Španielski divadelníci sa pre vystúpenie v Banskej Štiavnici učia po slovensky
TASR
TASR

Španielski divadelníci sa pre vystúpenie v Banskej Štiavnici učia po slovensky

Inscenáciu, ktorá nastoľuje otázku, či je šťastie, alebo prekliatie byť baníkom, si 29. augusta príde pozrieť aj niekoľko desiatok členov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.

Divadelné predstavenie — Foto: TASR - Dano Veselský

Banská Štiavnica 25. augusta (TASR) – S tragikomickým kabaretom Carbon Club, ktorý je poctou anonymným baníkom, zosnulým pri poctivej a ťažkej práci, sa 29. a 30. augusta v Banskej Štiavnici predstaví španielsky divadelný súbor Markelińe. „Carbon Club je metaforou života o hodnote priateľstva, tragických osudoch v hlbinách zeme, o každodenných potrebách a o láske. Dynamická i humorná inscenácia je úchvatným pohybovo-výtvarno-hudobným zážitkom, ktorý prirodzene prekonáva jazykové bariéry," uviedla za mesto kultúry Alica Hrnčiríková s tým, že napriek tomu sa členovia španielskeho súboru podujali naučiť niekoľko výrazov v slovenčine. „Preložili sme ich texty a nahrali po slovensky. Na základe nahrávky sa teraz herci učia niektoré výrazy a jednu z piesní, ktorej slová sa chystajú rozdať divákom a spievať ju spolu s nimi," priblížila Jana Mikitková z Ansámblu nepravidelného divadla, spoluautorka projektu, v rámci ktorého uvedú šou Carbon Club.

Inscenáciu, ktorá nastoľuje otázku, či je šťastie, alebo prekliatie byť baníkom, si 29. augusta príde pozrieť aj niekoľko desiatok členov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska. „Na záver programu pripravujú pre hercov čestný skok cez kožu, čo je súčasť tradičného obradu prijímania nováčikov do baníckeho stavu," dodala Mikitková. Baskické divadlo Markelińe od svojho vzniku v roku 1987 vytvára predstavenia unikátneho štýlu s dôrazom na slobodné vyjadrenie emócií, vizuálny aspekt a herecký prejav. Prelamuje staré formy, hľadá nové vyjadrenia scénického jazyka a využitia priestoru. Súbor je už dlhé roky etablovaný na medzinárodnej scéne a vystúpil v mnohých európskych krajinách, ale aj v Mexiku, Kolumbii, Dominikánskej republike, Južnej Kórei či v Maroku. Kabaretná šou Carbon Club bola v rokoch 2009, 2010 a 2012 v programe festivalu Watch This Space v Národnom divadle v Londýne. Na Slovensku sa predstaví po prvý raz. Jej uvedenie je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…