Dobré noviny
Manželov zarmútil schátraný stav 500-ročného domu. Chceli ho zachrániť, a tak v ňom otvorili unikátny bar v ruine
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Manželov zarmútil schátraný stav 500-ročného domu. Chceli ho zachrániť, a tak v ňom otvorili unikátny bar v ruine

— Foto: archív Milana Kabinu

Ich pôvodnou myšlienkou bolo urobiť malý ruin bar so zázemím v zadnej časti pivnice.

BANSKÁ ŠTIAVNICA 29. augusta - Manželia Kabinovci prišli s myšlienkou RUINbaru, ktorý sa nachádza v takzvanom Limpacherovom dome priamo v srdci Banskej Štiavnice. Ide o veľmi vzácny a 500 rokov starý dom, ktorý sa radí medzi top 500 chránených pamiatok na Slovensku. Z architektonicko-pamiatkového hľadiska je posledným zachovaným renesančným palácovým domom v Banskej Štiavnici.

Prišli s odvážnou myšlienkou 

Keď manželia Milan a Veronika vstúpili do priestoru Limpacherovho palácového domu, udivila ich jeho krása a veľkosť. Zároveň ich však zarmútil schátraný stav domu. „Dlhšie sme sa rozprávali, ako by tento priestor mohol vyzerať. Prišli sme s myšlienkou, ktorá bola odvážna. V Banskej Štiavnici je mnoho krásnych a kvalitných podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť, my sme však chceli vytvoriť niečo úplne iné. Návštevníkom sme chceli priniesť zážitok, s ktorým sa na Slovensku doposiaľ nestretli. Tak vznikol koncept RUINbar,“ povedal pre Dobré noviny Milan Kabina. 

Foto: archív Milana Kabinu

Veľkou výhodou bolo, že dom už mal novú strechu a kanalizáciu. „Rekonštrukčné práce trvali dva roky. Aby sme ušetrili financie, väčšinu prác sme si robili sami. Nezištne nám však pomáhali mnohí kamaráti, ktorým sme za všetku pomoc nesmierne vďační,“ dodal.

Ich pôvodnou myšlienkou bolo urobiť malý ruin bar so zázemím v zadnej časti pivnice. „Keď sme začali čistiť pivnicu, našli sme vzácnu a krásnu pôvodnú kamennú podlahu, ktorá sa nachádzala približne pod 50 centimetrovým nánosom bahna. Preto sme celý projekt takpovediac prekopali a sprístupnili nádvorie domu, kde sa aktuálne nachádza vnútorná terasa RUINbaru, ktorú nazývame oáza pokoja. Vznikol pomerne rozsiahly priestor, ktorý je rozdelený na hlavnú barovú časť, vstupnú sieň, nádvorie, pivnicu a terasu, ktorá je umiestnená na Námestí svätej Trojice,“ vysvetlil Kabina.

Nedokázali uveriť vlastným očiam 

Už počas rekonštrukcie mali ľudia do vznikajúceho RUINbaru dvere otvorené. „Počas prác sme okoloidúcich sprevádzali po priestoroch, hovorili o histórii domu a vysvetľovali koncept RUINbaru. Mnoho z návštevníkov v tejto fáze neverilo, že sa nám ho podarí otvoriť už v roku 2019. Sme veľmi šťastní, že sa nám to podarilo a ľudia najčastejšie reagujú slovíčkom wau,“ skonštatoval.

Foto: archív Milana Kabinu
Foto: archív Milana Kabinu

Väčšina zákazníkov podobný koncept ešte nevidela. „Každého návštevníka si nesmierne vážime a snažíme sa zbierať čo najviac podnetov. Dali sme do toho naše srdce a neskutočné množstvo času a energie, preto nás reakcie zákazníkov veľmi povzbudzujú do ďalšej práce,“ doplnil.

Originalita RUINbaru 

RUINbar je v porovnaní s ostatnými podnikmi výnimočný. „Základný rozdiel vychádza zo samotného názvu. Ide o bar, ktorý je umiestnený v ruine. Je to veľmi originálny koncept, ktorý na prvý pohľad zaujme svojím vzhľadom. V súčasnosti existuje svetová sieť ruin barov, pričom najviac ich je v Budapešti. Náš je prvým a zatiaľ jediným na Slovensku,“ prezradil.

Foto: archív Milana Kabinu

Interiér RUINbaru Limpacher v Banskej Štiavnici je navrhnutý v štýle botanickej záhrady. „Navrhol a zariadil ho významný indický interiérový dizajnér Ashok Priyadarshi Nayak​. Okrem terasového sedenia a krbu sú v zásade v celom zariadení diela rôznych svetových dizajnérov a umelcov. Ide o originálne a veľmi vzácne kúsky, ktoré boli vyrobené ako jedinečné kúsky alebo sú v limitovaných sériách,“ uviedol.

Prevádzka baru je však veľmi náročná. „Keďže ide o špecifický priestor, zo strany návštevníkov sú na nás kladené vysoké očakávania. Nechceli sme urobiť ani najmenšiu chybu, preto náš podnik vedie skúsená manažérka Katka Zacharová, ktorá má v tomto odbore už dlhoročnú prax,“ dodal.

Foto: archív Milana Kabinu

V ponuke majú širokú škálu sviežich limonád, ale aj koktailov. Niektoré pripravujú podľa klasických receptúr, iné sú ich "úletmi". „Každý týždeň prinášame novinku vo forme drinku týždňa. Nechýba ani dobrá káva, pivo či vínko,“ uzavrel Milan Kabina.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?