Dobré noviny
V Keni nainštalovali solárne zariadenie, ktoré mení morskú vodu na pitnú. Môže vyriešiť globálny nedostatok vody
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

V Keni nainštalovali solárne zariadenie, ktoré mení morskú vodu na pitnú. Môže vyriešiť globálny nedostatok vody

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok — Foto: PxHere, Pixabay

Zariadenie nainštalovali v suchej oblasti afrického štátu Keňa. Denne dokáže zabezpečiť pitnú vodu pre 35-tisíc ľudí.

KIUNGA 29. augusta - Vedeli ste, že až dve miliardy ľudí na zemi nemajú prístup k pitnej vodne. Iróniou je, že voda tvorí väčšinu (71%) našej planéty. Riešenie sa skrýva práve v morskej vode, ako sa však dá premeniť na pitnú? Na okraji Kene, neďaleko od hraníc so Somálskom, nájdeme odpoveď.

Konečne majú čistú vodu

Ako informuje portál Bright Side, vo východoafrickej krajine zaviedli nové zariadenie, ktoré poháňa solárna energia. Slanú vodu z Indického oceána premení na pitnú. Pomocou 50-ich kilowattov energie a dvoch vodných púmp dokáže denne zabezpečiť pitnú vodu pre 35-tisíc ľudí. Stojí za tým mimovládna organizácia GivePower, v zariadenie je v prevádzke od minulého roka.

Doteraz pili otrávenú vodu

Oblasť, v ktorej sa nachádza aj Kiunga, obec s 3,5-tisícmi obyvateľov, zasiahol monzún, ktorý zapríčinil sucho. Ľudia museli hodinu cestovať, aby sa dostali k najbližšiemu zdroju vody, a i to bola morská voda, v ktorej sa kúpali zvieratá.

Prali v nej svoje šaty, umývali sa ňou a pili ju. Obsahovala množstvo baktérií a parazitov, rodiny sa doslova otravovali. Objavil sa aj zvýšený výskyt baktérie E. coli.

Pomocná ruka

Záchrana prišla práve včas. Odhaduje sa, že v roku 2025 nebude mať ideálny prístup k pitnej vode až polovica svetovej populácie. Nepochybne tomu dopomáha aj globálne otepľovanie, ktoré roztápa ľadovce.

Spoločnosť GivePower sa preto rozhodla nainštalovať solárne panely, resp. „solárne vodné farmy“, ako ich nazývajú, do viac ako 2,5-tisíca škôl a zdravotníckych služieb v sedemnástich krajinách. Navyše sa jej darí získavať sponzorov, takže môžu pomôcť ľuďom žijúcim v suchých oblastiach.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Solar panels are quite heavy- around 40lbs each. These shots are from a recent trek in Colombia that we did with Cypress Creek Renewables to install a 6 kilowatt system for a small farming community. This required carrying 21 panels nearly 4 kilometers to the project site. @jonbuttles said of the experience “a solar panel weighs more than I thought it weighs, and it's something where I now have a deep profound respect for our construction teams that have to build these systems. But seeing the power impact here has been powerful to me. We're here to do this in partnership with the community. What we are doing is providing them with really the basic essentials that enable them to prosper, and it's the community that's really going to do it.” Many thanks to the Cypress Creek Renewables team for being amazing partners and helping to carry the load! #cypresscreekrenewables #elcongo #sierranevadadesantamarta #colombia #internationaldevelopment #?? #solar #solarpower #renewableenergy #givepower #trek

Príspevok, ktorý zdieľa GivePower (@givepowerfoundation),

Už ste čítali?