Na protest za odvolanie štátnej tajomníčky Jankovskej prišlo niekoľko desiatok ľudí
TASR
TASR

Na protest za odvolanie štátnej tajomníčky Jankovskej prišlo niekoľko desiatok ľudí

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič avizoval, že bude trvať do večerných hodín.

Monika Jankovská — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 26. augusta (TASR) – Na protest za odvolanie štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer-SD) prišlo v pondelok doobeda pred budovu ministerstva v Bratislave asi 50 ľudí, medzi nimi aj poslanci parlamentu a bratislavského mestského zastupiteľstva.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič avizoval, že bude trvať do večerných hodín. „Pán premiér má každé ráno na stole zvodky zo Slovenskej informačnej služby (SIS). Má na telefóne riaditeľa SIS. Má omnoho lepšie informácie, aké mám k dispozícii ja," uviedol Matovič.

Podľa neho na základe toho mali Peter Pellegrini (Smer-SD) a minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) informácie o tom, že si mala Jankovská písať s Marianom Kočnerom. Ten je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a obžalovaný v kauze zmeniek TV Markíza.

Minister spravodlivosti Gábor Gál nemá poznatok o existencii takejto informácie z prostredia SIS, uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová s tým, že platí jeho predchádzajúce stanovisko. V ňom uviedol, že podá návrh na Jankovskej odvolanie v prípade, že sa preukážu väzby na Kočnera.

Matovič reagoval aj fakt, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry vyzvali predstaviteľov štátnych a justičných orgánov, ktorí s Kočnerom komunikovali, aby sa prihlásili. „Rešpektujem názor mnohých ľudí, že títo prokurátori sú čestní a naozaj im idú po krku," povedal.

K tomuto názoru Matoviča sa priklonil aj poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS), ktorý sa taktiež zúčastnil protestu. Vyzval ministra spravodlivosti, aby neodkladne podal návrh na odvolanie Jankovskej.

Na otázku, či nehodlá otvoriť tému na bezpečnostnom výbore, ktorého je členom, povedal, že dnes ešte nevie povedať, či to bude predmetom niektorého parlamentného rokovania, ale podľa neho to Jankovská „neustojí, pretože toto sa ustáť nedá".

Jankovská cez víkend oznámila, že podáva trestné oznámenie na predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča za ohováranie. Avizovala aj právne kroky vo veci komunikácie s Kočnerom a „z toho vyplývajúcich úkonov vykonaných orgánmi činnými v trestnom konaní". Údajnú komunikáciu s Kočnerom odmietla.

Polícia vykonala vo štvrtok (22. 8.) zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Národná kriminálna agentúra zasahovala v súvislosti so zaistenými správami, ktoré nešpecifikovala. Jankovská polícii odovzdala mobilný telefón, zaisťovacie úkony sa mali týkať aj sudcov okresných a krajských súdov.

Pellegrini povedal, že v prípade Jankovskej bude konať, ak sa podozrenia potvrdia. Gál podľa svojich slov okamžite po potvrdení väzieb na Kočnera podá návrh na jej odvolanie. V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál podľa svojich slov zotrvanie vo funkcii ministra.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…