraz sa zdá, že dokáže poskytnúť dostatok potravy pre tieto vodné cicavce. Informuje o tom portál Daily Mail.

Angličania sa tešia

Londýnska zoologická spoločnosť (ZSL) sleduje populáciu tuleňa obyčajného od roku 2013. Svetová populácia tohto druhu sa pohybuje od 350-tisíc do 500-tisíc jedincov. Spočítať mláďatá z ústia anglickej rieky sa biológom podarilo vďaka vzdušným záberom. Ide o najjednoduchší spôsob, keďže také množstvo tuleňov sa neustále pohybuje.

Tuleň obyčajný je dlhý 1,4-1,9 metra a váži od 55 do 170 kilogramov.
Tuleň obyčajný je dlhý 1,4-1,9 metra a váži od 55 do 170 kilogramov. Foto: Wikimedia CC

„Boli sme nadšení, keď sme napočítali toľko mláďat v jedinej sezóne,“ uviedla v rozhovore pre Daily Mail biologička Thea Coxová. „Tulene by neboli schopné porodiť, keby v v blízkosti nemali spoľahlivý zdroj potravy. Dokazuje to, že ekosystému Temže sa darí. Pritom bola v päťdesiatych rokoch prehlásená za mŕtvu.“

Pozrite si video, na ktorom vidieť tulenie mláďatá.

Rieka opäť žije

Projektová manažérka Anna Cucknellová, ktorá vedie tím ZSL v ústí Temže, vysvetlila: „Obnovená Matka Temža, ako ju voláme, je základným biotopom a domovom pre mnohé živočíchy, vrátane viac ako stovky druhov rýb, dvoch druhov žraloka, koníkov morských a kriticky ohrozeného úhora európskeho. Je úžasné, že tulenie mláďatá dokážu plávať už po niekoľkých hodinách, čo znamená, že sa dokonale prispôsobili životu v ústiach riek. Keď dorazí príliv, môžu ním odplávať.“

Temža je domovom pre mnohé živočíchy. Čajky nie sú výnimkou.
Temža je domovom pre mnohé živočíchy. Čajky nie sú výnimkou. Foto: TASR/AP

Už ste čítali?