Dobré noviny
Zvieratá od septembra nesmú vystupovať v cirkusoch, tvrdilo sa v apríli, vyhlášky stále niet
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Zvieratá od septembra nesmú vystupovať v cirkusoch, tvrdilo sa v apríli, vyhlášky stále niet

Drezúra s použitím ohňa je zákonom takisto zakázaná.
Drezúra s použitím ohňa je zákonom takisto zakázaná. — Foto: TASR/AP

Od septembra malo byť zakázané vystupovanie väčšiny zvierat v cirkuse. Zákon síce platí a zakazuje drezúru jednotlivých zvierat, no vyhláška, ktorá mala vymedziť, aké zvieratá nebudú môcť v cirkuse vystupovať, doteraz nebola zverejnená. Zákon je tak „bezzubý.“

BRATISLAVA 3. septembra - Na Slovensku malo byť od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako malo byť zakázané ich s týmto cieľom cvičiť. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania ešte v apríli roku 2019. Vyhláška súvisí s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Tá účinnosť nadobudla ešte 1. januára 2019.

Zákon síce platí, no bez vyhlášky je nevykonateľný

Ako upozornila Sloboda zvierat, zákaz výcviku a verejného vystupovania zvierat presadili do zákona ešte minulý rok, ministerstvo pôdohospodárstva (MPRV) však pracovalo ešte na vyhláške, ktorá mala obsahovať detaily zákona a napríklad aj zoznam zakázaných zvierat. Vyhláška mala začať platiť 1. septembra. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ju ale dosiaľ nezverejnilo, čo nám potvrdila aj Sloboda zvierat.

Keďže vyhláška nebola oficiálne zverejnená, zákon síce platí, no je v podstate nevykonateľný.
Keďže vyhláška nebola oficiálne zverejnená, zákon síce platí, no je v podstate nevykonateľný. Foto: TASR/AP

Zákaz výcviku a verejného vystupovania vybraných druhov zvierat platí už rok od 1. 9. 2019 v rámci veterinárneho zákona, ktorý sa minulý rok novelizoval. Avšak text v tomto zákone uvádza, že zoznam zakázaných zvierat určí až vyhláška, ktorá bude hovoriť o podrobnostiach zákona. Vyhláška sa celý ďalší rok vypracovávala, Sloboda zvierat takisto presadila niekoľko užitočných pozmeňovacích návrhov. Vyhláška mala začať platiť 1. 9. 2019. Žiaľ, na webovej stránke Slovlex, kde sa udávajú všetky právne predpisy SR, ktoré sú v štádiu prípravy, pripomienkovania, alebo sú schválené, je uvedené, že tento proces je neukončený. Vyhláška stále nebola oficiálne zverejnená a zákon je tak v podstate nevykonateľný, hoci platí už rok, povedala pre Dobré noviny Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Vypočujte si celý rozhovor so Silviou Čaňovou, ktorá vysvetľuje, ako to s platnosťou zákona a vyhláškou naozaj je.

Vyhláška by mohla nadobudnúť účinnosť začiatkom roka 2020

S otázkou, prečo vyhláška doteraz stále nebola zverejnená, hoci mala platiť už od 1. septembra, sme sa obrátili aj na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Odpovedal nám Michal Feik z odboru komunikácie MPRV. Ten tvrdí, že „vyhláška je v súčasnosti vo vnútrokomunitárnom pripomienkovom konaní, teda medzi členskými štátmi Európskej únie. Tento proces zvyčajne trvá minimálne tri mesiace. Ak na európskej úrovni nenastanú žiadne komplikácie, predpokladáme, že vyhláška by mohla nadobudnúť účinnosť začiatkom budúceho roku,“ vysvetlil Michal Feik.

Zvieratá k nám budú môcť byť stále dovážané

Zákaz, ktorý navrhlo ministerstvo ešte v apríli, sa ale netýka psa domáceho, mačky domácej ani fretky domácej. Ministerstvo tiež zdôrazňovalo, že za verejné vystúpenie sa nepovažujú komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej malo byť povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

Sloboda zvierat mala k vyhláške svoje pripomienky a podarilo sa jej okrem iného aj rozšíriť zoznam zvierat, ktorých používanie bude zakázané. Tam patria: zástupcovia radu Šelmy (Carnivora) okrem psa, mačky a fretky, zástupcovia radu Primáty (Primates), zástupcovia čeľadí slonovité (Elephantidae), delfínovité (Delphinidae), hrochovité (Hippopotamidae), žirafovité (Giraffidae) a nosorožcovité (Rhinocerotidae).

Uvedené zvieratá nemali na Slovensku podstupovať drezúru a verejne vystupovať. Ako však na svojom Facebooku upozornila Sloboda zvierat:budú k nám smieť stále cestovať, pretože voľný pohyb cirkusom zatiaľ dovoľuje spoločná EÚ legislatíva.“

Foto: Facebook/Sloboda Zvierat

Cirkusy naďalej pokračujú v tradičnom programe, aj drezúre

Nový zákon tiež určuje podmienky na verejné vystupovanie a výcvik zvierat, ktorých sa zákaz netýka. Zakazuje napríklad pri drezúre používať oheň alebo iný podnet, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť, ako aj používať látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu.

Ako sme však už uviedli, vyhláška do dnešného dňa nebola zverejnená. A tak, ako upozornila aj Sloboda zvierat, cirkusy pokračujú vo svojom tradičnom programe. Napríklad aj český cirkus Aleš stále predáva vstupenky na september, na ktorých sa píše, že sa návštevníci dočkajú aj drezúry slonov. Tá mala byť už od 1. septembra zakázaná.

Cirkusy stále pokračujú vo svojom tradičnom programe, kam patrí aj drezúra zakázaných zvierat.
Cirkusy stále pokračujú vo svojom tradičnom programe, kam patrí aj drezúra zakázaných zvierat. Foto: Facebook/Cirkus Aleš

Ako ale uviedlo ministerstvo, v prípade, že nenastanú žiadne ďalšie pripomienky na európskej úrovni, vyhláška by mohla byť platná už od začiatku roka 2020. To znamená, že cirkusy vystupujúce na Slovensku, budú musieť svoj tradičný program výrazne upraviť a zmeniť. Hoci zvieratá k nám budú môcť stále dovážať.

Už ste čítali?