Biatlonová kráľovná oslavuje. Rusi Nasťu Kuzminovú zavrhli, Slovákom priniesla množstvo radosti
TASR
TASR

Biatlonová kráľovná oslavuje. Rusi Nasťu Kuzminovú zavrhli, Slovákom priniesla množstvo radosti

Nasťa Kuzminová oslavuje 35 rokov. Biatlonistka ruského pôvodu robí slovenským fanúšikom radosť už jedenásť rokov.

Anastasia Kuzminová — Foto: TASR/Martin Baumann, Michal Svítok

Ťumeň/Bratislava 27. augusta (TASR) - Slovenská biatlonistka ruského pôvodu, trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová bude mať v stredu 28. augusta 35 rokov.

Na konci mája 2019 jej nasadil viceprezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Pavol Hurajt na hlavu symbolickú korunu kráľovnej biatlonovej stopy. Výročnú anketu totiž najúspešnejšia slovenská pretekárka vyhrala už ôsmykrát.

Začala ako lyžiarka, na biatlon ju zlákal otec

Počas slávnostného večera trojnásobná olympijská víťazka a majsterka sveta potvrdila svoje rozhodnutie z marca 2019, že v nasledujúcej sezóne bude Slovensko reprezentovať iba v štafete a v individuálnych pretekoch sa už nepredstaví.

Na snímke biatlonistka Anastasia Kuzminová (vľavo) počas galavečera, na ktorom si prevzala ocenenie Kráľovná biatlonovej stopy
Na snímke biatlonistka Anastasia Kuzminová (vľavo) počas galavečera, na ktorom si prevzala ocenenie Kráľovná biatlonovej stopy Foto: TASR/Dušan Hein
Anastasia Kuzminová počas streľby v stíhacích pretekoch žien na 10 km  na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 10. marca 2019.
Anastasia Kuzminová počas streľby v stíhacích pretekoch žien na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 10. marca 2019. Foto: TASR/Michal Svítok

Dvojnásobná mamička reprezentuje Slovensko od roku 2008. Vďaka jej športovým výkonom sa slovenský biatlon môže pochváliť troma zlatými a troma striebornými olympijskými medailami. Zlato, striebro a bronz si priniesla aj z majstrovstiev sveta.

Anastasia Kuzminová sa narodila 28. augusta 1984 v bývalom Sovietskom zväze, v sibírskom meste Ťumeň. Biatlonu sa venuje aj jej o tri roky mladší brat Anton Šipulin, ruský reprezentant, ktorý má striebro z olympiády vo Vancouveri 2010 a olympijské zlato zo Soči 2014.

Športovú kariéru začala budúca fenomenálna biatlonistka ako klasická lyžiarka. Behu na lyžiach sa venovala do svojich 15 rokov, keď jej otec Vladimir Šipulin poradil vyskúšať biatlon.

Materstvo a šport sa nedajú zlúčiť, odkázali jej Rusi

Ako biatlonistka sa stala členkou ruského juniorského tímu a v roku 2002 vybojovala striebro na majstrovstvách sveta juniorov. Popri tom zaznamenala piate miesto v stíhacích pretekoch a ôsmu priečku v šprinte. Celkovo ako juniorská reprezentantka získala sedem medailových umiestnení.

Anastasia Kuzminová bozkáva zlatú olympijskú medailu, ktorú získala v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km na medailovom ceremoniáli počas ZOH v Pjongčangu.
Anastasia Kuzminová bozkáva zlatú olympijskú medailu, ktorú získala v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km na medailovom ceremoniáli počas ZOH v Pjongčangu. Foto: TASR/Martin Baumann
Anastasia Kuzminová na trati stíhacích pretekov žien na 10 km  na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 10. marca 2019
Anastasia Kuzminová na trati stíhacích pretekov žien na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 10. marca 2019 Foto: TASR/Michal Svítok

V roku 2006 debutovala na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Oberhofe a prvé body do rebríčka Svetového pohára si pripísala v tom istom roku 29. novembra na pretekoch v Östersunde.

Jej kariéru ruskej biatlonovej reprezentantky prerušila láska a materstvo. V lanovke v rakúskych Alpách sa totiž zoznámila so svojím budúcim manželom, biatlonistom Danielom Kuzminom, ktorý v tom čase už pôsobil na Slovensku v Banskej Bystrici.

V roku 2007 sa im narodil syn Jelisej. Kuzminová nemohla pre materské povinnosti odcestovať na reprezentačné sústredenie, a tak sa s ňou vedenie ruskej reprezentácie rozlúčilo s tým, že materstvo a vrcholový šport sa nedajú skĺbiť.

Zlomový rok 2008

Najúspešnejšia slovenská biatlonová reprezentantka sa však nevzdala a odišla na Slovensko za svojím partnerom Danielom Kuzminon, ktorý sa neskôr stal aj jedným z jej trénerov.

Ten oslovil šéfa slovenského biatlonu Juraja Sanitru, či by SZB nemal záujem o ruskú biatlonistku. V roku 2008 získala slovenského občianstvo a jej úspešná kariéra sa začala odohrávať už pod slovenskou vlajkou v Klube biatlonu VŠC Dukla Banská Bystrica.

Anastasia Kuzminová sa teší na pódiu po zisku zlatej olympijskej medaily v pretekoch žien s hromadným štartom na 12,5 km na ZOH v Pjongčangu
Anastasia Kuzminová sa teší na pódiu po zisku zlatej olympijskej medaily v pretekoch žien s hromadným štartom na 12,5 km na ZOH v Pjongčangu Foto: TASR/Michal Svítok
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pri streľbe počas stíhacích pretekov žien v rámci Svetového pohára žien v nemeckom Oberhofe
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pri streľbe počas stíhacích pretekov žien v rámci Svetového pohára žien v nemeckom Oberhofe Foto: TASR/Martin Schutt/dpa-Zentralbild

V slovenských farbách sa prvýkrát predstavila 19. decembra 2008 na pretekoch kategórie IBU Cup v talianskom Val Martello. Prvých pretekov kategórie Svetového pohára sa zúčastnila v rakúskom Hochfizene. Svoje prvé pódiové umiestnenie dosiahla na majstrovstvách sveta 2009 v Phjongčhangu, kde v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 kilometra získala striebro.

O rok neskôr na zimných olympijských hrách vo Vancouveri 2010 sa definitívne etablovala medzi svetovú biatlonovú špičku. Dosiahla zlato v šprinte na 7,5 kilometra a striebro v stíhacích pretekoch.

Po úspešnej olympiáde zaznamenala medailové umiestnenie na MS 2011 v ruskom Chanty-Mansijsku, kde získala bronz v šprinte na 7,5 kilometrov. Olympijský medailovú úspech zopakovala v Soči v roku 2014, kde vybojovala opäť zlato v šprinte na 7,5 kilometrov.

Prvá biatlonistka so zlatým hetrikom

Aj vo veku 33 rokov patrila k favoritkám na ZOH v Pchjongčchangu 2018. V prípade zisku zlatej medaily sa mohla stať prvou biatlonistkou so zlatým hetrikom. Podarilo sa jej to 17. februára na pretekoch s hromadným štartom na 12,5 kilometra.

Anastasia Kuzminová drží slovenskú vlajku v cieli po zisku zlatej olympijskej medaily počas pretekov žien s hromadným štartom na 12,5 km na ZOH v Pjongčangu
Anastasia Kuzminová drží slovenskú vlajku v cieli po zisku zlatej olympijskej medaily počas pretekov žien s hromadným štartom na 12,5 km na ZOH v Pjongčangu Foto: TASR/Michal Svítok
Na snímke slovenská biatlonová reprezentantka Anastasia Kuzminová
Na snímke slovenská biatlonová reprezentantka Anastasia Kuzminová Foto: TASR/Dušan Hein

Historickému zápisu predchádzali aj dve striebra zo stíhacích a vytrvalostných pretekov. V roku 2019 sa zúčastnila aj na MS v Östersunde, kde v šprinte na 7,5 kilometra získala titul majsterky sveta.

Anastasia Kuzminová patrí medzi najväčšie osobnosti histórie biatlonu. Zo zimných olympijských hier má na konte šesť medailí - tri zlaté a tri strieborné. Viac cenných olympijských kovov má zatiaľ len Nemka Kati Wilhelmová, ktorá okrem troch zlatých a troch strieborných získala aj jednu bronzovú medailu.

Kuzminová však na rozdiel od Nemky dosiahla všetky v individuálnych pretekoch. Zároveň ako jediná biatlonistka histórie vybojovala individuálne zlato na troch ZOH za sebou.

Olympijská šampiónka v biatlone si v roku 2014 z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča prevzala Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Okrem toho od roku 2010 vlastní pamätnú medailu ministra obrany 3. stupňa a vojenský odznak náčelníka generálneho štábu SR 1. triedy.  V apríli 2010 si prevzala aj najvyššie možné ocenenie Slovenského olympijského a športového výboru – Zlaté kruhy SOŠV.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…