Začiatok septembra prinesie do Bratislavy festival Ochotníci
TASR
TASR

Začiatok septembra prinesie do Bratislavy festival Ochotníci

TASR o tom informovala Mária Hejtmánková z Divadla SkRAT, ktoré je organizátorom podujatia.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 28. augusta (TASR) - Začiatok septembra prinesie do Bratislavy festival Ochotníci. Šesť najlepších predstavení, ktoré vznikli v amatérskom divadle v ostatnej sezóne, uvedie v A4 - priestore súčasnej kultúry od 6. do 8. septembra.

Program festivalu ochotníckych divadiel tvoria inscenácie, ktoré sa v súťažnom systéme prehliadok dostali na krajské a celoštátne súťaže alebo na vrcholnú prehliadku - Scénickú žatvu.

Festival otvorí divadelný súbor DRIM s dramatizáciou debutového románu Agoty Kristof Veľký zošit, ktorý sa po vydaní v roku 1987 stal literárnou udalosťou. Silný príbeh o zvieracej podstate človeka vo svete vojny, kde sa morálka rozsypala na prach, dostal niekoľko ocenení a bol preložený do viac ako 30 jazykov.

„Mnohé veci, ktoré vznikajú v ochotníckych súboroch, sú porovnateľné s tými, čo vidíme v profesionálnych divadlách. Nielen svojím spracovaním, ale neraz aj hereckými výkonmi," hovorí dramaturg festivalu Ľubomír Burgr.

Zvlášť upozornil na hru Podzemné blues súboru Homo Fuge. „Divadelná kritika vyzdvihla herecké nasadenie Michala Vidana. Pôsobí živelne, neskutočne uveriteľne a prúd jeho slov je natoľko intenzívny, až sa priamo dotýka diváka," povedal.

V programe figuruje aj autorská inscenácia divadla Nomantinels, ktorej predstavitelia sú neherci. Predstavenie Príbeh geja/Príbeh lesby, ktoré v júli navštívila prezidentka SR Zuzana Čaputová, „sa snaží na základe mozaiky príbehov rôznych gejov a lesieb priblížiť fázy ich života".

Divadelné predstavenie na motívy filmu vytvoril súbor Napíšte si výpoveď. Spracoval snímku Úplní cudzinci talianskeho režiséra Paola Genoveseho. Divadlo KĽUD z Kladzian, známe kvalitnou slovnou a situačnou komédiou, predstaví novú hru Hore i dolu bez...

„Má v sebe opäť prvky absurdného ľudového humoru v pôvodnom "vichodňarskom" dialekte, aký prináša jedine bežný divadelný život," poznamenala Hejtmánková k inscenácii, ktorej dej sa odohráva zhruba 69 minút pred začiatkom predstavenia. „V tomto príbehu sú nakumulované všetky nečakané a zaujímavé situácie, ktoré sa kedysi skutočne stali počas množstva repríz za 20 rokov existencie tohto divadla," vysvetlila.

Novinkou 5. ročníka festivalu je tvorivá dielňa s názvom Od telesnosti k materiálu a späť pod vedením Maji Danadovej z divadla ODIVO. „Toto nezávislé zoskupenie formuje vlastný divadelný jazyk založený na kombinovaní a prekračovaní rôznych žánrov a foriem, využívaní prvkov pohybového a bábkového divadla, performance a živej hudby. Workshop bude zameraný na rozvíjanie týchto postupov," vysvetlila.

Festival uzavrie autorské predstavenie Jedna na druhú súboru Art point teatro. Vzniklo na motívy hry Mako súčasného holandského dramatika Roba de Graafa. Po každom predstavení bude nasledovať diskusia s ochotníkmi pod vedením Eleny Knopovej z Ústavu divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV).

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…