Od 1. septembra v cirkusoch nesmú vystupovať skoro žiadne zvieratá. Má to však háčik
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Od 1. septembra v cirkusoch nesmú vystupovať skoro žiadne zvieratá. Má to však háčik

Ako však upozornila Sloboda zvierat, zákaz výcviku a verejného vystupovania zvierat presadili do zákona ešte minulý rok, ministerstvo pôdohospodárstva (MPRV) však pracovalo ešte na vyhláške, ktorá mala obsahovať detaily zákona a napríklad aj zoznam zakázaných zvierat. Tá mala začať platiť 1. septembra.

Ilustračná snímka. — Foto: plzen.nejlepsi-adresa.cz

Bratislava 2. septembra - Na Slovensku malo byť od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako malo byť zakázané ich s týmto cieľom cvičiť. Ako informovalo TASR, vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania ešte v apríli roku 2019. Vyhláška súvisí s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Tá účinnosť nadobudla ešte 1. januára 2019.

Zákon síce platí, no vyhláška stále nebola zverejnená

Ako však upozornila Sloboda zvierat, zákaz výcviku a verejného vystupovania zvierat presadili do zákona ešte minulý rok, ministerstvo pôdohospodárstva (MPRV) však pracovalo ešte na vyhláške, ktorá mala obsahovať detaily zákona a napríklad aj zoznam zakázaných zvierat. Vyhláška mala začať platiť 1. septembra. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ju však dosiaľ nezverejnilo, čo nám potvrdila aj Sloboda zvierat.

Zvieratá k nám budú môcť byť stále dovážané

Zákaz, ktorý navrhlo ministerstvo ešte v apríli, sa ale netýka psa domáceho, mačky domácej ani fretky domácej. Ministerstvo tiež zdôrazňovalo, že za verejné vystúpenie sa nepovažujú komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej malo byť povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

Sloboda zvierat rozšírila zoznam zakázaných zvierat

Sloboda zvierat mala k vyhláške svoje pripomienky a podarilo sa jej okrem iného aj rozšíriť zoznam zvierat, ktorých používanie bude zakázané. Tam patria: zástupcovia radu Šelmy (Carnivora) okrem psa, mačky a fretky, zástupcovia radu Primáty (Primates), zástupcovia čeľadí slonovité (Elephantidae), delfínovité (Delphinidae), hrochovité (Hippopotamidae), žirafovité (Giraffidae) a nosorožcovité (Rhinocerotidae).

Uvedené zvieratá nemali na Slovensku podstupovať drezúru a verejne vystupovať. Ako však na svojom Facebooku upozornila Sloboda zvierat, „budú k nám však smieť stále cestovať, pretože voľný pohyb cirkusom zatiaľ dovoľuje spoločná EÚ legislatíva.“

Cirkusy naďalej pokračujú v tradičnom programe, aj drezúre

Nový zákon tiež určuje podmienky na verejné vystupovanie a výcvik zvierat, ktorých sa zákaz netýka. Zakazuje napríklad pri drezúre používať oheň alebo iný podnet, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť, ako aj používať látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu.

Ako sme však už uviedli, vyhláška do dnešného dňa nebola zverejnená. A tak, ako upozornila aj Sloboda zvierat, cirkusy pokračujú vo svojom tradičnom programe. Napríklad aj český cirkus Aleš stále predáva vstupenky na september, na ktorých sa píše, že sa návštevníci dočkajú aj drezúry slonov. Tá však mala byť od 1. septembra zakázaná.

Cirkusy stále pokračujú vo svojom tradičnom programe, kam patrí aj drezúra zakázaných zvierat.
Cirkusy stále pokračujú vo svojom tradičnom programe, kam patrí aj drezúra zakázaných zvierat. Foto: Facebook/Cirkus Aleš

Článok bol aktualizovaný o stanovisko Slobody zvierat. O téme zisťujeme viac, budeme sa jej venovať aj naďalej.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…