Na jubilejných Hornozemplínskych slávnostiach vystúpi 1000 účinkujúcich
TASR
TASR

Na jubilejných Hornozemplínskych slávnostiach vystúpi 1000 účinkujúcich

TASR o tom informoval režisér a dramaturg podujatia Peter Kocák.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Vranov nad Topľou 26. augusta (TASR) – Vrcholné folklórne podujatie horného Zemplína oslávi 50. výročie svojho založenia. Nasledujúci víkend (30. 8 – 1. 9.) sa počas troch dní v piatich tematických programoch na Hornozemplínskych folklórnych slávnostiach (HFS) predstaví takmer 1000 domácich a zahraničných účinkujúcich.

Jubilejný ročník HFS má podľa jeho slov niekoľko špecifík. „Sú (slávnosti - pozn. TASR) špecifické už v tom, že sa nekonajú dva dni, ale tri dni. Ďalším špecifikom je novinka v piatok večer, a to je folklórna módna prehliadka, ktorá bude v estrádnej sále domu kultúry. Dvanásť rázovitých krojov z celého Slovenska s tým, že pomedzi to bude módna prehliadka našej módnej návrhárky z Cabova Jaroslavy Wurll Kocanovej, ktorá predvedie svoje modely z kolekcie Poľana a Slavianka," predstavil Kocák zároveň program prvého večera s tým, že módnej prehliadke bude predchádzať otvárací ceremoniál vo foyeri domu kultúry.

Tam budú môcť návštevníci zhliadnuť aj prehliadku histórie HFS na výstave „50 rokov spomienok a medzníkov Hornozemplínskych folklórnych slávností".

Sobotný program je rozdelený do troch tematických častí. V prvej sa so svojimi vystúpeniami predstavia štyri detské folklórne súbory, druhá patrí folklórnym skupinám z východného Slovenska aj tanečníkom-sólistom. Druhý festivalový večer zakončí najnovšie predstavenie umeleckého telesa PUĽS z Prešova Nesmrteľný tanečník, biografický príbeh choreografickej legendy Juraja Kubánku. 

V nedeľu sa na tribúne pred domom kultúry ako prvý predstaví Folklórny súbor Rudki z poľského Rzeszowa, a po ňom bude nasledovať ľudová hudba Milana Rendoša. „O 16.00 h sa môžu diváci tešiť na slávnostný galaprogram, ktorý bude v prvom rade spomienkou a oslavou 50 rokov Hornozemplínskych slávností. Zároveň máme účinkujúcich takmer z celého Slovenska, a dokonca aj zo zahraničia," priblížil vyvrcholenie HFS Kocák.

Počas galaprogramu sa na pódiu vystrieda takmer 500 účinkujúcich, pričom v jednotlivých choreografiách sa stretne i viac ako sto tanečníkov. Aby sa tanečníci z rôznych súborov mohli počas HFS stretnúť v takýchto veľkých celkoch na jednom pódiu, absolvovali počas uplynulých troch týždňov intenzívnu prípravu. Ako Kocák uviedol, cieľom je potrieť rozdiely medzi súbormi a vystúpiť na slávnostiach „ako ľudia, ktorí majú radi folklór a vytvorili veľké dielo".

Jubilejný 50. ročník HFS zorganizovali Hornozemplínske osvetové stredisko, Prešovský samosprávny kraj, Mesto Vranov nad Topľou, Mestský dom kultúry a Vranovčan. Podujatie finančne podporil aj Fond na podporu umenia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…