Dobré noviny
Rakúšania chcú do ústavy zaviesť právo platby v hotovosti. Kvôli súkromiu odmietajú platiť kartou
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Rakúšania chcú do ústavy zaviesť právo platby v hotovosti. Kvôli súkromiu odmietajú platiť kartou

— Foto: Pixabay, TASR/AP

Prvý podnet na návrh prišiel zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorá vládla so stranou bývalého kancelára Sebastiana Kurza do mája tohto roku. Kvôli vyslovenej nedôvere parlamentu bol odvolaný.

VIEDEŇ 3.septembra - V súčasnosti sa na výslnie dostávajú iné druhy platby ako hotovostná. Môžeme platiť bezkontaktnými kreditnými kartami, mobilným telefónom, či dokonca hodinkami. U našich západných susedov však všetko vyzerá inak. V Rakúsku ešte vždy obľubujú platbu v hotovosti.

Platba peniazmi je podmienkou autonómie

Ako informuje portál Pravda, Rakúsko zvažuje, že by právo platby v hotovosti mohlo zakotviť v ústave. S návrhom prišla Rakúska ľudová strana (ÖVP), strana bývalého kancelára Sebastiana Kurza, ktorý bol 28. mája toho roku odvolaný prezidentom z funkcie. Dôvodom bolo vyslovenie nedôvery parlamentom. V blížiacom sa volebnom období sa strana bude usilovať o opätovné zvolenie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Flickr

„Mať možnosť platiť v hotovosti je základnou podmienkou autonómnej existencie,“ uviedol 33-ročný Kurz, svojho času najmladší predseda vlády v Európe. Cituje ho agentúra AFP. Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá vládla spolu s ÖVP, súhlasí s návrhom. Následkom prijatia podnetu na ústavnú zmenu by bolo navýšenie počtu bankomatov na vidieku a v menších mestách. Dokonca chcú zrušiť poplatky za výber.

Reakcia rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza po tom, čo rakúsky parlament vyslovil nedôveru jeho vláde a zbavil ju funkcie vo Viedni v pondelok 27. mája 2019.
Reakcia rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza po tom, čo rakúsky parlament vyslovil nedôveru jeho vláde a zbavil ju funkcie vo Viedni v pondelok 27. mája 2019. Foto: TASR/AP

Situácia v Európe je odlišná

Štúdia Európskej centrálnej banky z roku 2016 odhalila, že v Rakúšania prevedú hotovosťou 67 percent platieb. Na druhej strane stojí Holandsko, ktorého obyvatelia platia v hotovosti v 27-ich percentách.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/KR PZ v Nitre

Werner Doralt, profesor finančného práva a bývalý profesor na Viedenskej univerzite, si myslí, že je to zapríčinené skutočnosťou, že jeho krajania si potrpia na ochranu svojho súkromia. „Keď vyrazím na nákupy, v prípade platby kartou bude možné zistiť presné množstvo alkoholu, ktorý som kúpil. To je zásah do môjho súkromia,“ vyjadril sa profesor pre ČTK.

Už ste čítali?