Liptov bude mať svoju prvú ferratu. Už od septembra si turisti môžu užívať ďalšie liptovské lákadlo
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Liptov bude mať svoju prvú ferratu. Už od septembra si turisti môžu užívať ďalšie liptovské lákadlo

Milovníci prírody a adrenalínu sa čoskoro môžu začať tešiť na novú atrakciu priamo v srdci Liptova. Od 14. septembra bude v obci Liptovské Revúce-Záhorovo otvorená ferrata Dve veže a nový náučný chodník.

Turistka na ferrate v Skalke a výhľad na Liptov z ferraty, ktorú otvoria 14. septembra. — Foto: TS, Instagram/bogdynka

LIPTOV 24. augusta - Via ferrata je tzv. zaistená cesta, ktorá je popretkávaná náročnými úsekmi, fixnými lanami či železnými stúpačkami. Keďže ide o cestu v horskom teréne, je potrebné istenie, aby sa zvýšila bezpečnosť prechádzajúcich osôb a ťažší terén bol prístupný aj pre návštevníkov, ktorí nemajú skúsenosti s náročnými horolezeckými výstupmi. Na Slovensku boli doteraz prístupné len tri takéto cesty - v Malej Fatre, Slovenskom raji a v Kremnických vrchoch. Od 14. septembra pribudne prvá liptovská ferrata Dve veže neďaleko obce Liptovské Revúce v oblasti zvanej Záhorovo.

Časť novej liptovskej ferraty, ktorú otvoria už 14. septembra.
Časť novej liptovskej ferraty, ktorú otvoria už 14. septembra. Foto: TS

V blízkom rezorte Gothal Liptovská Osada vám na recepcii požičajú ferratový set, ktorým by mal byť vybavený každý návštevník ferraty. Set pozostáva zo sedáka, dvoch karabín, tlmiču pádov, prilby a rukavíc. Ferratový výstup sa odporúča absolvovať v obuvi s kvalitnou podrážkou. V prípade, že s ferratami ešte nemáte skúsenosť, pridelia vám skúseného sprievodcu.

Adrenalín v krásnej liptovskej prírode

Ferrata Dve veže je iba štvrtou ferratou na Slovensku, leží v nadmorskej výške približne 800 m.n.m. a prevýšenie jednotlivých úsekov predstavuje od 20 m do 70 m. Pozostáva z troch skalných veží vápencového pôvodu. Dve väčšie, dominantné veže sú prepojené lanovými mostami. Ferrata ponúka tri trasy s rôznymi stupňami obťažnosti – B, C, a D.

Výhľad z ferraty určite stojí za to, aby ste ju navštívili.
Výhľad z ferraty určite stojí za to, aby ste ju navštívili. Foto: TS

Skúsiť si môžete rôzne náročnosti:

Trasa B sa vyznačuje miernou obťažnosťou a znamená strmší terén s občasnými exponovanými pasážami a zlými stupmi. Bez istenia by zodpovedala horolezeckému terénu stupňa obťažnosti II/III. Ferratový set tu budú potrebovať začiatočníci a deti.

Trasu C tvoria príkre až kolmé steny, čo by bez dodatočného istenia zodpovedalo horolezeckému terénu stupňa obťažnosti III/IV. Jej absolvovanie si vyžaduje určitú silu v rukách. Prevažná časť trasy, väčšinou exponovanej cesty, je vybavená umelým istením (oceľové laná, kramle, kolíky, možné aj mierne previsnuté rebríky). Set na ferraty s prilbou je tu nutný aj pre skúsených vysokohorských turistov, deti a začiatočníci by mali byť dodatočne istení lanom a na trasu sa vybrať len so skúseným spoločníkom.

Trasu D tvorí veľmi strmý skalný terén, miestami kolmé až previsnuté partie. Väčšinou sú veľmi exponované a istenie je často realizované len pomocou oceľového lana. Trasu tvoria dlhé, kolmé až previsnuté pasáže, pričom je potrebná značná sila v rukách, dobrá technika a tréning. Nutný je set na ferraty (horolezecké topánky a prilba). Výstup je spojený s lezením ľahších úsekov (stupeň obťažnosti I/II.) bez zaistenia, preto nie je vhodná pre začiatočníkov a menej skúsených.

Súčasťou ferraty je aj turistický chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate. Výstup na ferratu ponúka okrem adrenalínu aj vizuálny zážitok v podobe nádherných výhľadov na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, oddelené riekou Revúca. Ferrata Dve veže vznikla aj vďaka rezortu Gothal Liptovská Osada, ktorý je partnerom prevádzkovateľa ferraty – Občianskeho združenia Dve veže.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…