Medicínsky zázrak v Česku. Malá Eliška sa narodilo 117 dní po mozgovej smrti matky
TASR
TASR

Medicínsky zázrak v Česku. Malá Eliška sa narodilo 117 dní po mozgovej smrti matky

O prípade v pondelok médiá podrobnejšie informovalo vedenie nemocnice, podľa ktorého nemá vo svete obdobu.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Martin Palkovič

Praha 2. septembra (TASR) - Lekárom vo Fakultnej nemocnici Brno sa podarilo udržať rekordne dlho životné funkcie ženy s mozgovou smrťou, vďaka čomu mohli v polovici augusta priviesť na svet cisárskym rezom jej dieťa.

Dievčatko sa narodilo 15. augusta v 34. týždni tehotenstva, vážilo 2130 gramov a meralo 42 centimetrov. Nazvali ho Eliška, čo je meno, ktoré mu ešte na začiatku tehotenstva vybrala jeho mama, uvádza spravodajská televízia ČT24. Podľa riaditeľa nemocnice Romana Krausa je prípad výnimočný práve dĺžkou hospitalizácie a zrelosťou plodu, akú sa podarilo dosiahnuť.

Rekordne dlhý čas

Tehotná 27-ročná Eva bola ešte len v 16. týždni tehotenstva, keď mala mozgovú príhodu. Lekárom sa následne podarilo udržať jej životné funkcie rekordne dlhý čas, až 117 dní. Urobili pritom maximum, aby stabilizovali životné funkcie a zachránili plod v tele matky.

Starali o srdcovú činnosť, funkcie pľúc a obličiek, bojovali s infekciami. „Použili sme antibiotickú liečbu, ktorá mala minimálny vplyv na vyvíjajúci sa plod, aj výživu sme zostavovali s ohľadom na vývoj plodu," opísala primárka Oddelenia klinickej mikrobiológie FN Brno Markéta Hanslianová.

Lekári niekoľkokrát týždenne a neskôr už denne monitorovali plod pomocou ultrazvuku. Pokúšali sa podporiť normálny vývoj dieťaťa, pohybovali napríklad nohami matky, aby simulovali chôdzu.

„Babička čítala dieťaťu rozprávky po celý čas tehotenstva," povedal prednosta Kliniky anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny FN Brno a LF MU Roman Gál. Uviedol tiež, že dôležitú úlohu zohrávala fyzická kondícia, akú mala matka pred mozgovou príhodou. „Pani Votavová bola v skvelej kondícii. Jediný orgán, ktorý mala chorý, bol bohužiaľ mozog," dodal.

Eliška už nemocnicu opustila

Plánovaný pôrod sa uskutočnil ešte o niekoľko týždňov neskôr, než lekári spočiatku dúfali, čo vyhodnotili ako nesmierne dobré pre dieťa. Život matky sa skončil po pôrode dieťaťa. Lekári ju za prítomnosti rodiny odpojili od dýchacích prístrojov.

Stav dieťaťa bol po pôrode podľa lekárov veľmi dobrý. O dievčatko sa nasledujúcich 14 dní starali neonatológovia a potom nemocnicu opustilo so svojím otcom, uviedol prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Brno Pavel Ventruba.

Malú Elišku následne začala dojčiť jej príbuzná, ktorá sa nedávno stala mamičkou. Otec dievčatka označil jej narodenie za zázrak. Momentálne si zvyká na úlohu otca dvoch malých detí na plný úväzok, uvádza ČT24.

Česká televízia pred časom informovala, že podobných prípadov sa na svete vyskytlo zo desať a pri väčšine sa podarilo deti zachrániť, no matky zomreli. O prípade v pondelok informovala aj francúzska agentúra AFP, ktorá uviedla, že podobný pôrod prebehol aj v roku 2016 v Portugalsku, keď sa matke po mozgovej smrti narodil chlapček.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…