V Trnave si pripomínajú odchod Trnavskej posádky do povstania
TASR
TASR

V Trnave si pripomínajú odchod Trnavskej posádky do povstania

Spomienka sa konala na mieste, odkiaľ 30. augusta 1944 odišla vojenská posádka a dobrovoľníci z radov obyvateľov na boje za slobodu.

Na snímke je Jozef Viskupič — Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Trnava 30. augusta (TASR) – Obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) si pripomenuli v piatok v Trnave 75 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania a odchodu Trnavskej posádky na povstalecké územie. Spomienka sa konala na mieste, odkiaľ 30. augusta 1944 odišla vojenská posádka a dobrovoľníci z radov obyvateľov na boje za slobodu.

Kytice kvetov a vence položili k nemu delegácie krajskej a mestskej samosprávy, zástupcovia zastupiteľstva Ruskej federácie na Slovensku, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OV SZPB) v Trnave a ďalší.

Účastníkov pietneho aktu pozdravil predseda TTSK Jozef Viskupič. Vo svojom príhovore povedal, že každý národ má vo svojej histórii okamihy, na ktoré môže byť hrdý, čerpá z nich pri formovaní budúcich generácií a na ktoré odkazuje pri hľadaní svojej pozície doma i na medzinárodnom poli. „​SNP ako symbol boja za slobodu k takýmto udalostiam nesporne patrí. Slováci, ktorí povstali zo zbraňou v ruke, dali celému svetu jasný signál, že naši ľudia sa nikdy nezmieria s útlakom. Vzdávame úctu tým, ktorí sa v rozhodujúcom okamihu rozhodli odvážne a zodpovedne. Všetci bojovali v mene slobody a demokracie proti zlu, násiliu a neľudskej nacistickej totalite, svojím dielom prispeli k porážke fašizmu a čiastočne zmyli z nášho národa škvrnu kolaborácie Slovenského vojnového štátu. Z nášho kraja to bola Trnavská posádka, ktorá do bojov v SNP odišla,“​ pripomenul Viskupič.

Do SNP odišlo z Trnavy 30. augusta 1944 okolo 3500 prezenčne slúžiacich vojakov, záložníkov a zmobilizovaných dobrovoľníkov. Trnavská posádka bola jedinou zo západného Slovenska, ktorá takto zareagovala na meniacu sa situáciu na vojnovej mape. Posádky v Bratislave, Seredi, Hlohovci, Nitre, Trenčíne i v Novom Meste nad Váhom sa do SNP odmietli zapojiť. Odvážny čin vojakov, dobrovoľníkov a ich veliteľov pripomína Pamätník SNP na Univerzitnom námestí, odkiaľ do bojov odišli.

Program osláv 75. výročia od vyhlásenia SNP pokračuje v trnavskom múzeu vernisážou Padli, aby sme my žili - Trnavská posádka a odboj na západnom Slovensku a uvedením publikácie Trnava a SNP - Protifašistický odboj v Trnavskom kraji. Následne sa predstavia kluby vojenskej histórie inscenovaním odchodu posádky do SNP.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…