Beh na kolieskových lyžiach: Procházková mieri za obhajobou glóbusu
TASR
TASR

Beh na kolieskových lyžiach: Procházková mieri za obhajobou glóbusu

Lyžiarka  sa vďaka dominantným výkonom a trom triumfom zo štyroch pretekov posunula na čelo celkového poradia Svetového pohára.

Alena Procházková, archívna snímka — Foto: TASR/Dušan Hein

Chanty-Mansijsk 26. augusta (TASR) - Slovenská reprezentantka Alena Procházková si úspešne počínala na podujatí Svetového pohára v behu na kolieskových lyžiach v Chanty-Mansijsku.

V ruskom stredisku vyhrala beh na 7,5 km voľnou technikou, dominovala aj v následnej stíhačke na 10 km klasicky a potom aj v šprinte na 200 m voľne. Prvenstvo jej ušlo iba v záverečnej disciplíne - v behu na 14 km voľnou technikou s hromadným štartom, v ktorom skončila tretia.

Procházková sa vďaka dominantným výkonom a trom triumfom zo štyroch pretekov posunula na čelo celkového poradia Svetového pohára. Pred druhou Linn Sömskaarovou zo Švédska, ktorá v Chanty-Mansijsku pre chorobu neštartovala, má náskok 126 bodov. Má tak veľkú šancu na obhajobu krištáľového glóbusu z minulej sezóny.

„Sme spokojní, že nám takto vyšli preteky v Rusku, kde je konkurencia najmä domácich pretekárok v behu na kolieskových lyžiach na vysokej úrovni. Po materiálnej stránke sme boli lepšie vybavení ako na majstrovstvách sveta, mali sme špeciálne kolieska na mokrý asfalt, ktoré nám na MS v Madone chýbali. V posledných pretekoch na 14 km s hromadným štartom mala Alena tiež na víťazstvo, prekazil jej to však konárik z brezy, ktorý sa jej v poslednom kole dostal medzi rám lyže a koliesko. Prakticky celý jeden dvojkilometrový okruh jej brzdil jednu lyžu a išla ako so zatiahnutou ručnou brzdou," povedal reprezentačný tréner Ján Valuška.

V Chanty-Mansijsk dosiahol solídne výsledky aj druhý slovenský zástupca Ján Koristek. V behu na 11,25 km voľnou technikou obsadil siedme miesto, na 20 km skončil jedenásty. V behu voľnou technikou na 7,5 km mal krízu, od pódiového umiestnenia ho však delili len tri sekundy.

Procházková tak vo finále SP v Trente a Val di Fiemme v Taliansku (12.-15. septembra) zabojuje o celkové provenstvo. „Po návrate z Ruska zostávame dva týždne doma a budeme sa pripravovať na finále SP v Taliansku. Naším cieľom tam bude najmä obhajoba Procházkovej krištáľového glóbusu," uviedol Valuška v tlačovej správe Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…