Španielski divadelníci sa pre vystúpenie v Banskej Štiavnici učia po slovensky
TASR
TASR

Španielski divadelníci sa pre vystúpenie v Banskej Štiavnici učia po slovensky

Inscenáciu, ktorá nastoľuje otázku, či je šťastie, alebo prekliatie byť baníkom, si 29. augusta príde pozrieť aj niekoľko desiatok členov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.

Divadelné predstavenie — Foto: TASR - Dano Veselský

Banská Štiavnica 25. augusta (TASR) – S tragikomickým kabaretom Carbon Club, ktorý je poctou anonymným baníkom, zosnulým pri poctivej a ťažkej práci, sa 29. a 30. augusta v Banskej Štiavnici predstaví španielsky divadelný súbor Markelińe. „Carbon Club je metaforou života o hodnote priateľstva, tragických osudoch v hlbinách zeme, o každodenných potrebách a o láske. Dynamická i humorná inscenácia je úchvatným pohybovo-výtvarno-hudobným zážitkom, ktorý prirodzene prekonáva jazykové bariéry," uviedla za mesto kultúry Alica Hrnčiríková s tým, že napriek tomu sa členovia španielskeho súboru podujali naučiť niekoľko výrazov v slovenčine. „Preložili sme ich texty a nahrali po slovensky. Na základe nahrávky sa teraz herci učia niektoré výrazy a jednu z piesní, ktorej slová sa chystajú rozdať divákom a spievať ju spolu s nimi," priblížila Jana Mikitková z Ansámblu nepravidelného divadla, spoluautorka projektu, v rámci ktorého uvedú šou Carbon Club.

Inscenáciu, ktorá nastoľuje otázku, či je šťastie, alebo prekliatie byť baníkom, si 29. augusta príde pozrieť aj niekoľko desiatok členov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska. „Na záver programu pripravujú pre hercov čestný skok cez kožu, čo je súčasť tradičného obradu prijímania nováčikov do baníckeho stavu," dodala Mikitková. Baskické divadlo Markelińe od svojho vzniku v roku 1987 vytvára predstavenia unikátneho štýlu s dôrazom na slobodné vyjadrenie emócií, vizuálny aspekt a herecký prejav. Prelamuje staré formy, hľadá nové vyjadrenia scénického jazyka a využitia priestoru. Súbor je už dlhé roky etablovaný na medzinárodnej scéne a vystúpil v mnohých európskych krajinách, ale aj v Mexiku, Kolumbii, Dominikánskej republike, Južnej Kórei či v Maroku. Kabaretná šou Carbon Club bola v rokoch 2009, 2010 a 2012 v programe festivalu Watch This Space v Národnom divadle v Londýne. Na Slovensku sa predstaví po prvý raz. Jej uvedenie je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…