Dobré noviny
Ministerka Lubyová privítala prvákov na základnej škole, ktorú kedysi navštevovala aj ona
TASR
TASR

Ministerka Lubyová privítala prvákov na základnej škole, ktorú kedysi navštevovala aj ona

Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová symbolicky pasuje deti za prvákov
Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová symbolicky pasuje deti za prvákov — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na otvorenie školského roka si vybrala školu, ktorú navštevovala ako dieťa aj ona sama.

Bratislava 2. septembra (TASR) – Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) v pondelok na Základnej škole Beňovského v bratislavskej mestskej časti Dúbravka privítala nový školský rok 2019/2020 spolu s 90 prváčikmi.

Prváčikovia boli počas ceremónie slávnostne pasovaní za žiakov. Následne si ministerka školstva pozrela ich triedy, ako aj ďalšie priestory vzdelávacej inštitúcie. Lubyová poznamenala, že školstvo, ale aj základné školy sa za tie roky, keď sedela v školských laviciach ona, výrazne zmenilo.

Kvalitná škola aj po polstoročí

Lubyová začala chodiť na túto školu ako prváčka v školskom roku 1973/1974. „Som veľmi rada, že táto škola aj takmer po polstoročí je takou fantastickou základnou školou s veľmi dobrým menom, aké máme po celej republike tisícky, a že vychováva veľmi dobrých ľudí," povedala Lubyová.

Ako priznala, v škole bola dobrá vo všetkých predmetoch. Nemala však rada, keď na telesnej výchove behali a robili gymnastické prvky, ako je napríklad výmyk na hrazde. Zároveň ju potešilo, že na otvorenie školského roka prišli aj učiteľky, ktoré ju kedysi učili.

Pripomína najväčšiu zmenu

Šéfka rezortu školstva pripomenula aj najväčšiu zmenu v školstve v novom školskom roku, ktorou je uvoľnenie výučby cudzieho jazyka. Ešte v uplynulom školskom roku si žiaci k povinnej angličtine zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, ktorého výučbu vedela škola zabezpečiť.

Na výber mali z nemeckého, ruského, talianskeho, španielskeho a francúzskeho jazyka. Pripomenula, že po novom si žiaci budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v treťom ročníku povinne.

Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v siedmom až deviatom ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk. Ďalšími zmenami, ktoré označila Lubyová ako sociálno-integračné opatrenia, sú napríklad príspevky na obedy. Poukázala tiež na vyššie nástupné platy začínajúcich učiteľov, ktoré platia od septembra.

Už ste čítali?