Dobré noviny
Štadión SNP v B. Bystrici by sa mohol rekonštruovať s pomocou štátu
TASR
TASR

Štadión SNP v B. Bystrici by sa mohol rekonštruovať s pomocou štátu

Možnosťou poskytnutia finančnej podpory zo štátnych zdrojov na dobudovanie futbalovej infraštruktúry štadióna SNP v Banskej Bystrici sa v utorok zaoberali poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Futbalový štadión v Banskej Bystrici Foto: TASR/Dušan Hein

Banská Bystrica 10. septembra (TASR) – Možnosťou poskytnutia finančnej podpory zo štátnych zdrojov na dobudovanie futbalovej infraštruktúry štadióna SNP v Banskej Bystrici sa v utorok zaoberali poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

"Politické rozhodnutie urobilo zastupiteľstvo dnes tým, že mi dalo právomoc pokračovať v rokovaní s dotknutými osobami. Z ekonomického hľadiska je potrebné vyriešiť majetkovoprávne záležitosti do konca roka. Netrúfam si v tejto chvíli hodnotiť, či to je, alebo nie je reálne. Urobím všetko pre to, aby sme to zvládli," konštatoval primátor Peter Gogola. Futbalový štadión totiž patrí ministerstvu obrany.

Zásadným problémom je teda podľa primátora majetkovoprávne vyrovnanie. "Čiže, musíme vstúpiť do rokovania so štátom a nájsť riešenie, ako previesť majetok rezortu obrany do majetku mesta." Gogola napísal list ministrovi obrany a momentálne očakáva jeho odpoveď. Mesto by malo dostať na štadión 2,4 milióna eur, samospráva by mala prispieť 40 percentami, teda 1,6 miliónom eur.

"Je to smelá ambícia, ale zasa je to záležitosť, ktorá bude pravdepodobne predmetom riešenia vo vzdialenejšom časovom horizonte. A ja by som chcel byť optimista a veriť tomu, že vieme nájsť také podmienky, finančné krytie, aj keď bude z úverových zdrojov, že bude mesto schopné takéto bremeno uniesť," povedal Gogola. Pokladal by za chybu, keby sa tejto myšlienke nevenovali, pretože ponuka získať významnú dotáciu na rekonštrukciu futbalového štadióna, sa zrejme tak skoro opakovať nebude.

Ladislav Topoľský, predseda poslaneckého klubu Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS si myslí, že je veľmi dôležité hovoriť o ekonomických podmienkach. "Ak nevieme presné ekonomické podmienky, ktoré súvisia s odovzdaním štadióna zo strany štátu pre mesto," konštatoval. Ďalšia vec je podľa neho hľadisko prevádzky, čo súvisí s rozpočtom na najbližší rok, o ktorom sa bude čoskoro rokovať.

"Ja som za tento projekt, aj ho veľmi schvaľujem, len je trochu urýchlený a unáhlený hlavne v meste Banská Bystrica, lebo v prvom rade treba majetkové vysporiadanie," myslí si Ján Chladný z poslaneckého klubu SDKÚ-DS. Keď bude majetok vyrovnaný, Chladný si dovolí povedať, že sa nájdu aj finančné prostriedky.

Vláda SR schválila 27. februára 2013 financovanie rekonštrukcie, modernizácie a budovanie futbalových štadiónov na roky 2013 – 2022. Priamy príspevok štátu prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu je maximálne 60 percent z rozpočtu, príspevok samosprávy s futbalovým klubom je minimálne 40 percent z rozpočtu. Podmienkou realizácie rekonštrukcie a budovania jednotlivých futbalových štadiónov je participácia nielen futbalového klubu, ale aj samosprávy – miest, ktoré sú vo väčšine prípadov vlastníkom samotnej futbalovej infraštruktúry.

Mesto Banská Bystrica si štadión prenajíma, predmetná zmluva medzi Vojenským športovým centrom DUKLA Banská Bystrica a mestom je za posledných desať rokov nepretržite obnovovaná.

Už ste čítali?