Česko chystá odpadkovú revolúciu. Čím viac odpadu, tým viac ľudia zaplatia. Ako je to u nás?
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Česko chystá odpadkovú revolúciu. Čím viac odpadu, tým viac ľudia zaplatia. Ako je to u nás?

V Českej republike chcú motivovať obyvateľov, aby viac separovali a menej vyhadzovali.

Na snímke deti sa zoznamujú s možnosťami zberu separovaného odpadu. — Foto: TASR/Milan Kapusta

PRAHA/BRATISLAVA 26. augusta - Ministerstvo životného prostredia v Českej republike dopísalo dlho očakávaný zákon. Ich cieľom je prinútiť obyvateľov, aby viac separovali.

Situácia v Českej republike 

Podľa informácií portálu iDnes.cz, Čechov chcú motivovať, aby boli šetrnejší k životnému prostrediu. Kto vyprodukuje veľa odpadu, poriadne si priplatí. Poplatok za skládkovanie by mal byť totižto viac ako trojnásobne vyšší. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

V roku 2017 vyhodil jeden obyvateľ Českej republiky okolo 487 kilogramov komunálneho odpadu. V priebehu minulého roka vytriedil okolo 63 kilogramov odpadu.

Pripravujú novinky 

Čierne kontajnery by mali byť čo najprázdnejšie. Obec by mala na základe váhy, objemu či počtu naplnených kontajnerov určiť cenu za odvoz odpadu raz mesačne. Taktiež budú musieť vydávať správu, koľko stála likvidácia jednotlivých druhov odpadov, pričom pôjde o istý druh šírenia osvety. 

Dostupnejšie by však mali byť aj nádoby na bioodpad. Do roku 2025 sa v Českej republike objaví aj kontajner na textil, farba ešte nie je určená. Ich ďalším cieľom je zredukovať množstvo plastového odpadu.

Situácia na Slovensku 

V roku 2017 sa na Slovensku vyprodukovalo  2 136 787 ton komunálnych odpadov, čo predstavuje 393 kg komunálneho odpadu na obyvateľa. V porovnaní s krajinami EÚ je produkcia komunálneho odpadu na obyvateľa nízka, uvádza Enviroportal.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

V januári 2019 vstúpil do platnosti protiskládkový balíček. „Ten okrem iného nastavil poplatky za skládkovanie tak, aby finančne zvýhodnil obce, ktoré poctivo triedia,“ povedal pre Dobré noviny hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Vo februári 2019 vstúpil do platnosti Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 - 2025, ktorý okrem iného venuje pozornosť množstvovému zberu odpadu. „Teda systému, kedy domácnosti sú priamo finančne zvýhodňované za to, že triedia,“ vysvetlil Ferenčák.

Protiplastové opatrenia 

Podľa informácií Ministerstva životného prostredia, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky rozhodovali v júni o dvoch najvýznamnejších zákonoch z dielne envirorezortu v boji proti plastovému odpadu a plošným výrubom v národných parkoch. „V parlamente je legislatíva zavádzajúca zálohovanie nápojových obalov už v druhom čítaní a vláda na minulotýždňovom zasadnutí podporila ich návrh, aby sa od roku 2021 nemohli uvádzať na trh jednorazové plastové výrobky,“ dodal hovorca envirorezortu. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

„Protiplastové opatrenie“ by sa malo týkať tanierov, príborov, miešadiel na nápoje, slamiek, paličiek od balónov, vatových tyčiniek do uší, nádob na potraviny, ktoré sú vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojových obalov, ktoré sú vyrobené z expandovaného polystyrénu a pohárov na nápoje vyrobených z expandovaného polystyrénu, uvádza Ministerstvo životného prostredia na svojej stránke.

„Boj proti plastom či už prostredníctvom zálohovania nápojových obalov alebo zákazom zbytočných plastov je dnes veľkou úlohou pre všetky civilizované krajiny. A som rád, že Slovensko v tejto oblasti nezaostáva. Naopak, stáva sa lídrom vo svojom regióne,“ povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…