Na jubilejných Hornozemplínskych slávnostiach vystúpi 1000 účinkujúcich
TASR
TASR

Na jubilejných Hornozemplínskych slávnostiach vystúpi 1000 účinkujúcich

TASR o tom informoval režisér a dramaturg podujatia Peter Kocák.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Vranov nad Topľou 26. augusta (TASR) – Vrcholné folklórne podujatie horného Zemplína oslávi 50. výročie svojho založenia. Nasledujúci víkend (30. 8 – 1. 9.) sa počas troch dní v piatich tematických programoch na Hornozemplínskych folklórnych slávnostiach (HFS) predstaví takmer 1000 domácich a zahraničných účinkujúcich.

Jubilejný ročník HFS má podľa jeho slov niekoľko špecifík. „Sú (slávnosti - pozn. TASR) špecifické už v tom, že sa nekonajú dva dni, ale tri dni. Ďalším špecifikom je novinka v piatok večer, a to je folklórna módna prehliadka, ktorá bude v estrádnej sále domu kultúry. Dvanásť rázovitých krojov z celého Slovenska s tým, že pomedzi to bude módna prehliadka našej módnej návrhárky z Cabova Jaroslavy Wurll Kocanovej, ktorá predvedie svoje modely z kolekcie Poľana a Slavianka," predstavil Kocák zároveň program prvého večera s tým, že módnej prehliadke bude predchádzať otvárací ceremoniál vo foyeri domu kultúry.

Tam budú môcť návštevníci zhliadnuť aj prehliadku histórie HFS na výstave „50 rokov spomienok a medzníkov Hornozemplínskych folklórnych slávností".

Sobotný program je rozdelený do troch tematických častí. V prvej sa so svojimi vystúpeniami predstavia štyri detské folklórne súbory, druhá patrí folklórnym skupinám z východného Slovenska aj tanečníkom-sólistom. Druhý festivalový večer zakončí najnovšie predstavenie umeleckého telesa PUĽS z Prešova Nesmrteľný tanečník, biografický príbeh choreografickej legendy Juraja Kubánku. 

V nedeľu sa na tribúne pred domom kultúry ako prvý predstaví Folklórny súbor Rudki z poľského Rzeszowa, a po ňom bude nasledovať ľudová hudba Milana Rendoša. „O 16.00 h sa môžu diváci tešiť na slávnostný galaprogram, ktorý bude v prvom rade spomienkou a oslavou 50 rokov Hornozemplínskych slávností. Zároveň máme účinkujúcich takmer z celého Slovenska, a dokonca aj zo zahraničia," priblížil vyvrcholenie HFS Kocák.

Počas galaprogramu sa na pódiu vystrieda takmer 500 účinkujúcich, pričom v jednotlivých choreografiách sa stretne i viac ako sto tanečníkov. Aby sa tanečníci z rôznych súborov mohli počas HFS stretnúť v takýchto veľkých celkoch na jednom pódiu, absolvovali počas uplynulých troch týždňov intenzívnu prípravu. Ako Kocák uviedol, cieľom je potrieť rozdiely medzi súbormi a vystúpiť na slávnostiach „ako ľudia, ktorí majú radi folklór a vytvorili veľké dielo".

Jubilejný 50. ročník HFS zorganizovali Hornozemplínske osvetové stredisko, Prešovský samosprávny kraj, Mesto Vranov nad Topľou, Mestský dom kultúry a Vranovčan. Podujatie finančne podporil aj Fond na podporu umenia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…