MS v kanoistike: Štvorkajak mal jedinú možnosť na OH, do Tokia si pribalil bronz
TASR
TASR

MS v kanoistike: Štvorkajak mal jedinú možnosť na OH, do Tokia si pribalil bronz

Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek to zvládli s bronzom.

Na snímke slovenský štvorkajak sprava Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek v rozjazde na olympijskej 500 m trati na MS v rýchlostnej kanoistike v Szegede 22. augusta 2019. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Szeged 26. augusta (TASR) - Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike bojovali na MS v Szegede o šesť olympijských miesteniek. Získali päť a pridali dve bronzové medaily. Pod najväčším tlakom bol štvorkajak na 500 metrov, ktorý mal jedinú príležitosť splniť olympijskú kvótu.

„Je to nevyspytateľná disciplína, aj keď máte najlepší čas v semifinále, stačí malá chyba a vo finále vás môže predstihnúť niekto, s kým ste vôbec nepočítali a skončíte na siedmom, ôsmom mieste. Tie nervy pracujú, jeden štart, jedna možnosť. Treba sa na to pripraviť," zdôraznil Vlček po zisku svojej 17. medaily na MS.

Rovnakú medailu získali kolegovia Denis Myšák, Ákos Gacsal, Gábor Jakubík a Juraj Tarr na neolympijskej 1000-metrovej trati. Miesto v Tokiu 2020 zabezpečil pre Slovensko ešte Peter Gelle. Na šampionát cestoval rozčarovaný, keď sa iba dva mesiace predtým dozvedel, že jeho parťák z K2 Adam Botek bude bojovať o OH v káštvorke.

V expresne rýchlom čase sa preorientoval na singlkajak, dvakrát predviedol heroický výkon a v sobotu svoje 35. narodeniny oslávil štvrtým miestom na kilometri. „Som megašťastný," komentoval Gelle svoj úspech.

V dobrom svetle sa predviedla aj Mariana Petrušová, ktorá v neolympijských disciplínach K1 na 1000 a 5000 metrov dosiahla piatu a ôsmu priečku. „Myslím si, že tu bolo historicky najviac krajín a konkurencia bola obrovská, preto som rád, že sa nám podarilo získať päť olympijských miesteniek a nestratili sme sa. Sme malá krajina s malými prostriedkami, trúfam si povedať, že sme jediná krajina, ktorá získala medaily, hoci nemá vybudovaný regulárny kanál. Z tohto titulu som šťastný za to, čo sme dosiahli," zhodnotil slovenské vystúpenie športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla.

Šancu na úspech mala aj kajakárka Ivana Mládková, predstavila sa v dvoch olympijských disciplínach K1 na 200 a 500 metrov. Zradilo ju však zdravie a svoj potenciál dokázala pretaviť iba na celkové 11. a 15. miesto. „Mala uplynulé tri dni problémy, nechcem sa vyhovárať, ale myslím si, že to ju stálo súboje o olympijské miestenky. Očakával som od nej lepšie výsledky, ale nalepila sa na ňu smola. Verím však, že je v kontakte so svetovou špičkou," dodal Petrla.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…