Boris Johnson potvrdil, že požiadal o pozastavenie činnosti parlamentu
TASR
TASR

Boris Johnson potvrdil, že požiadal o pozastavenie činnosti parlamentu

Britský premiér Boris Johnson potvrdil v stredu medializované správy, podľa ktorých požiadal o pozastavenie činnosti parlamentu od polovice septembra do polovice októbra.

Boris Johnson — Foto: TASR/AP

Londýn 28. augusta (TASR) -   Odporcovia odchodu Británie z Európskej únie bez dohody tak zrejme už nebudú mať šancu zastaviť takýto postup, informovali tlačové agentúry DPA a AFP. Johnson opakovane deklaroval, že Británia odíde z EÚ v plánovanom termíne 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Johnsonova vláda žiada kráľovnú Alžbetu II., aby bola činnosť parlamentu pozastavená do 14. októbra. Do tzv. brexitu vtedy budú zostávať už len dva týždne. Má ísť o predĺženie bežnej prestávky v činnosti zákonodarného zboru, ktorá sa vyhlasuje pred začiatkom novej schôdze. Ohlásenie tohto kroku vyvolalo pobúrenie medzi poslancami odmietajúcimi brexit.

Bude dosť času, tvrdí Johnson

„Bude dosť času na oboch stranách pri rozhodujúcom summite (EÚ) 17. októbra a dosť času na debatu poslancov v parlamente," povedal Johnson pred novinármi v Londýne na margo príprav brexitu, pričom spomenul posledné jesenné zasadnutie Európskej rady, na ktorom sa ešte zúčastní.

Nemenovaný zdroj z Johnsonovej kancelárie, na ktorý sa odvoláva AFP, sa vyjadril, že v dôsledku pozastavenia činnosti stratí dolná komora parlamentu len zhruba štyri rokovacie dni.

Poslanci sa majú vrátiť z letných prázdnin 3. septembra. Ešte v ten istý mesiac sa očakáva ďalšia prestávka v súvislosti s výročnými konferenciami hlavných politických strán, naplánovanými na obdobie od 14. septembra do 2. októbra. Na základe Johnsonovej žiadosti sa však majú poslanci opäť zísť až 12 dní po skončení poslednej z konferencií.

Škandalózne, odkazuje labourista Watson

Vlani takáto prestávka v parlamente trvala od 13. septembra do 9. októbra, pričom poslanci opäť zasadali šesť dní po skončení straníckych konferencií, poznamenala AFP.

Podpredseda opozičnej Labouristickej strany Tom Watson označil ohlásený Johnsonov krok za "úplne škandalóznu urážku demokracie". "Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo," uviedol vo svojej reakcii. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší opoziční politici.

Šesť opozičných strán v utorok prisľúbilo, že bude presadzovať legislatívne zmeny, ktorými chcú zabrániť odchodu Británie z EÚ bez dohody. V čase pozastavenia činnosti parlamentu, ktoré neznamená jeho rozpustenie, však poslanci nemôžu prerokúvať alebo schvaľovať zákony. Väčšina návrhov, ktoré nestihli prejsť príslušným procesom, vtedy zaniká.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…