Vláda po výjazde v Poltári: Viac podporí súčasných zamestnávateľov, rozdá viac ako milión
TASR
TASR

Vláda po výjazde v Poltári: Viac podporí súčasných zamestnávateľov, rozdá viac ako milión

Sklárska výroba v Poltári a okolí by vraj mohla opäť naberať na váhe.

Na snímke v strede predseda vlády SR Peter Pellegrini a vpravo starosta obce Kokava nad Rimavicou Ján Chromek — Foto: TASR/Ján Krošlák

Kokava nad Rimavicou/Poltár 27. augusta (TASR) - Vláda SR podľa vyjadrenia jej predstaviteľov po utorkovom výjazdovom zasadaní v Kokave nad Rimavicou pravdepodobne prispeje investičným stimulom na rozvoj obnovenej sklárne v Katarínskej Hute.

Vláda podľa podpredsedu vlády SR Richarda Rašiho totiž nemôže donútiť investorov, aby do Poltára išli. „Vytvorili sme im ale podmienky na to, aby investovanie v najmenej rozvinutých okresoch bolo pre nich výhodnejšie, ako keď investujú niekde inde," uviedol pre TASR. „Zatiaľ sa ale ako najvýhodnejšie v tomto regióne zdá zvýšenie kapacity výroby v sklárni v Katarínskej Hute," dodal.

Príkladný starosta Utekáča

Okresnému Poltáru sa dlhodobo nedarí prilákať investora, ktorý by zamestnal aspoň 200 ľudí. Neúspešne sa o to snažili všetci primátori po roku 2000. Aj súčasná primátorka Martina Brisudová by bola rada, keby časť z viac ako 500 nezamestnaných v meste našlo prácu na jednom mieste. „To, čo ale považujem za kľúčové, je dokončenie rýchlostnej komunikácie R2," povedala TASR. R2 by totiž mala prechádzať popri Lučenci, iba asi 18 kilometrov od Poltára.

Na snímke zľava starosta obce Kokava nad Rimavicou Ján Chromek, podpredseda vlády SR Richard Raši a predseda vlády SR Peter Pellegrini
Na snímke zľava starosta obce Kokava nad Rimavicou Ján Chromek, podpredseda vlády SR Richard Raši a predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto: TASR/Ján Krošlák

Richard Raši i predseda vlády Peter Pellegrini dnes ale vidia nové pracovné miesta práve v sklárni v Katarínskej Hute, alebo u malých zamestnávateľov, ktorí v minulosti získali podporu na rozvoj z eurofondov.  „Len za uplynulý rok sa takto v okrese vytvorilo 263 nových pracovných miest," konštatoval Raši. Premiér Pellegrini v tejto súvislosti pripomenul, že napriek neúspechom je v tomto smere stále dôležitá aj iniciatíva primátorov a starostov.

Ako príklad uviedol starostu obce Utekáč Miroslava Barutiaka, ktorý aktuálne „veľmi dynamicky" pracuje na tom, aby sa ruiny starej sklárne Clara zlikvidovali, a aby na ich mieste už čoskoro vznikli nové prevádzky výroby či služieb. „Pre regióny, ako je tento, je lepšie mať pracovné miesta v rôznych oblastiach, aby lepšie odolali hospodárskym výkyvom," poznamenal.

Sumu navýšili o 110-tisíc

Sumu viac ako milión eur rozdelí vláda SR obciam a ďalším subjektom v okrese Poltár, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté. Pôvodne avizovaný milión eur vláda zvýšila ešte o ďalších 110 000 eur.

Na snímke protestné transparenty v rukách občanov pred na výjazdovým rokovaním vlády SR v Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár
Na snímke protestné transparenty v rukách občanov pred na výjazdovým rokovaním vlády SR v Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár Foto: TASR/Ján Krošlák

„Naviac bol schválený príspevok pre mesto Poltár na základe požiadavky primátorky Martiny Brisudovej na rekonštrukciu komunikácií a kanalizáciu na ceste k zamýšľanej kompostárni," konkretizoval Raši s dodatkom, že na tento účel vláda pridala okresu 60 000 eur.

Ďalších 50 000 eur nad rámec pôvodného príspevku kabinet vyčlenil pre Kokavu nad Rimavicou. Jej samospráva dostane tieto prostriedky na rekonštrukciu interiéru budovy obecného úradu, ktorý je využívaný aj na spolkovú a kultúrnu činnosť.

Špecifický okres

Z pôvodnej sumy milión eur bude najvyššou hodnotou podporená obec Málinec, ktorá dostane 105 000 eur na rekonštrukciu kultúrneho domu. Kokava nad Rimavicou získa 95.000 eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Do Uhorského pôjde 73 000 eur na výstavbu multifunkčného ihriska a do Kalinova 70.000 eur na rekonštrukciu základnej školy. Celkovo získa podporu 43 samospráv a rôznych subjektov.

Podľa Rašiho je Poltársky okres špecifický v tom, že výrazné čerpanie regionálneho príspevku aj európskych peňazí, ktoré sú preň vyčlenené, začalo až tento rok.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini počas výjazdového rokovania vlády v Kokave nad Rimavicou
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini počas výjazdového rokovania vlády v Kokave nad Rimavicou Foto: TASR/Ján Krošlák

„Čerpanie regionálneho príspevku sa zvýšilo o 270 percent oproti minulým rokom, a takisto eurofondové prostriedky sa čerpali o 100 percent viac, ako tomu bolo za dva predchádzajúce roky," konkretizoval Raši.

Vytvorilo sa vraj viac ako 500 nových miest

Celkovo 501 nových pracovných miest sa podarilo vytvoriť v okrese Poltár za posledné tri roky od spustenia akčného plánu jeho rozvoja. Informovali o tom predstavitelia vlády SR na výjazdovom rokovaní v Kokave nad Rimavicou.

„Naším hlavným cieľom, keď sme prijímali akčný plán pre okres Poltár, bolo vytvoriť do roku 2020 750 nových pracovných miest. Ja s potešením môžem skonštatovať, že už k 30. júnu 2019, aj s podporou regionálneho príspevku z akčného plánu a európskych fondov, bolo vytvorených 501 miest," predseda Pellegrini.

To viedlo podľa neho k výraznému zníženiu miery evidovanej nezamestnanosti. „Tá v úvode nášho snaženia, v decembri 2015, bola 20,9 percenta. Dnes sme na 9,5 percenta nezamestnanosti," dodal Pellegrini.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…