Dobré noviny
Prvá banská škola na svete bola na Slovensku: Banská Štiavnica bola kedysi druhým najväčším mestom Slovenska
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Prvá banská škola na svete bola na Slovensku: Banská Štiavnica bola kedysi druhým najväčším mestom Slovenska

— Foto: TASR/Dano Veselský, Jana Vodnáková

Od decembra roku 1993 patrí Banská Štiavnica a pamiatky z jej okolia do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

BANSKÁ ŠTIAVNICA . septembra - Historické banské mestečko, ktoré je známe aj pre svoju multikultúrnu minulosť. To je Banská Štiavnica, ktorej histórii a zrodu sa budeme venovať v tomto článku.

Dobré noviny prichádzajú s novým seriálom článkov s názvom Slovenské mestá, ktorý vám povie viac o histórii Slovákov a miest v našej vlasti. Ako vznikali a čo pomáhalo utvárať najväčšie sídla na našom území? Na tieto otázky budeme hľadať odpovede.

V pilotnom článku sme sa venovali metropole východu. Košice kedysi patrili medzi najväčšie a najvýznamnejšie mestá Európy. My sme vás previedli dejinami, počnúc vysvetlením názvu mesta. Pripomeňte si článok o Košiciach prostredníctvom odkazu nižšie.

Prví Kelti tu ťažili zlato

Oblasť Banskej Štiavnice bola už odpradávna známa pre hojnosť drahých kovov. Prvými známymi obyvateľmi Banskej Štiavnice boli Kelti, ktorí sem prišli už v 3.-2. storočí pred Kr. Práve oni započali ťažbu zlata. Najstaršia písomná zmienka o meste pochádza z roku 1156. Hovorí o terra banensium, teda zemi baníkov. V 13. storočí sa do okolia presťahovali osadníci z rakúskeho Tirolska a východonemekcého Saska, ktorí započali ťažbu striebra. Rok 1443 pre mesto predstavoval „nový začiatok“. Zasiahlo ho zemetrasenie, a tak muselo byť znova vybudované.

Panoramatický záber na Banskú Štiavnicu a jej blízke okolie.
Panoramatický záber na Banskú Štiavnicu a jej blízke okolie. Foto: Wikimedia CC

Banícka minulosť „druhého mesta“

Opätovná výstavba sa vydarila. V rokoch 1546-1559 mešťania prestavali farský kostol na dnešný Starý zámok, ktorý slúžil ako protiturecká pevnosť. Významný zápis v dejinách štiavnických baní je prvé použitie pušného prachu pri razení priekopu Daniel v roku 1627.

Mestský hrad v Banskej Štiavnici (Starý zámok).
Mestský hrad v Banskej Štiavnici (Starý zámok). Foto: Wikimedia CC

V roku 1681 bola postavená Klopačka, dvojposchodová vežovitá stavba. Vo veži Klopačky je umiestnené zariadenie, osobitne upravená prenosná drevená doska, na ktorú baníkom klopaním oznamovali čas fárania. Klopanie sa ozývalo aj pri sviatočných príležitostiach, baníckych poradách, ale i pri pohreboch a požiaroch.

Šachty a štôlne v Banskej Štiavnici, mapa z roku 1726.
Šachty a štôlne v Banskej Štiavnici, mapa z roku 1726. Foto: Wikimedia CC

Školy pre baníkov

V roku 1735 založil Samuel Mikovíni prvú banskú školu vo vtedajšom Uhorsku, práve v Banskej Štiavnici. O necelých tridsať rokov v meste vznikla Vysoká banská škola, prvá banská škola v Európe a najstaršia technická škola na svete. Prvým profesorom bol Mikuláš Jacquin. Rok po konci prvej svetovej vojny bola presťahovaná do maďarského mesta Šopron, ktorej partnerským mestom je Banská Štiavnica. V tom období bola s viac ako 20-tisíc obyvateľmi druhým najväčším sídlom na Slovensku, iba tesne za Bratislavou.

Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo dvadsiatich dvoch samostatných sakrálnych stavieb, z toho sedemnástich kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenia „Ecce homo“ a božieho hrobu, umiestnených na vrchu Scharffenberg (Ostrý vrch) v Banskej Štiavnici.
Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo dvadsiatich dvoch samostatných sakrálnych stavieb, z toho sedemnástich kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie. Foto: TASR/Lenka Krošláková

Na prahu súčasnosti

V rokoch 1923-1960 bola Banská Štiavnica okresným mestom, potom až od roku 1996. Na konci októbra 1948 bola do prevádzky uvedená železničná trať do mesta a 11. decembra 1993 bolo mesto a jeho okolie zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je, že v roku 2001 bola po meste pomenovaná planétka (22185) Štiavnica.

K súčasným turistickým atrakciám patrí Banka lásky.
K súčasným turistickým atrakciám mesta patrí Banka lásky. Foto: TASR/Jana Vodnáková

Významnými osobnosti mesta Banská Štiavnica sú Andrej Kmeť, Samuel Mikovíni, Giovanni Antonio Scopoli, Andrej Sládkovič, Magda a Emília Vášáryové a mnohí iní.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?