Česko chystá odpadkovú revolúciu. Čím viac odpadu, tým viac ľudia zaplatia. Ako je to u nás?
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Česko chystá odpadkovú revolúciu. Čím viac odpadu, tým viac ľudia zaplatia. Ako je to u nás?

V Českej republike chcú motivovať obyvateľov, aby viac separovali a menej vyhadzovali.

Na snímke deti sa zoznamujú s možnosťami zberu separovaného odpadu. — Foto: TASR/Milan Kapusta

PRAHA/BRATISLAVA 26. augusta - Ministerstvo životného prostredia v Českej republike dopísalo dlho očakávaný zákon. Ich cieľom je prinútiť obyvateľov, aby viac separovali.

Situácia v Českej republike 

Podľa informácií portálu iDnes.cz, Čechov chcú motivovať, aby boli šetrnejší k životnému prostrediu. Kto vyprodukuje veľa odpadu, poriadne si priplatí. Poplatok za skládkovanie by mal byť totižto viac ako trojnásobne vyšší. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

V roku 2017 vyhodil jeden obyvateľ Českej republiky okolo 487 kilogramov komunálneho odpadu. V priebehu minulého roka vytriedil okolo 63 kilogramov odpadu.

Pripravujú novinky 

Čierne kontajnery by mali byť čo najprázdnejšie. Obec by mala na základe váhy, objemu či počtu naplnených kontajnerov určiť cenu za odvoz odpadu raz mesačne. Taktiež budú musieť vydávať správu, koľko stála likvidácia jednotlivých druhov odpadov, pričom pôjde o istý druh šírenia osvety. 

Dostupnejšie by však mali byť aj nádoby na bioodpad. Do roku 2025 sa v Českej republike objaví aj kontajner na textil, farba ešte nie je určená. Ich ďalším cieľom je zredukovať množstvo plastového odpadu.

Situácia na Slovensku 

V roku 2017 sa na Slovensku vyprodukovalo  2 136 787 ton komunálnych odpadov, čo predstavuje 393 kg komunálneho odpadu na obyvateľa. V porovnaní s krajinami EÚ je produkcia komunálneho odpadu na obyvateľa nízka, uvádza Enviroportal.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

V januári 2019 vstúpil do platnosti protiskládkový balíček. „Ten okrem iného nastavil poplatky za skládkovanie tak, aby finančne zvýhodnil obce, ktoré poctivo triedia,“ povedal pre Dobré noviny hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Vo februári 2019 vstúpil do platnosti Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 - 2025, ktorý okrem iného venuje pozornosť množstvovému zberu odpadu. „Teda systému, kedy domácnosti sú priamo finančne zvýhodňované za to, že triedia,“ vysvetlil Ferenčák.

Protiplastové opatrenia 

Podľa informácií Ministerstva životného prostredia, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky rozhodovali v júni o dvoch najvýznamnejších zákonoch z dielne envirorezortu v boji proti plastovému odpadu a plošným výrubom v národných parkoch. „V parlamente je legislatíva zavádzajúca zálohovanie nápojových obalov už v druhom čítaní a vláda na minulotýždňovom zasadnutí podporila ich návrh, aby sa od roku 2021 nemohli uvádzať na trh jednorazové plastové výrobky,“ dodal hovorca envirorezortu. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

„Protiplastové opatrenie“ by sa malo týkať tanierov, príborov, miešadiel na nápoje, slamiek, paličiek od balónov, vatových tyčiniek do uší, nádob na potraviny, ktoré sú vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojových obalov, ktoré sú vyrobené z expandovaného polystyrénu a pohárov na nápoje vyrobených z expandovaného polystyrénu, uvádza Ministerstvo životného prostredia na svojej stránke.

„Boj proti plastom či už prostredníctvom zálohovania nápojových obalov alebo zákazom zbytočných plastov je dnes veľkou úlohou pre všetky civilizované krajiny. A som rád, že Slovensko v tejto oblasti nezaostáva. Naopak, stáva sa lídrom vo svojom regióne,“ povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…