Dobré noviny
Poznáte tohto chlapca? Dnes už 82-ročný pán hľadá Ilonku. Zachránila ho pred smrťou v koncentračnom tábore
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Poznáte tohto chlapca? Dnes už 82-ročný pán hľadá Ilonku. Zachránila ho pred smrťou v koncentračnom tábore

— Foto: Archív A. D.

Príbeh Petra Dánskeho je ako vystrihnutý z filmového plátna. Pred smrťou unikol vďaka rodinnej služobnici. Chce, aby jej bolo udelené slávne ocenenie Spravodlivý medzi národmi od izraelského múzea Jad va-šem.

BRATISLAVA 27. augusta - Pred niekoľkými dňami sa na internete objavila stará fotografia s malým chlapcom. V popise stálo, že ide o Petra Dánskeho, ktorý hľadá pani Ilonu. Tá ho zachránila počas temných rokov druhej svetovej vojny. Slováci mu chcú pomôcť, preto fotografiu zdieľali. Dnes má židovský chlapec zo snímky osemdesiatdva rokov a my sme ho oslovili s prosbou, aby našim čitateľom vyrozprával svoj príbeh.

Na prahu vojny

Na fotografii je 5-ročný židovský chlapec Petrík Dánsky. Narodil sa v roku 1937 a v rokoch 1942-1944 sa skrýval u svojho strýka a strynej v Lučenci. Ujo bol, až kým to nebolo zakázané, profesorom na tamojšom gymnáziu. V jeho dome slúžila ako gazdiná pani Ilonka, ktorá pomohla malého Petríka zachrániť pred istou smrťou. Každý deň ho vodila do materskej školy a následne aj do prvého ročníka v škole, starala sa oňho a chránila ho. Dnes po nej pátra, aby sa jej odvďačil za záchranu svojho života a zabezpečil, aby jej bol in memoriam udelený titul Spravodlivý medzi národmi izraelským múzeom Jad va-šem.

Prečítajte si rozhovor s Tomášom Čentéšom, ktorý pánovi pomáha hľadať Ilonku, ale aj so samotným zachráneným chlapcom Petrom Dánskym, dnes už 82-ročným pánom Azrielom.

Upozornenie

Rozhovor pozostáva z dvoch častí. V prvej časti sa venujeme Tomášovi Čentéšovi, mužovi, ktorý pánovi Petrovi pomáha v jeho pátraní po Ilone. Bol to práve on, kto zverejnil na internete príbeh pána Dánskeho. Druhá časť rozhovoru už patrí pánovi Azrielovi.

Spomínaná fotografia 5-ročného Azriela (vtedy ešte Petríka), ktorá putuje internetom.
Spomínaná fotografia 5-ročného Azriela (vtedy ešte Petríka), ktorá putuje internetom. Foto: Archív A. D.

Prvá časť: Rozhovor s Tomášom Čentéšom, ktorý pánovi Azrielovi pomáha

Kedy a ako ste sa spoznali s pánom Dánskym?

Počas druhej svetovej vojny schovávala moja prababička Cecília Scheibenreifová šesťročné dievčatko menom Eva Felsenburgová, ktorá vďaka nej vojnu prežila. Stalo sa tak v meste Nitra. Za tento čin boli Cecília a Rudo (jej syn, pozn. red.) ocenení in memoriam v januári 2019 izraelským múzeom Jad va-šem titulom Spravodlivý medzi národmi. Na ceremónii sa zúčastnilo aj zachránené dievčatko, dnes osemdesiatročná pani Hava Timor, žijúca v Haife aj so svojou rodinou. Jedným z jej vnúčat je Neta Kerner, ktorá slúži v armáde štátu Izrael. Pán Dánsky robí pravidelné prednášky o príbehu svojej záchrany. Prednášal aj oddielu armády, v ktorom slúži Neta.

Azriel Dánsky prednáša o svojich zážitkoch z čias druhej svetovej vojny.
Azriel Dánsky na prednáškach hovorí o svojich zážitkoch z čias druhej svetovej vojny. Foto: Archív A. D.

Po konci prednášky za ním prišla a povedala mu, že aj ona bola tento rok na Slovensku a aj jej stará mama prežila vojnu v tejto časti Európy. Následne sa pán Dánsky skontaktoval s pani Havou Timor a zistil, že dlhé roky žijú iba pár ulíc od seba v Haife. Ona mu dala kontakt na mňa s tým, že by som mu mohol pomôcť nájsť príbuzných pani Ilonky. Oslovil ma 24. júla tohto roku, predstavil sa mi a niekoľko ráz sme si zavolali. Povedal mi svoj príbeh a teraz si píšeme, prakticky, denne.

Prečo ste sa mu rozhodli pomôcť v pátraní po pani Ilone?

Nebolo sa veľmi o čom rozhodovať, bola iba jedna možnosť. Pomôcť človeku, ktorý by sa chcel v závere svojho života verejne poďakovať a vzdať hold cudzej žene, ktorá riskovala svoj život za záchranu toho jeho. A práve toto vnímam ako niečo, na čo nesmieme nikdy zabúdať. Obávam sa, sledujúc, ako sa nacionalisti a fašisti dostávajú v Európe k moci, že smerujeme do časov, keď budeme takéto hrdinky a hrdinov opäť potrebovať.

Dnes je Azriel Dánsky hrdým občanom Izraela.
Dnes je Azriel Dánsky hrdým občanom Izraela. Foto: Archív A. D.

Druhá časť: Rozhovor s pánom Azrielom Dánskym

Ako si spomínate na svoje detstvo? Kde ste vyrastali?

Narodil som sa 24. augusta 1937 v Banskej Bystrici. Z útleho detstva si nepamätám nič. Prvé spomienky sú negatívne, lebo som vycítil, že niečo nie je v poriadku. Mal som vtedy štyri roky. V tom čase už Slovenský štát nenechal svojimi rasovými zákonmi Židov dýchať. Otecko sa rozhodol ujsť do rodného Maďarska. V tom čase tam takéto diskriminačné prenasledovanie Židov nebolo. Bolo to v roku 1942. Slovenský štát už vtedy posielal Židov do táborov smrti. Moju babičku zobrali 31. júla 1942 v transporte 54 do Osvienčimu, mám o tom doklad z archívu vo Veľkej Bytči.

A
Na snímke Azriel Dánsky ako dieťa. Foto: Archív A. D.

Nám s mamičkou sa podarilo dostať do Lučenca (v tom čase Losonc, pozn. red.), ktorý bol súčasťou Maďarska. Zopár dní sme bývali u tety Milky Rosenthalovej. Potom sme odišli za oteckom do Budapešti. Ilonka nás odprevadila až tam. Pretože som nehovoril po maďarsky, uspali ma. Následne si ma adoptovala Milka Rosenthalová, a tak som sa vrátil z Budapešti do Lučenca. Tam som chodil do škôlky a prvej triedy základnej školy, kam ma zanášala Ilonka. V apríli 1944 ma uniesli maďarskí gardisti do Budapešti.

Pamätník židovským obetiam na brehu Dunaja v Budapešti.
Pamätník židovským obetiam na brehu Dunaja v Budapešti. Foto: Archív autora článku
Izraelská vlajka so šesťcípou Dávidovou hviezdou na brehu Dunaja.
Izraelská vlajka so šesťcípou Dávidovou hviezdou na brehu Dunaja. Foto: Archív autora článku

Akí boli vaši rodinní príslušníci, ktorí sa vás ujali? Kde pracovali?

Teta Milka mala manžela Viliama, ktorý bol profesorom aprobácie maďarčina a nemčina na gymnáziu v Lučenci a Šahách. Oboch odtransportovali do Osvienčimu 9.6.1944, kde 16.6.1944 zahynuli.

Kto bola pani Ilona? Ako sa dostala do služieb vašej rodiny?

Ilonka bola pomocnicou v domácnosti u Rosenthalových. Ako sa tam dostala neviem. Neviem ani jej priezvisko.

Čo vám ako prvé napadne, ak si na ňu spomeniete? Viete našim čitateľom opísať nejakú konkrétnu spomienku?

Ilonka pre Milku predstavovala súčasť rodiny. Konkrétne spomienky nemám, no otecko mi povedal, že po vojne sa o ňu postarali rodičia.

Rodák z Banskej Bystrice v obklopení rodiny a priateľov. Na snímke úplne vpravo.
Rodák z Banskej Bystrice v obklopení rodiny a priateľov. Na snímke úplne vpravo. Foto: Archív A. D.

Ako sa o vás starala a chránila Vás?

Odprevadila nás do Budapešti, poprosila rodinu, aby ma u nich schovala.

Pamätáte si, kedy ste ju videli naposledy?

Nepamätám sa, no vďaka listu, ktorý poslala teta mojim rodičom, viem, že to bolo v apríli 1944.

Aké je to byť židovským dieťaťom a žiť vo svete, ktorý často odmieta či dokonca pohŕda príslušníkmi vášho starého národa?

Je to zlý pocit, ale v Izraeli som hrdým občanom.

Dnes sa voláte Azriel. Prečo? Čo toto meno znamená?

Azriel znamená: „Boh pomáha“. To meno som dostal po holokauste ako desaťročný, keď sa môj učiteľ dozvedel, čo som prežil. Narodil som sa ako Peter Dánsky.

Pán Azriel iba pred niekoľkými dňami oslávil svoje 82. narodeniny.
Pán Azriel iba pred niekoľkými dňami oslávil svoje 82. narodeniny. Foto: Archív A. D.

S hľadaním ste sa rozhodli začať až teraz?

Nie, Ilonku hľadám už štyridsať rokov. V júli som spoznal pána Čentéša, ktorý je ochotný mi pomôcť.

Čo presne medzi židmi znamená a predstavuje ocenenie Spravodlivý medzi národmi?

Titul Spravodlivý medzi národmi je najväčšia úcta od izraelského štátu cestou Jad va-šem. Dostávajú ho tí ľudia, ktorí aj napriek riziku zachránili židov počas holokaustu.

Ak by tu teraz bola pani Ilona a počula vás, čo by ste urobili?

Bozkával by som zem, na ktorej by stála.

Pomôžte aj vy nájsť pánovi Azrielovi Ilonku, ktorá ho pred rokmi zachránila. Zdieľajte článok medzi vašimi známymi a nikdy neviete, možno sa naozaj niekto ozve, kto si na starý príbeh záchrany spomína a Ilonka bude konečne za svoj čin právom ocenená.

Už ste čítali?