Kuriózny fenomén: České firmy stále viac hľadajú zamestnancov nad 55 rokov
TASR
TASR

Kuriózny fenomén: České firmy stále viac hľadajú zamestnancov nad 55 rokov

Pred deviatimi rokmi bolo v Česku 49.000 nezamestnaných, ktorí mali nad 55 rokov. Vlani ich počet podľa štatistikov klesol na 18.000.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Praha 31. augusta (TASR) - Kríza na pracovnom trhu spôsobená nedostatkom zamestnancov prinútila podnikateľov hľadať pracovníkov aj medzi ľuďmi blížiacimi sa k dôchodkovému veku. Tí pritom predtým patrili medzi zamestnancov najviac ohrozených stratou práce.

Ako uviedol server e15.cz, seniorov je v súčasnosti možné bežne vidieť za pokladnicami v supermarketoch alebo aj na stavbách. Počet nezamestnaných vo veku nad 55 rokov sa od roku 2010 znížil o 63 %, vyplýva to z údajov Českého štatistického úradu.

"Pred niekoľkými rokmi, než sa trh práce vyčerpal, viacerí zamestnávatelia kategóriu uchádzačov vo veku nad 50 rokov neprávom opomínali. Dnes majú firmy záujem o pracovníkov prakticky akéhokoľvek produktívneho veku," povedala Jitka Součková, marketingová manažérka personálnej agentúry Grafton Recruitment. Starší zamestnanci sa podľa nej vyznačujú nízkou fluktuáciou a na rozdiel od mladšej generácie nie sú príliš zvyknutí diskutovať o výške miezd alebo lepších pracovných podmienkach.

"Berieme aj seniorov," poznamenal personálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Hochtief CZ Miroslav Kos. Stavbári z Hochtiefu si skúsenejších kolegov cenia okrem iného aj pre zaškoľovanie mladších zamestnancov. "Mladí ľudia mávajú o starších zamestnancoch často negatívny a skreslený obraz. Stačí však niekoľko spoločných projektov aj ich vzťah sa mení. Starší kolegovia sú pre nich vzorom najmä vďaka svojej rozvážnosti, sústredenosti a oddanosti odboru," dodal personálny šéf Hochtiefu.

Pred deviatimi rokmi bolo v Česku 49.000 nezamestnaných, ktorí mali nad 55 rokov. Vlani ich počet podľa štatistikov klesol na 18.000. Miera nezamestnanosti je teraz tesne pod 2 %, čo v rámci Európskej únie znamená rekord. "Firmy určite neprerobia, keď aktívne zapoja starších zamestnancov," povedal Tomáš Macků, riaditeľ výskumu agentúry Ipsos. Ako dodal, staršie generácie vítajú aj možnosť pracovať na kratší úväzok a aj to môže byť pre firmy ekonomicky zaujímavé.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…